Skip to main content

No Limit Kasprowy IV edycja - relacja Olka

Autor: |
Na starcie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)
Na starcie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)

23 marca 2019 roku, już po raz czwarty, odbyły się zawody No Limit Kasprowy. Pod wieloma względami są to zawody niezwykłe, ale zacznijmy do początku.

Miejsce zawodów.

Jak sama nazwa wskazuje zawody odbywają się, w chyba najsłynniejszym miejscu na mapie polskiego narciarstwa, na tzw. Świętej Górze, na Kasprowym Wierchu. Zapewne większości nie trzeba tego miejsca przedstawiać, ale są osoby które jeszcze tutaj nie były, a szkoda. Na szczyt dostaniemy się z Kuźnic, koleją kabinową o długości 4261m. Każda z kabin może jednorazowo przetransportować 60 osób. Podróż trwa około 20 minut i jest związana z przesiadką na stacji pośredniej na Myślenickich Turniach. W trakcie podróży warto znaleźć miejsce przy oknie, gdyż widoki wręcz zapierają dech w piersi. Osoby mające lęk wysokości lepiej by znalazły sobie miejsce z dala od okien, kolej miejscami porusza się na wysokości 180m nad ziemią, co może u nich wywołać uczucie dyskomfortu. Górna stacja, w której znajdziemy restaurację, bar, kiosk i toalety, chwali się dumnym napisem „Kasprowy Wierch 1987m n.p.m.” Roztaczające widoki są niezapomniane. Pierwsza prezentuje się nam rozległa Dolina Gąsienicowa. Jest tutaj wytyczona czarna trasa o długości 1200m, obsługiwana przez czteroosobowy wyciąg kanapowy. Po drugiej stronie szczytu, na którym usytuowane jest obserwatorium meteorologiczne, niemniej okazale prezentuje się Dolina Goryczkowa z równie trudną czarną trasą o długości 1770m. Tutaj narciarze są transportowani do góry nieco wysłużonym dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym. Z doliny Goryczkowej można wrócić do Kuźnic, łatwą niebieską, nartostradą o długości 3500m.

<content>43787</content>

Kto może wziąć udział w zawodach.

Zwody mają charakter otwarty, może w nich wystartować każdy od amatora po zawodnika z licencją FIS. Zawodnicy musza być pełnoletni, górna granica wieku nie jest określona. Nie ma także ograniczeń dotyczących narodowości uczestników. Każdy startuje na własną odpowiedzialność i zobowiązany jest do korzystania z kasku. No Limit Kasprowy to konkurencja alpejska oparta na Slalomie Gigancie i Super G. Jest ona rozgrywana w Kotle Gąsienicowym lub Goryczkowym. Organizator zastrzega sobie, możliwość odmówienia prawa do startu ze względu na zbyt dużą liczbę chętnych. Każdy uczestnik zobowiązany jest do internetowej rejestracji i uiszczenia opłaty startowej. Wszyscy są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zostali podzieleni na następujące kategorie:

Narciarskie:

1. MONOSKI (zawodnicy niepełnosprawni)

2. W1 Kobiety w wieku 55 lat i więcej

3. W2 Kobiety w wieku 45-54 lat

4. W3 - Kobiety w wieku 35-44 lat

5.  W4 - Kobiety w wieku 18-34 lat

6. Pro W - Kobiety z ważnymi FIS Punktami

7. Pro M - Mężczyźni z ważnymi FIS Punktami

8. M1 - Mężczyźni w wieku 75 lat i więcej

9. M2 - Mężczyźni w wieku 65-74 lata

10. M3 - Mężczyźni w wieku 55-64 lata

11. M4 - Mężczyźni w wieku 45-54 lat

12. M5 - Mężczyźni w wieku 35-44 lat

13. M6 - Mężczyźni w wieku 18-34 lat

 

Snowboardowe:

14. SW - Kobiety Snowboard (łącznie z zawodniczkami posiadającymi aktualne FIS Punkty w konkurencji snowboard)

15. SM - Mężczyźni Snowboard (łącznie z zawodnikami posiadającymi aktualne FIS Punkty w konkurencji snowboard)

 

Dzień zawodów

W przeddzień zawodów została zorganizowana odprawa techniczna połączona z losowaniem numerów startowych. Udział w odprawie nie był konieczny, gdyż wszelkie komunikaty i ważne informacje były przekazywane za pomocą mediów elektronicznych i natychmiast trafiały do zainteresowanych. Program dnia prezentował się następująco. O godzinie 7:00 otwarto biuro zawodów w Kuźnicach, tutaj zawodnicy pobierali swoje numery startowe, identyfikatory i skipassy. Między 7:20, a 8:30, uczestnicy zostali przetransportowani koleją na szczyt Kasprowego Wierchu, gdzie w restauracji czekało na nich śniadanie. W godzinach 8:30 – 10:00 odbyło się oficjalne oglądanie trasy. O 10:30 przewidziano start zawodów. Od godziny 12:00 została otwarta strefa kibica w Kuźnicach. Na godzinę 16:30 zaplanowano uroczyste zakończenie zawodów.

 

Zawody

Start znajdował się na Przełęczy nad Zakosami w Kotle Goryczkowym, początek to gigant równoległy składający się z 9 bramek. Po zakręcie w lewo, od 10 bramki, slalom łączył się w pojedynczą linię. Startujący mieli do przejechania trasę o długości ponad dwóch kilometrów z 62 bramkami. Metę wyznaczoną na polanie Pod Polakiem, przed początkiem Nartostrady Goryczkowej. Trasa nie była łatwa, szczególnie dużą trudność sprawiała początkowa, mocno nachylona ścianka. Dodatkowym utrudnieniem było zmrożenie śniegu. Po wcześniejszej odwilży, stok mocno przymarzł i stał się bardzo twardy. Zjawisko to ucieszyło profesjonalnych zawodników, sprawiło natomiast niemałą trudność amatorom. W późniejszym czasie dół trasy zaczynał stopniowo rozmiękać w promieniach słońca, co skutkowało powstaniem kolejnego utrudnienia, głębokich śnieżnych rynien przy tyczkach. Relacja online z zawodów była dostępna w przekazie internetowym.

 

Wyniki

Najlepszy czas zawodów uzyskała Maryna Gąsienica-Daniel, która pokonała tegoroczną trasę w czasie 1:48,78 sekundy. Najszybszym mężczyzną okazał się Adam Chrapek z czasem 1:52,79. W kategorii monoski, w której rywalizowały osoby niepełnosprawne, wygrał zeszłoroczny paraolimpijczyk Igor Sikorski (2:30,43). Zwycięzcą kategorii snowboard był Dariusz Kędzior, który uzyskał czas 2:48,12. Czterej najszybsi zawodnicy w klasyfikacji z przelicznikiem tj. Aleksandra Gąsienica-Gładczan, Maryna Gąsienica-Daniel, Adam Chrapek i Wojciech Gajewski, przez trzy miesiące będą testować luksusowe samochody Mercedes GLC ufundowane przez firmę Auto Idea. Zawodnicy zajmujący pierwsze miejsca w swoich kategoriach otrzymali sezonowe karnety na Kasprowy Wierch. Zwodnicy zajmujący drugie i trzecie pozycje zdobyli vouchery na zakup obuwia firmy New Balance. Każdy uczestnik otrzymał zestaw pamiątkowych gadżetów.

Organizatorami i sponsorami głównymi zawodów No Limit Kasprowy są Operator Logistyczny No Limit sp. z o.o. i Polskie Koleje Linowe S.A.

Sponsorami imprezy są Auto Idea sp. z o.o., 7R S.A., MAK DOM sp. z o.o., Film Produkcja sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Tatrzański Park Narodowy.

W tym miejscu pozostaje pogratulować organizatorom tak perfekcyjne przygotowanej ciekawej imprezy. W czasie jej trwania amatorzy mieli możliwość porównania swoich umiejętności z czołówka krajowych narciarzy.

Więcej informacji na https://nolimitkasprowy.pl/

Na starcie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta) Na starcie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)
Odprawa przed zawodami No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta) Odprawa przed zawodami No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)
Oglądanie trasy No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta) Oglądanie trasy No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)
Walka na trasuie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta) Walka na trasuie No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)
Podium 2019 No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta) Podium 2019 No Limit Kasprowy (foto: O. Kaleta)