Skip to main content

Opis tras w dolinie Chamonix - luty

Autor: |

Zakup skipassów
Tak jak zaznaczyłem w poprzednim artykule wybór skipassów, to decyzja którą musimy dobrze przemyśleć. Mamy sporo możliwości. Dla rodzin z dziećmi jedną z propozycji jest zakup skipassa rodzinnego. Dolina Chamonix promuje rodziny wielodzietne. Rodzina, która posiada dwójkę lub więcej dzieci płaci za skipassa za dwie dorosłe osoby i dodatkowo za jedno dziecko, a następne dzieci otrzymują skipassa gratis. Dzieci muszą być w wieku do 15 lat. Dopuszczalny wiek dzieci może się zmienić. Z tego co zauważyłem w poprzednich latach darmowego skipassa mogła otrzymać młodzież w wieku do 18 lat. W dolinie są dwa rodzaje skipassów, pierwszy tańszy o nazwie Chamonix Le Pass pozwala nam na jazdę na  trasach w najbliższej okolicy Chamonix, natomiast drugi o nazwie Mont Blanc Unlimited w skrócie MBU pozwala nam na jazdę na trasach Francji, Szwajcarii, Włoch, na wyjazd kolejką linową na szczyt Aiguille Du Midi (3842 m npm), a właściwie pod szczyt, na sam szczyt jedziemy jeszcze windą i idziemy schodami. Mając skipass MBU możemy również pojechać kolejką zębatą pod lodowiec Mer de Glace (1913 m npm), który spływa do doliny z masywu Mont Blanc. Według mojej oceny ten skipass wart jest swojej ceny, ale przed jego zakupem sprawdziłbym tygodniową prognozę pogody. Aby mieć z niego odpowiednią radość musimy mieć z 3 dni ładnej pogody!

Skipass Chamonix Le Pass możemy kupić na 4 godziny lub na okres od 1 do 6 dni. Dla osób, które nie jeżdżą na nartach codziennie, przygotowano ofertę skipassa 5 dniowego. Możemy go wykorzystać w ciągu dowolnych pięciu dni do końca roku. Podobne oferty są dla skipassa MBU z wyłączeniem skipassa 4 godzinnego. Ceny skipassów możemy znaleźć na stronie www.chamonix.com.
Opis ośrodków narciarskich w dolinie Chamonix rozpocznę od tych, które są dostępne gdy kupimy tańszy skipass Chamonix Le Pass. Do moich ulubionych należą trasy dostępne najbliżej Centrum Chamonix czyli Brevent i Flegere. Na terenie Flegere znajduje się kolej linowa, którą wyjdziemy na wysokość 1894 m npm oraz 4 wyciągi krzesełkowe i 1 wyciąg talerzykowy. W tym ośrodku do moich ulubionych tras należy trasa czerwona Lachenal, która rozpoczyna się na wysokości 2396 m npm. Dla osób uczących się polecam trasy oznaczone kolorem zielonym. Leżą one z obu stron wyciągu Trappe. Ze stoków Flegere rozpościera się przepiękny widok na lodowiec Mer de Glace spływający majestatycznie z masywu Mont Blanc.

Najbliżej Centrum Chamonix znajdują się stoki Brevent. Znajdziemy tam 2 kolejki linowe, 4 wyciągi krzesełkowe i 2 wyciągi talerzykowe. Te dwa ośrodki możemy uznać za jeden, dzięki łączącej je kolejce. Godną polecenia jest wycieczka na szczyt Brevent gdzie mamy przepiękny widok na dolinę Chamonix i szczyt Mont Blanc. Zjazd ze szczytu jest oznaczony kolorem czarnym. Jest to trasa trudna, ale nie za bardzo. We Francji np. w Trzech Dolinach byłem przyzwyczajony do tras oznaczonych tym kolorem, które oznaczały się dużo większym stopniem trudności. W tym ośrodku dominują trasy niebieskie.

Na końcu doliny dojedziemy do ośrodka Domain De Balme. Według mojej oceny jest to ośrodek odpowiedni dla osób, które chcą się nauczyć jeździć na nartach lub snowboardzie. Większość tras jest mało wymagających. Aby dostać się z wyciągu na wyciąg jeździmy niebieskimi trasami dojazdowymi. Trasy te mogą być uciążliwe dla snowboardzistów, ze względu na małe nachylenie. W tym ośrodku dominują wyciągi talerzykowe co nie specjalnie sprzyja jego atrakcyjności. Uważam jednak, że warto odwiedzić ten ośrodek i poświęcić mu jeden dzień z tygodniowego pobytu.

Dla osób lubiących jeździć na nie przygotowanych trasach i poza trasami polecam ośrodek Les Grands Montets. Do ośrodka dostajemy się kolejką linową. Mając skipassa MBU możemy wyjechać pod szczyt na wysokość 3275 m npm drugą kolejka linową i zjechać, dosyć wymagającą trasą o nazwie Pylones. Niedogodnością drugiej kolejki jest czas jaki trzeba poświęcić na stanie w kolejce do kolejki. Tym razem mając perspektywę 45 minut oczekiwania zrezygnowaliśmy z tej przyjemności. Aby ograniczyć czas stania w kolejce można wcześniej zarezerwować sobie wyjazd. Niestety nie sprawdziliśmy tej metody. Moim zdaniem jest to ośrodek z najtrudniejszymi trasami i odradzam go osobom ze słabymi umiejętnościami narciarskimi.

<content>19112</content>

Mając skipass MBU koniecznie trzeba odwiedzić trasy w ośrodku Les Houches gdzie mamy do dyspozycji 2 trasy czarne, w tym trasę zjazdową Pucharu Świata „La Verte des Houches”, 12 czerwonych, 6 niebieskich i 4 zielone. Trasy obsługuje kolej linowa, kolejka gondolowa, 7 wyciągów krzesełkowych i 8 wyciągów talerzykowych. Każdy narciarz w tym ośrodku ma kilkanaście urozmaiconych nartostrad. Trasy są szerokie i o różnym stopniu trudności. Można też spróbować swoich umiejętności na trasie Pucharu Świata. W ośrodku dostępne są również trasy na miarę początkujących narciarzy. Gdy chcemy trochę odpocząć mamy do dyspozycji kilka barów i restauracji. Moim ulubionym miejscem odpoczynku jest taras przy barze pomiędzy wyciągami Kandahar a Maison Neuve. Atrakcyjność tego miejsca to także piękne widoki na zbocza Mont Blanc.

W ogóle nie wspomniałem o przygotowaniu tras, a trzeba to podkreślić, że wszystkie trasy każdego dnia są ratrakowane. Na brak śniegu nie można narzekać, mikroklimat doliny nam to zapewni.

I tu kończę opis francuskich ośrodków, które są w zasięgu skipassa MBU.
Skipass ten pozwala nam jeszcze na jazdę we włoskim ośrodku - Courmayeur i szwajcarskim - Verbier.

Jak się dostać na druga stronę tunelu Mont Blanc aby nie przepłacić? O tym napiszę w trzeciej części mojej relacji.

Widok na lodowce z tras na La Flegere. Mer de Glace
Les-grands-montets
Les-grands-montets
Widok z tras Brevent - Flegere na Domaine De Blame