Skip to main content

Pilsko - narty dla dorosłych i dzieci w jednym z najlepszych ośrodków w Polsce.

Autor: |
Dolna stacja krzesełka
Dolna stacja krzesełka

Narty i snowboard w Polskiej namiastce Alp...Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie to w chwili obecnej jeden z największych i najlepszych ośrodków w Polsce. Położenie na stokach Pilska (1557 mnpm) powoduje, że można tu jeździć nawet w drugiej połowie kwietnia.

Dojazd do ośrodka:
 Dla mieszkańców Katowic i okolicy: Katowice - Bielsko Biała - Żywiec - Jeleśnia - Korbielów.
Jedynie odcinek Jeleśnia - Korbielów może po dużych opadach sprawiać problemy.
W samym Korbielowie kierujemy się do rondka na końcu wsi, na rondku jedziemy w prawo na parking, możemy zostawić samochód na parkingu wyciągu krzesełkowego lub kilkadziesiąt metrów wyżej na parkingu GAT (parking bezpłatny).
UWAGA w weekendy należy pojawić się przed godziną 9.00 później możemy mieć problemy z miejscami będziemy zmuszeni zostawić samochód daleko od wyciągów.

Wyjazd wyciągami na Pilsko:
Ośrodek narciarski Pilsko dysponuje kilkoma wyciągami orczykowymi oraz jednym krzesełkowym. Dolna Stacja wyciągu krzesełkowego znajduje się powyżej parkingu, krzesełko zawiezie nas na Halę Szczawiny. Obok dolnej stacji znajduje się Przedszkole Narciarskie Dimbo w którym możemy pod opieką doświadczonych instruktorów zostawić nasze małe pociechy, a samemu szusować po trasach ośrodka.
Drugim sposobem dostania się w górne partie ośrodka jest skorzystanie z systemu wyciągów orczykowych
Pierwszy odcinek orczyków (pojedyncza nitka),  wywiezie nas na Solisko (874 m), następnie kierujemy się do 2 nitek wyciągu orczykowego na Buczynke (wyciągi 3 i 4).

Z Buczynki mamy dwie możliwości dotarcia do Hali Szczawiny:
1. korzystając z dwóch bezpłatnych talerzyków dojeżdżamy do niebieskiej trasy nr 6 i nią kierując się w prawo zjeżdżamy do wyciągów na Hali Szczawiny.
2. możemy dojechać do Hali Szczawin korzystając z zielonej trasy, jednak uwaga: trasa ta jest płaska wymaka odbijania kijkami a dla snowboardzistów, zdjęcie deski i 10 minutowy spacerek.
Z Hali Szczawiny wyjeżdżamy dwoma nitkami orczyków (5 i 6) na Halę Miziową. Na górze czeka na nas wspaniała panorama Beskidów z pięknie widoczną Babią Górą. Na Hali Miziowej znajduje się największe w kompleksie schronisko, a właściwie hotel górski oraz szałas gastronomiczny.
Możemy teraz skorzystać z usług 2 orczyków. Stojąc plecami do górnej stacji wyciągów z Szczawin mamy po kolei od lewej:
- orczyk nr 7 prowadzący pod szczyt Pilska
- oraz orczyk Sc Kopiec
Każdemu spragnionemu pięknych widoków proponuje (przy pięknej pogodzie) wyjazd orczykiem nr 7 , a następnie kilkuminutowe podejście na szczyt Pilska, skąd można podziwiać piękną panoramę Tatr.

Trasy narciarskie:
Tym razem opis zacznę od partii szczytowych Pilska.

Trasa nr 5. najdłuższa na Pilsku (4500 m), zaczyna się na górnej stacji wyciągu nr 7, zaczyna się od kilkudziesięciometrowego trawersu (można wcześniej z niego zjechać i pokonać górę wariantem 5a (ale jest to trasa wąska i nie zawsze są nie niej dobre warunki). Po trawersie zjeżdżamy bardzo szeroką trasą do połączenia z wyciągiem na Kopę, odbijamy na prawo i szeroką już mniej nachyloną jedziemy do jedynego przewężenia skąd dojeżdżamy do dolnej stacji wyciągu nr 7. Jeśli chcemy zjechać do Hali Szczawin to po minięciu stacji jedziemy w dół szeroką trasą (jest to moim zdaniem najlepsza trasa ośrodka (trasa nr 5 na odcinku górna stacja wyciągu nr 7 do Hali Szczawiny). Na Hali Szczawiny proponuje powrót wyciągami na Halę Miziową , bowiem odcinek trasy nr 5 poniżej tego punktu nadaje się głownie jako szlak zjazdowy do parkingu, trasa jest mało ciekawa, z długimi płaskimi fragmentami i niestety często przy słabych opadach śniegu pojawiają się na niej kamienie i lód.

Trasa nr 8. To dość stroma i miejscami wąska, ale mimo wszystko przyjemna trasa rozpoczynająca się przy górnej stacji wyciągu nr 8. Dla mniej wprawnych proponuje po wyjeździe wyciągiem nr 8 zjazd do trasy nr 5 lub też zjazd niebieską trasą nr 6 do schroniska na Hali Miziowej.

Trasa nr 6 prowadzi dalej, mijamy schronisko po prawej ręce i dalej przez las jedziemy 6. UWAGA: wiele osób przecina las "własnymi " ścieżkami i należy mieć oczy szeroko otwarte na pojawiających się nagle z lasu narciarzy/deskarzy. Trasą nr 6 możemy dostać się aż do Hali Szczawiny lub też dojeżdżają do górnej stacji jednego z talerzyków dojazdowych zjechać na Buczynkę (zielonym szlakiem dojazdowym - wymaga on odbijania kijami).

Trasa nr 7. Jedyna czarna trasa na Pilsku, bardzo często zamknięta. Jest ona bardzo wymagająca, polecam jedynie dla bardzo wprawnych narciarzy czy deskarzy. Trasa ta nie wybacza błędów, jest odcinkami bardzo stroma, wąska i obmuldzona.
Jeśli dotarliśmy jadąc z góry trasą nr 6 a następnie dojazdowym szlakiem zielonym na górną stację Na Buczynce to czeka na nas piękna Hala Buczynki, idealne miejsce do zabaw na nartach czy desce.

Trasa nr 1. Jedynie początkowy odcinek trasy nr 1 może sprawić pewne kłopoty, jest to dość wąski słabo nachylony odcinek długości ok. 75 - 100 metrów ( który niestety ze względu na Park nie może być naśnieżany) na którym trafiają się kamienie i lód. Po jego pokonaniu trafiamy na rozszerzającą się ku dołowi piękną Halę Buczynki (można tu zostać na dłużej - korzystając z wyciągu talerzykowego Buczynka). Tu naprawdę można się pobawić, jest to fajne miejsce do nauki jazdy na nartach czy desce, a dla zwolenników funcarvingu doskonałe miejsce do trenowania skrętów. Można tu również napić się i zjeść ciepłą kiełbaskę i prawdziwego oscypka (z owczego mleka !!! mniam) w szałasie. Na końcu szerokiej polany trasa kończy się skrętem w prawo o mocnym zwężeniem do kilkunastu metrów, jadąc w dół trafiamy na dolną stację wyciągu na Buczynkę.
Możemy tu wybrać dwa warianty, jazdę dalej w dół trasą nr 1 (po lewej stronie wyciągu nr 1) lub też trasą nr 3 po prawej stronie wyciągu.
Na tym odcinku znajduje się Snowpark.

Trasa nr 3. Zaczyna się przy górnej stacji wyciągu nr 1. prowadzi rozszerzającą się polanką , na której końcu mamy dwa warianty: - w prawo w kierunku Hotelu Jontek, bardzo szeroką ścianką. - Wzdłuż wyciągu, trochę bardziej stromym stokiem. Niezależnie od wybranej trasy dojeżdżamy do dolnej stacji orczyka nr 1. Uwaga na ostatnich metrach tej trasy czasami pojawia się lód.  Trasa nr czynna jest również wieczorem. Jest to najlepiej oświetlona trasa zjazdowa w Polsce.

Noclegi:
W Korbielowie każdy znajdzie coś na własną kieszeń, od tanich pokoi gościnnych i pensjonatów, a na 3 gwiazdkowym hotelu kończąc. Osobiście zawsze staram się mieszkać w Schronisku PTTK na Hali Miziowej. Nazwa schronisko jest nie adekwatna do poziomu usług hotelowych, obiekt można by spokojnie nazwać hotelem górskim. Główna zaletą nocowania w tym obiekcie jest możliwość porannego zakładania śladu na dziewiczych trasach ośrodka. Poranny zjazd po nietkniętych, świeżo przygotowanych trasach aż do parkingu jest czymś co długo pozostaje w pamięci.

Podsumowanie:
Stoki Pilska można śmiało polecić każdemu, zarówno początkujący jak zaawansowani znajdą tu trasy dla siebie. Zwolennicy jednej deski mogą wyszaleć się w snowparku. Dla rodzin z małymi dziećmi ciekawa będzie na pewno oferta jednego z niewielu w Polsce przedszkoli narciarskich w którym możemy zostawić nasze pociechy na kilka godzin, podczas których będą uczyć się jazdy na nartach i bawić pod okiem instruktorów. Początkujący narciarze mogą skorzystać z usług kilku licencjonowanych szkół narciarskich a osoby chcące wypożyczyć sprzęt mogą skorzystać z usług kilku wypożyczalni i centrów testowych.

Oczywiście Pilsko to nie Alpy, a jedynie jak mówi slogan reklamowy, namiastka Alp. Warunki narciarskie są tu mocno uzależnione od opadów śniegu, (z powodu sąsiedztwa parku nie wszystkie trasy mogą być naśnieżane). Pozostaje tylko mieć nadzieje, że przed nadchodzącymi feriami spadnie dużo białego puchu i Pilsko pokarze  narciarzom i snowboardzistą swoje bajkowe oblicze.

Dolna stacja krzesełka Dolna stacja krzesełka
Schronisko na Hali Miziowej Schronisko na Hali Miziowej
Orczyk na Pilsko Orczyk na Pilsko
Górne partie ośrodka Górne partie ośrodka