Skip to main content

Nowy wagon na Kasprowy Wierch - przebudowa trwa dalej.

Autor: |
Nowy wagon (foto: PKL.pl)
Nowy wagon (foto: PKL.pl)

PKL w latach 90-tych rozpoczął działania dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę w celu przebudowy starej, wyeksploatowanej kolei linowej Kasprowy Wierch. Od samego początku poczynania te były torpedowane i obwarowywane warunkami, których spełnienie mogło prowadzić tylko do jednego – unicestwienia kolei na zawsze.

Brakuje w naszym kraju regulacji prawnych (ustawowych) pozwalających prowadzić eksploatację i modernizację kolei istniejącej od ponad 70-ciu lat (wcześniej niż powołano TPN). Tatrzański Park Narodowy powstał w roku 1952, wyznaczono tereny ścisłego rezerwatu  a w latach 2006 wyznaczono dodatkowo obszar Natura 2000 co jest sprzeczne z zasadami funkcjonowania TPN. W czasie tworzenia obszarów ścisłej ochrony w TPN zapomniano o istniejących już terenach zagospodarowanych infrastrukturą sportów narciarskich. Tymczasem inni za miedzą na terenie tych samych gór, potrafili wydzielić z obszaru Natura 2000 tereny pod koleją i trasami narciarskimi, uznając dotychczasowy status tych terenów i nie powodując do powstawania sztucznego sporu w którym inwestor jest od początku na przegranej pozycji.

W świetle tych trudności po kilkunastu latach rozmów z TPN i organizacjami ekologicznymi, po opracowaniu kilku raportów oddziaływania na przyrodę tej inwestycji, wygraniu sądowych procesów administracyjnych, uzyskaliśmy warunki zabudowy, które były podstawą do ogłoszenia przetargu na przebudowę kolei. Po wielu trudach wynikających z konieczności realizacji wymogów ustawy o zamówieniach publicznych można było przystąpić do projektowania zgodnego z prawomocnymi warunkami zagospodarowania przestrzennego. Tutaj mimo wydawałoby się już zadania prostego uzyskanie pozwolenia na budowę wielu pseudoekologów znalazło grunt do manipulacji i stawiania barier. Ostatecznie  w ostatnich dniach  lipca 2006 roku uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę tj. w terminie nie pozwalającym rozpoczęcia prac. Z uwagi na krótki czas na wykonywanie prac budowlanych w trudnym terenie wysokogórskim, podzielono inwestycję i przystąpiono do I etapu, tj. budowy fundamentów kolei. Należy tutaj podkreślić, że cały czas poszukiwano najlepszego rozwiązania z uwagi na uwarunkowania przyrodnicze, przy współpracy wielu instytucji i placówek naukowych, opracowano metodę wykonania fundamentów i postawienia podpór stricte w miejscach istniejących starych. Warunki zabudowy dopuszczały budowę nowych, obok starych, jednak to skutkowałoby wykonaniem ogromnych wykopów i wylania kilkuset ton betonu więcej niż obecnie, ponadto wykopanie starych fundamentów też powodowałoby naruszenie znacznego obszaru. Takie działanie ze strony PKL było podyktowane troską o zwiększenie bezpieczeństwa dla otaczającej przyrody.

Etap I zakończył się zgodnie z planem, zostało wykonanych 5 fundamentów podpór i w okresie zimowym stara  kolej była eksploatowana bez przeszkód.

II etap rozpoczął się w maju 2007 roku, prace od razu rozpoczęto na wszystkich możliwych odcinkach. I tym razem kunszt inżynierski został wykorzystany do celów ochrony przyrody, w związku z dużymi ograniczeniami ze strony TPN dotyczących lotów śmigłowcami, Mostostal Czechowice opracował unikatową technologię budowy nowych podpór z wykorzystaniem starych jako dźwig. Większość transportów wykonano starą koleją, ograniczając w ten sposób potrzebę kilkuset lotów. Pozostałe prace koncentrują się przy i w samych stacjach nie wpływając negatywnie na środowisko. W miesiącu październiku zostaną zakończone prace budowlano – montażowe. Testy, szkolenia, odbiory techniczne będą realizowane na przełomie miesiąca listopada i grudnia.  Przekazanie do eksploatacji kolei nastąpi zgodnie z planem 15 grudnia 2007 roku.


Nowy wagon (foto: PKL.pl) Nowy wagon (foto: PKL.pl)