Skip to main content

Niewidomi na biegówkach

Autor: |
foto: Robert Taperek
foto: Robert Taperek

Od trzech sezonów w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach prowadzone są zajęcia z narciarstwa biegowego dla niewidomych i niedowidzących uczniów. Pierwszym głośniejszym wydarzeniem na ten temat był start niewidomego Grześka Mellera w XXXV Biegu Piastów na 10km w 2011 roku.

Wystartował on z przewodnikiem Krzysztofem Kocem. Przed kolejnym sezonem w celu kontynuacji szkolenia powstał projekt „Pokonać strach” pod patronatem Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Liderką projektu została Instruktorka Narciarstwa Biegowego, Krystyna Nowacka. Założenia na pierwszy sezon istnienia projektu były bardzo ambitne, ale dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, wsparciu finansowym i materialnym prywatnych osób i firm, udało się osiągnąć zamierzone cele.

Droga do Norwegii
Szkolenie prowadzimy w Laskach, ale chcielibyśmy, aby inne ośrodki do nas dołączyły. W ubiegłym sezonie wzięło w nim udział 10 uczniów. Na terenie ośrodka przygotowano tory o długości kilkuset metrów do biegu na nartach. Instruktorzy wolontariusze z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" prowadzili indywidualne zajęcia z niewidomymi uczniami. Po kilku tygodniach wybrano najlepszych, którzy wzięli udział w sprawdzianie na dystansie 5 kilometrów na profesjonalnej trasie do uprawiania narciarstwa biegowego stworzonej przez członków i sympatyków Towarzystwa w Warszawie-Wesołej. Kolejnym etapem był start w Biegu Piastów, który poprzedzono kilkudniowym obozem szkoleniowym przeznaczonym na szlifowanie techniki i oswojenie z jakuszyckimi trasami. W Biegu Piastów na dystansie 10 kilometrów wzięło udział pięciu niewidomych biegaczy. Niewidomi wraz z przewodnikami wyruszyli na trasę kilka minut przed pozostałymi zawodnikami, wzbudzając aplauz kibiców i ponad tysiąc zawodników oczekujących na swój start. Jako pierwszy do mety z całej piątki dobiegł siedemnastoletni Arek Duda, który z czasem 1:02:43 uplasował się na 364 pozycji na ponad ośmiuset startujących!

Po bardzo dobrym występie w największym masowym biegu narciarskim w Polsce wybrano dwóch zawodników, do udziału w najstarszych zawodach zimowych dla osób niepełnosprawnych w Beitostolen w Norwegii. W Biegu Ridderrennet na dystansie 20 kilometrów wziął udział Arek Duda i jego rok starszy kolega Mieczysław Bąk. Obaj są całkowicie niewidomi od urodzenia. Arek Duda z czasem 1 godzina 34 minuty zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Przez cały dystans ścigał się z Norwegiem, a o jego zwycięstwie zadecydowały sekundy.

<content>19112</content>

Sezon 2012/2013

Tegoroczny sezon zaczęliśmy od zajęć na nartorolkach. Nasi zawodnicy potrafią dobrze biegać na nartach, dlatego nartorolki nie są dla niech dużym wyzwaniem. W planie mamy także zajęcia z kijami z imitacji kroków narciarskich. Mamy nadzieje, że wyrobimy się przed kolejnym śniegiem. Dzięki zaprzyjaźnionym firmom mamy sprzęt na zajęcia. Wypożyczalnia z Moczydła udostępnia nam 10 kompletów nartorolek Ski*Go. Również od nich dostaliśmy w zeszłym roku sprzęt na zawody w Wesołej i Bieg Piastów. Do treningu w Laskach używamy starszego sprzętu należącego do Ośrodka, który swoje już przeszedł i nadaje się tylko dla początkujących. Nasze plany wyjazdowe to: zawody w okolicy Warszawy, Bieg Piastów i Ridderrennet w Norwegii. Wszystko zależy od zgromadzonych funduszy, w ubiegłym sezonie udało nam się zrealizować plan dzięki pomocy wielu osób, miedzy innymi instruktorów wolontariuszy oraz indywidualnych darczyńców, którzy wpłacili pieniądze na realizację projektu, udało się spełnić marzenia laskowskiej młodzieży. A co najważniejsze, udało się pokonać strach!

Więcej informacji o projekcie, treningach i startach niewidomych narciarzy biegowych znaleźć można na Opens external link in new windowwww.facebook.com/pokonacstrach

Nartorolki udostępnione za darmo i dowiezione na miejsce zajęć przez Opens external link in new windowhttp://www.moczydloalpina.pl/Opens external link in new windowwwww.facebook.com/moczydloalpina

 

foto: Robert Taperek foto: Robert Taperek
foto: Robert Taperek foto: Robert Taperek
foto: Robert Taperek foto: Robert Taperek