Skip to main content

Opony - ważny element bezpieczeństwa.

Autor: |
Indeks prędkości i nośności
Indeks prędkości i nośności

Dobre i zadbane opony to szansa na udany wypoczynek.
Opony są integralną częścią samochodu i pewnie niewiele osób zastanawia się nad faktem, iż są bardzo istotnym elementem podczas podróży, ponieważ są jedynym punktem styku samochodu z podłożem.

1. Informacje ogólne
Każdy kierowca wierzy w jej wytrzymałość, sprawność i niezawodność i
jest pewien, że opona sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych zarówno podczas jazdy po mieście jak i na długich trasach. Takie oczekiwania względem swoich opon mają wszyscy kierowcy, ale niestety tylko nieliczni wiedzą jak o nie dbać, żeby mogły spełniać w/w czynniki. Przede wszystkim utrzymanie opon w dobrym stanie przez cały czas ich eksploatacji oraz prawidłowa zmiana opon np.: z letnich na zimowe, jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Bardzo ważnym elementem w doborze opon są informacje podane przez producenta: typ pojazdu oraz indeksy prędkości. Przy doborze opon powinniśmy również zwrócić uwagę na parametry, które posiada każdy samochód (np.: zastosowanie pojazdu, pora roku). Obecnie stopień doskonałości opon i samochodów jest bardzo wysoki.

INDEKSY

- Indeks prędkości
Określa maksymalną prędkość opony wyrażoną w km/h. Na podstawie tego indeksu odczytuje się prędkość, która jest maksymalną dopuszczalną prędkością przewidzianą dla danej opony. Np: jeżeli opona o rozmiarze 185/70 R14 o symbolu prędkości H=210 km/h będzie eksploatowana przy prędkościach przekraczających 210 km/h ulegnie zniszczeniu.

-Indeks nośnościOkreśla maksymalną nośność opony (maksymalne jej obciążenie) wyrażoną w kilogramach. Na podstawie tego indeksu określa się maksymalne obciążenie przypadające na daną oponę. Np.: opona o rozmiarze 185/65 R15 posiada indeks nośności 88, dla którego odczytana z tabeli maksymalna nośność przewidziana dla tej opony wynosi 560 kg. Takie obciążenie opony, czyli 560 kg jest dopuszczalne jako najwyższe podczas jej eksploatacji. Jeżeli obciążenie przekroczy tę wartość opona ulegnie uszkodzeniu, bądź zniszczeniu. 2. Co robić żeby uniknąć uszkodzeńWiększość uszkodzeń jest spowodowanych przez niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach. Z tego powodu zalecane jest sprawdzanie ciśnienia, nie rzadziej, niż co tydzień. W użytkowaniu opon bardzo ważny jest styl jazdy. Ostrożne i zrównoważone prowadzenie samochodu jest korzystne zarówno dla opon jak i środowiska. Nagłe przyśpieszanie, ostre hamowanie z zablokowanymi kołami znacznie skraca czas życia opon. Jazda po bezdrożach, nierównych nawierzchniach, najeżdżanie na wysokie krawężniki może prowadzić do powstania widocznych albo ukrytych uszkodzeń opon. Nagłe wibracje odczuwane na kierownicy mogą świadczyć o uszkodzeniu ich uszkodzeniu. W takiej sytuacji zawsze należy przerwać jazdę oraz dokładnie sprawdzić stan opon. Niedostosowanie prędkości jazdy do obciążenia może mieć taki sam efekt jak jazda pojazdu przy niskim ciśnieniu powietrza w kole. W celu przedłużenie życia opon należy przekładać je z przodu na tył i na odwrót przynajmniej co 10 000 km. Zmiana opon z letnich na zimowe jest doskonałą okazją do zmiany ich pozycji. Zalecane są również zmiany po przekątnej tak, aby odwrócić kierunek ich rotacji (nie można stosować tej reguły do opon kierunkowych). Każdorazowo podczas takich zamian należy sprawdzić wyważenie kół.3. Prawidłowe ciśnienie.  Ciśnienie powietrza w oponie jest jednym z głównych czynników mających wpływ na zużycie opony.W związku z tym można stwierdzić, iż dobór właściwego ciśnienia w oponie jest kluczem do uzyskania długiej i bezawaryjnej eksploatacji. Istnieje kilka ogólnych zasad, których stosowanie wydatnie przyczynia się do przedłużenia żywotności opon:

  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia zalecanego przez producenta opon i pojazdu powinno być dostosowane do rzeczywistego obciążenia i prędkości pojazdu.
  • sprawdzanie ciśnienia powietrza regularnie raz w tygodniu (szczególnie przed dłuższymi podróżami).
  • pomiaru dokonujemy zawsze na zimnym kole, gdyż podczas jazdy opona nagrzewa się a ciśnienie powietrza w kole rośnie.
  • przy montażu nowych opon powinniśmy wymieniać wentyle na nowe.

Ciśnienie w oponie ma wpływ na:

  • amortyzację
  • przyczepność
  • opory toczenia
  • odporność opony na uszkodzenia            
  • nagrzewanie się opony
  • przebiegi
  • komfort podróżowania

4. Montaż i demontaż.
Montaż i demontaż opon powinien być wykonywany w autoryzowanym serwisie ogumienia przy użyciu specjalistycznego sprzętu, ponieważ wymiana wykonywana w nieprawidłowy sposób może spowodować poważne uszkodzenie lub zniszczenie opony czy obręczy, na której jest ona montowana.
W przypadku montażu nowej opony należy montować również nowy zawór.

5. Przechowywanie opon

Sposób przechowywania opon uzależniony jest od tego, czy przechowujemy całe koła, czy tylko same opony.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie opon w serwisie oponiarskim. Za niewielką opłatą lub nawet bezpłatnie warsztat przechowa nam opony w odpowiednich warunkach do następnego sezonu.
Przed demontażem opon z samochodu należy oznaczyć ich pozycję na samochodzie, aby później założyć je w tym samym miejscu. Jeśli  przechowujemy kompletne koła (opony  zamontowane na felgach) wówczas koła należy ułożyć jedno na drugim lub powiesić na specjalnym wieszaku. Nie wolno stawiać kół pionowo, ponieważ ciężar felgi spowoduje trwałe odkształcenie opony, które będzie dyskwalifikowało ją do dalszej eksploatacji. Natomiast same opony należy przechowywać na stojąco i można, co pewien czas obracać o 90 stopni. Nie jest to jednak konieczne przy oponach radialnych, gdyż nie występuje ryzyko odkształcenia, takie jak w ogumieniu diagonalnym, które obecnie nie jest już stosowane w samochodach osobowych. Można również składować opony jedna na drugiej, tak jak z felgami, układając maksymalnie po 10 sztuk w słupku. Nie wolno ich natomiast wieszać na hakach. Opony powinny być składowane w pomieszczeniu ciemnym, suchym i chłodnym, z dala od benzyn i olejów.

6.Opony typu Run Flat (RFT)
W trosce o bezpieczeństwo i wygodę podróżujących coraz więcej producentów samochodów montuje na pierwsze wyposażenie opony pozwalające na jazdę bez powietrza. Podstawową korzyścią związaną z bezpieczeństwem jest fakt, że kiedy pojazd będący w ruchu raptownie traci ciśnienie w oponie, RFT pozwala kierowcy utrzymać kontrolę nad pojazdem i uniknąć potencjalnie groźnej sytuacji. Po drugie, opony RFT umożliwiają kierowcy opuścić obszar zagrożenia, kontynuować podróż i uniknąć niebezpiecznego, a często spotykanego w takich przypadkach, unieruchamiania samochodu na podnośniku, na poboczu jezdni. RFT zapewnia również większy komfort i wygodę kierowcy. Przy zachowaniu określonej prędkości oraz na określonym dystansie (zazwyczaj 80 km/h do 80 km) kierowca może dokończyć podróż lub udać się do najbliższej wykwalifikowanej stacji obsługi, nie obawiając się o konieczność natychmiastowej wymiany koła pozbawionego powietrza. Dodatkową korzyścią jest fakt, że zastosowanie przez producenta samochodu RFT zazwyczaj oszczędza wagę pojazdu, eliminując konieczność przewożenia koła zapasowego. Oczywiście, wolne miejsce stworzone dzięki wyeliminowanie klasycznego koła zapasowego daje producentowi samochodu dodatkowe możliwości w zakresie projektowania, a użytkownikowi końcowemu więcej przestrzeni bagażowej. Obecność systemu monitorującego ciśnienie w oponach (TPMS) jest obowiązkowa we wszystkich pojazdach wyposażonych w opony RFT.
(źródło: Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniehttp://www.bridgestone.pl)        

7. Opony 4x4
Bezpieczną jazdę po szosie oraz dobrą zabawę w terenie zapewni dobór odpowiednich opon 4x4 i prawidłowe ciśnienie w kołach.
Od opony 4x4 wymaga się przede wszystkim, by zachowywała dobrą trakcję na wszystkich rodzajach nawierzchni, była odporna na przebicia, trwała i łatwo wydostawała się z kolein. Dobrze jest też, gdy opona 4x4 znosi nadprogramowe dociążanie, amortyzuje, bardzo dobrze odpowiada na nagłe ruchy kierownicą i ma dobrą przyczepność.        
Klasyczne opony terenowe off-road takie, jak Goodyear Wrangler MT/R, czy Fulda Tramp 4x4 Trac idealnie sprawdzają się na żwirze i w błocie. Całkiem nieźle radzą też sobie na piasku i śniegu. Ich najważniejsze zalety to doskonała trakcja w warunkach jazdy poza drogami utwardzanymi oraz bardzo dobre samooczyszczanie się z błota i wychodzenie z kolein.        
Z kolei opony all terrain zaprojektowano z myślą o kierowcach, którzy lubią pojeździć po niezbyt wymagającym terenie, a jednocześnie nie chcą rezygnować z szybkiej jazdy po szosie. Dla nich najlepszym wyborem będą np. opony Goodyear Wrangler AT/R zapewniające dobrą jakość jazdy na każdej nawierzchni, ale nie dorównujące oponom off-road na bardzo wymagających trasach terenowych. Osobną kategorią są opony zimowe 4x4 takie jak Goodyear Wrangler UltraGrip, które najlepiej sprawdzają się na śniegu i lodzie oraz na asfalcie. Opony te raczej nie są używane do jazdy terenowej. Świadomość istnienia różnic między oponami to jednak nie wszystko. Równie ważna jest ich umiejętna eksploatacja. O ile na drodze, we wszystkich oponach, również terenowych należy stosować ciśnienie zalecane przez producenta, o tyle w terenie sprawy się komplikują.    W trudnym terenie wskazane jest obniżenie ciśnienia o ok. 10 procent, a na piasku nawet o 25-45 procent. Poprawia to siłę nośną opony. Na bardzo rozmiękłym, błotnistym podłożu można obniżyć ciśnienie nawet o połowę, co przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości zapobiega zapadaniu się opony. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że nie wolno obniżać ciśnienia o więcej niż 50 procent, i że przed powrotem na asfalt należy je wyrównać do poziomu zalecanego przez producenta.
(źródło: Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniehttp://www.goodyear.pl)


8. Felgi.
Wraz z oponami silnie związane jest pojęcie felg i tu pojawia się problem, które wybrać…Stalowe czy aluminiowe?

Na pierwszy rzut oka felgi aluminiowe stanowią bardzo atrakcyjną formę podkreślenia sportowego charakteru samochodu i nie wątpliwie dużo kierowców może w pierwszej chwili kierować się takim wyborem, nie wiedząc o tym, że jakość ich wykonania jest dużo lepsza od felg stalowych. Felgi wykonane są w postaci tłoczonej (stalowa) lub w formie odlewu, (alu-felga). Części składowe to: obręcz, tarcza, gniazda nakrętek lub śrub, otwór centrujący, wycięcia i rowek na kołpak w przypadku felgi stalowej, ramiona w przypadku alu-felgi. Zasadnicze wymiary felgi określa się jako: szerokość obręczy, średnicę obręczy.
Felgi aluminiowe mają, więc mniejsze bicia promieniowe i osiowe, co wpływa bezpośrednio na odciążenie elementów zawieszenia samochodu i tym samym ich mniejsze zużycie. Równie ważnym czynnikiem przemawiającym za montażem felg aluminiowych jest lepsze chłodzenie tarcz hamulcowych. Obręcze skonstruowane ze stopów pozwalają na wydajniejsze odprowadzanie ciepła. W zależności od rodzaju samochodu używa się felg o małej średnicy lub o kilka rozmiarów większych od seryjnych odpowiedników. Powinniśmy pamiętać o tym, że do felg musimy zawsze dopasować odpowiednie opony niskoprofilowane.          

Wśród wszystkich felg aluminiowych stosowanych do tuningu osobną grupę stanowią felgi skręcane, zbudowane z dwóch lub trzech części. Obręcze tak zbudowane znajdują wykorzystanie przede wszystkim w samochodach sportowych, ponieważ w sporcie często potrzebne są felgi, których kształt lub rozmiar uniemożliwia ich budowę jako jednoczęściowe. Jedyną metodą na powstanie zaprojektowanej specjalnie felgi pozostaje wtedy odlanie lub wykucie osobno ramion i obręczy. Montaż dwóch elementów możliwy jest dzięki śrubom, którymi to skręca się oba elementy. Podobną metodę stosuje się w przypadku obręczy wytwarzanych na potrzeby rynku tuningowego. Ramiona odlewa się lub wykuwa, a następnie przy pomocy tytanowych śrubek przykręca się do obręczy. Każda felga skręcana jest ręcznie. Właśnie taka technologia sprawia, że mamy gwarancję prawidłowego montażu. Wymaga to jednak ogromnej precyzji od osoby skręcającej felgę, a także wielokrotnego sprawdzania na specjalnym przyrządzie, czy część środkowa jest zamocowana centralnie. Jeżeli coś się nie zgadza, felga zostaje rozkręcona a cały proces rozpoczyna się od nowa. Ręczna produkcja po części tłumaczy wysoką cenę zakupu felgi skręcanej, która często przekracza dwukrotnie koszt zakupu odpowiednika odlanego jako jednoczęściowa felga. Prawdziwe skręcane obręcze mają swój niepowtarzalny urok i styl, a prestiż wynikający z ich posiadania jest naprawdę ogromny.  

Indeks prędkości i nośności Indeks prędkości i nośności
Opony typu Run Flat (RFT) Opony typu Run Flat (RFT)
Opony 4x4 Opony 4x4
Felgi Felgi