Skip to main content

Palnik turystyczny — niezbędny gadżet każdego miłośnika wypraw

Autor: |
(foto: materiały prasowe)
(foto: materiały prasowe)

Wyprawa na łono natury ma niemal same zalety - piękne widoki, świeże powietrze i kontakt z przyrodą. Dla wielu z nas gotowanie prawdziwych posiłków pod gołym niebem to ogromna przygoda i wielka przyjemność. Nawet w najtrudniejszych warunkach można przyrządzić prawdziwe, sycące danie. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dobrej jakości palnik turystyczny i mały garnek. Wbrew pozorom, jest to wyposażenie potrzebne nie tylko na dłuższe wyjazdy pod namiot, ale nawet na jednodniowe wycieczki. Z nami dowiesz się jaką kuchenkę turystyczną wybrać, aby gotowanie podczas wyprawy stało się proste i szybkie.

Kuchenka turystyczna – rodzaje, które warto znać

Kuchenka turystyczna jest jednym z koniecznych elementów w ekwipunku na szlaku. Nie tylko umożliwia przygotowanie posiłku i ciepłego napoju, ale także daje ciepło w namiocie i rozpuszcza śnieg zimą. Można wyróżnić kilka typów kuchenek turystycznych, w tym: gazowe, zasilane z kartuszy, kuchenki na paliwa płynne (typu benzyna, nafta, diesel), kuchenki wielopaliwowe (na paliwa płynne lub gaz z kartuszy) oraz kuchenki zasilane innymi paliwami, takimi jak spirytus czy żele.

Kuchenki na paliwa płynne są z reguły ciężkie i niepakowne, dlatego rzadko zabiera się je na standardowe wyprawy outdoorowe, choć zwykle lepiej sprawdzają się w niższych temperaturach. Miłośnicy dalekich wypraw najczęściej wybierają kuchenki gazowe. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i można na nich przyrządzić niemal każdy posiłek. Do ich zalet należą także niska waga, prostota obsługi oraz fakt, że nie smolą naczyń ani palnika. Kuchenka turystyczna gazowa wymaga zabrania ze sobą jedynie pojemnika z gazem i ewentualnie wiatrochronu.

Niektóre kuchenki są kompatybilną całością z garnkiem do gotowania, dzięki czemu straty ciepła są bardzo ograniczone, jak np. te marki Jetboil, które mają zintegrowaną z palnikiem menażkę. Dzięki temu, naczynie nie spada z palnika nawet na nierównym terenie, a cały system można bez obaw podwiesić. Tego typu kuchenki można znaleźć w sklepie turystycznym www.e-horyzont.

Na co zwrócić uwagę kupując palnik turystyczny?

Przede wszystkim, należy sprawdzić ile waży wybrana kuchenka turystyczna (najlżejsze modele są wykonane z aluminium i tytanu). Większość piechurów chce także, aby bagaż był jak najmniejszy, dlatego decydują się na składaną kuchenkę, która zajmuje niewiele miejsca w plecaku.

Przy wyborze kuchenki turystycznej na kartusze, trzeba odpowiednio dopasować je do modelu palnika. Kartusze są to pojemniki jednorazowego użytku, które napełnia się fabrycznie gazem. Większość palników współpracuje tylko z jednym rodzajem kartuszy, dlatego lepiej dowiedzieć się jaki typ można dostać w regionie, do którego się wybieramy.

Podstawowe rodzaje kartuszy to:

  1. kartusze przebijane (standard „francuski” bez zaworu);
  2. kartusze z zaworem Lindala, bez gwintu (standard „francuski” z zaworem);
  3. kartusze z zaworem Lindala, gwintowane (standard „angielski” z zaworem).

Wiatrochron - osłona do palnika

Palnik turystyczny to nie jedyny sprzęt do gotowania, który przyda nam się na wyprawie. Warto zaopatrzyć się jeszcze w wiatrochron, czyli osłonę przeciwwiatrową do palnika. Osłona jest lekka i nie sprawia problemu w transporcie, a może znacznie ułatwić przyrządzanie posiłków. Nie tylko chroni ona płomień przed podmuchami, ale także kieruje ciepłe powietrze pod menażkę, zwiększając wydajność naszego systemu do gotowania.

Zapoznaj się z najlepszymi palnikami turystycznymi w sklepie turystycznym e-horyzont.pl!

Ciąg dalszy pod galerią
(foto: materiały prasowe) (foto: materiały prasowe)