Skip to main content

Niepełnosprawni na nartach - poradnik dla niepełnosprawnych narciarzy.

Autor: |
Monoski
Monoski

W dzieciństwie byłem bardzo aktywny sportowo. Uprawiałem wiele dyscyplin sportowych, lecz najbardziej lubiłem narciarstwo. Po wypadku w wyniku, którego złamałem kręgosłup i znalazłem się na wózku inwalidzkim myślałem, że rozdział związany z uprawianiem sportu jest już w moim życiu zamknięta kartą. Miałem wtedy 16 lat. Z czasem okazało się, że tak nie jest. Osoby niepełnosprawne mogą przecież pływać, grać w koszykówkę oraz uprawiać wiele innych dyscyplin sportowych. O nartach już jednak nie myślałem.

W 2000 roku wpadł mi w ręce artykuł, w którym znalazłem informacje dotyczące narciarstwa osób niepełnosprawnych. Rok później znalazłem się na kursie narciarskim na lodowcu Pitztal i tak po osiemnastu latach przerwy zaczęła się powtórnie moja przygoda z narciarstwem.

Początkowo głównym celem, który chciałem osiągnąć było opanowanie jazdy na nartach w takim stopniu, aby móc wspólnie z rodzina spędzać czas na nartach. I faktycznie, po dwóch wyjazdach szkoleniowych, trzeci sezon spędziłem już na stoku z rodziną. To było niesamowite przeżycie móc znowu jeździć na nartach i brać udział w szkoleniu własnych dzieci. W kolejnych latach jeżdżąc na nartach zdobywałem nowe doświadczenia i poznawałem coraz większą ilość ośrodków narciarskich. Dwa lata temu po raz pierwszy wystartowałem w otwartych Mistrzostwach Polski zająłem piąte miejsce. Rok temu na otwartych Mistrzostwach Polski stanąłem na podium zdobywając trzecie miejsce w slalomie oraz trzecie miejsce w gigancie.

Zdobyte w ciągu ośmiu lat doświadczenia chciałbym przekazać wszystkim zainteresowanym. Wiem jak trudno jest osobom niepełnosprawnym zacząć przygodę z narciarstwem. Osobiście mam już ten etap za sobą. Mam nadzieję, że seria artykułów, którą chciałbym opublikować na łamach największego portalu narciarskiego w kraju przyczyni się do popularyzacji narciarstwa osób niepełnosprawnych w Polsce. Artykuły powinny się także przyczynić do lepszego poznania potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie narciarstwa, a to z kolei w przyszłości może skutkować lepszym przystosowaniem infrastruktury narciarskiej w Polsce dla osób niepełnosprawnych.

W kolejnych artykułach poruszę między innym następujące tematy:

  • Rys historyczny skąd się wzięło w Polsce narciarstwo osób niepełnosprawnych.
  • Sprzęt narciarski dla ON
  • Opis składników sprzętu
  • Dobór sprzętu
  • Producenci
  • Koszty
  • Jak zacząć?
  • Ośrodki szkoleniowe w Polsce
Monoski Monoski
Autor we Włoszech Autor we Włoszech
Autor na zawodach Autor na zawodach