#
Skip to main content

Paraolimpijczycy na Kilimandżaro.

Autor: |
Górski hand-bike Jarka Roli
Górski hand-bike Jarka Roli
Górski hand-bike Jarka Roli
Górski hand-bike Jarka Roli
Górski hand-bike Jarka Roli

Jest nam miło poinformować ,że Paraolimpijczyk z Turynu - narciarz alpejczyk - Jarosław ROLA zawodnik Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START w Poznaniu za kilka dni będzie zdobywał Kilimandżaro.  Można być niemal pewnym , że wyprawa na Kilimandżaro przyciągając zainteresowanie mediów  odbije się zdecydowanie szerszym echem w społeczeństwie niż ostatnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie .

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" realizuje właśnie odważny projekt Kilimandżaro 2008 , który ma pokazać, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, że siła woli i ludzkich marzeń pomaga w realizacji nawet najśmielszych planów. Celem wyprawy jest zdobycie przez grupę niepełnosprawnych słynnego afrykańskiego szczytu Kilimandżaro.

Najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.) leży zaledwie 300 kilometrów na południe od równika . W projekcie uczestniczy nasz paraolimpijczyk z Turynu - narciarz alpejczyk - Jarosław ROLA. ( Jarek wjedzie na dach Afryki specjalnie zaprojektowanym przez siebie górskim hand-bike'm.
Prezentujemy zdjęcia tej nowatorskiej , zaawansowanej technicznie konstrukcji ). 

Obok Jarka Roli szczyt będzie zdobywała także
- złota medalistka Igrzysk paraolimpijskich w Turynie w narciarstwie klasycznym Kasia Rogowiec.

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej www.kilimandzaro.mimowszystko.org

"wyprawa na Kilimandżaro rozpocznie się 27 września. Chociaż góra cieszy się sławą prostej technicznie, dla uczestników będzie dużym wyzwaniem. Główną przeszkodą w trekingu będzie rozrzedzone powietrze, związane bezpośrednio z dużą wysokością, a także ogromne różnice temperatur. Ze względu na położenie geograficzne, należy się liczyć z bardzo silnym promieniowaniem słonecznym.

Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników poruszających się na wózkach będzie przejście po grani szczytowej pokrytej śniegiem. Oprócz zmagania się z własnymi słabościami, bólem mięśni i brakiem tlenu członkowie wyprawy przekonają się, na czym polega wyjątkowość Kilimandżaro. Odbędą podróż od afrykańskiej sawanny, gęstych zielonych lasów, górskich łąk, do wiecznego śniegu na wierzchołku góry, który zalega tam, pomimo że Kilimandżaro jest oddalone od równika o 320 km. 14-dniowa wyprawa oprócz wejścia na Dach Afryki dodatkowo obejmie: podróż po najsłynniejszych parkach narodowych Afryki, spotkanie z polonią i korpusem dyplomatycznym w Kenii. Uczestnicy zwiedzą także Muzeum Karen Blixen, autorki "Pożegnania z Afryką"……."


O wyprawie będą informować szeroko media :

Przewidziane są transmisje  w TVP1:

- 15-20 września - spoty TV informujące o wyprawie:
- w trakcie wyprawy (27.09 - 10.10) wejścia "na żywo" z Kilimandżaro i info we wiadomościach oraz w "Kawa czy Herbata"
- w TVN w programie "Prosto z Polski"
- po powrocie (11.10) spotkanie na żywo w "Kawa czy Herbata"
poza tym w prasie  ( Gazeta Wyborcza, PAP, National Geographic - Traveler, Extremium), radio (PR Trójka )
- oraz na www.narty.pl