Skip to main content

Nauka jazdy, kiedy zacząć i jak uczyć

Autor: |
Nauka przez zabawe
Nauka przez zabawe

Opis podstawowych technik nauki jazdy na nartach, W jakim wieku rozpocząć naukę i dlaczego warto oddać dziecko w ręce instruktora. Jak uczyć dziecko jazdy na nartach? Jakich błędów unikać?

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie dziecka pod opiekę wykwalifikowanego instruktora, czy to w Polsce czy zagranicą (w krajach alpejskich coraz więcej szkół narciarskich zatrudnia instruktorów mówiących po polsku). Jeżeli jednak, zdecydujesz się na samodzielną naukę swojego dziecka przeczytaj poniższe rady którymi podzielił się z nami autor książki "La pratique du Ski Alpin" (doświadczony francuski instruktor). Korzystając z jego rad nauczysz Swoje dziecko jazdy na nartach w sposób przyjemny dla obu stron.
Pamiętaj: Dziecko uczy się szybciej od Ciebie ale wymaga innej metody.

Dzieci do 5 lat:
Metodami "dorosłych" nic nie wskórasz, tłumaczenie teoretyczne typu: przenieś ciężar na lewą nogę, nic nie da. Twoje dziecko jest w stanie koncentrować się nad tym co do niego mówisz przez bardzo krótki czas, potem przestaje cię słuchać. Dziecko ma również problem z przeniesieniem na pole praktyki Twych teoretycznych przykładów.
Jak wobec tego czegokolwiek nauczyć małe dziecko?
Odpowiedź jest prosta, obróć wszystko w zabawę. Na początek ubierz dziecku buty narciarskie i wyjdź z nim na śnieg i baw się z nim. Niech dziecko biega, podchodzi, zjeżdża na pośladkach, skacze na jednej, na dwóch nogach - niech dziecko nauczy się śniegu i zdobędzie nową umiejętność - utrzymanie równowagi na śniegu w butach narciarskich.
Budujcie wspólnie bałwana czy igloo, dzięki temu Twe dziecko będzie się schylało, będzie podnosiło śnieg, będzie tuczyło śnieżne kule - to wszystko spowoduje poczucie bezpieczeństwa dziecka na śniegu.

Wreszcie, gdy wyczujesz odpowiedni moment zaproponuj dziecku ubranie nart, jako urozmaicenie zabawy. I znów czas wspólnej zabawy: chodzenie z jedną nartą, z dwoma nartami. Jak się wywróci nie doradzaj, nie pomagaj się podnieść, ale też nie krytykuj.
Uwaga: często popełnianym błędem jest trzymanie dziecka między nogami i popychanie go do przodu. Nie rób tego dziecko zamiast szukać takiego ustawienia ciała by utrzymać równowagę , znajduje oparcie w twoich nogach, a przecież nie o to nam chodzi.
Umiejętność wywracanie się bardzo ważna w opanowaniu sztuki jazdy na nartach.
Wydawać ci się może że w powyższej metodzie niczego nie uczymy, zastosuj ją a przekonasz się jak się mylisz.
Pamiętaj, jednak by nie przeforsować dziecka, góra 2 godziny jazdy na nartach dziennie resztę czasu poświęćcie na wspólną zabawę.


Dzieci od 5 do 10 lat:
W tym wieku dzieci uczą się przez naśladowanie zachowań innych. Zabierz dziecko na stok, nie tłumacz mu teorii nie doradzaj. Zrób by dziecko traktowało stok jako plac zabaw. Używaj nierówności terenu jako urozmaicenia zabaw na śniegu. Pozwól dziecku "skakać na małych muldkach, niech przejeżdża pod Twoimi nogami, zrób mu slalom z kijków.
UWAGA: Ty musisz wytężyć uwagę by Wasze zabawy nie przeszkadzały innym użytkownikom stoku i nie doprowadziły do kolizji.
Pamiętaj o wyborze odpowiednich tras dla umiejętności dziecka, dziecko bardzo szybko będzie zainteresowane trasami czerwonymi i czarnymi i pewnie dałoby rade po nich zjechać. Jednak nie rób tego, zjazd zbyt trudna trasą, choć udany, niczego nie nauczy a wręcz przeciwnie nabierze nawyk "jazdy defensywnej". Wybieraj trasy na których Twe dziecko nawet pługiem będzie w stanie kontrolować prędkość i kierunek jazdy. Jadąc przed dzieckiem staraj się skręcać długimi skrętami gigantowymi, krótki śmig może być odebrany przez dziecko jako jazda na krechę (pamiętaj że dziecko w tym wieku uczy się przez naśladowanie).
Dopinguj nie krytykuj, nie denerwuj się i nie krzycz - To przecież są Wasze wakacje.

Autor wspominanej tu książki proponuje wykorzystanie na stoku następującej zabawy:
wybieramy miejsce w pobliżu krótkiego wyciągu, mówimy dziecku bądź grupce dzieci, że w tym miejscu będziemy budować bałwana, przy każdym zjeździe na dół dzieci pochylają się (jadąc na nartach) zbierają do rąk śnieg i przejeżdżając obok wyznaczonego miejsca doklejają śnieg do bałwana.
Co daje ta zabawa: dzieci muszą wielokrotnie pochylać się w trakcie jazdy by dokleić śnieg muszę skręcić tułowie, przez wielokrotne powtórki uczą się zachowania równowagi oraz ruchów góra dół, które przecież jak zapewne wiesz są podstawą bardziej zaawansowanych ewolucji narciarskich.
Bawcie się na śniegu 2 do 3 godzin, potem wspólna wizyta w schronisku.

Dzieci od 10 do 14 lat:
Nadal najskuteczniejszą formą nauki jest naśladowanie, ale można już wprowadzać tłumaczenia teoretyczne. W tym wieku (a szczególnie pod koniec tego okresu) możemy z powodzeniem stosować metody nauczania polecane dla dorosłych osób. Jest wielce prawdopodobne, że dziecko które rozpoczęło przygodę z nartami w wieku 5-6 lat, w wieku 13 - 14 przerośnie Cię swoimi możliwościami.
A z tego należy się tylko cieszyć, czego wam wraz z autorem cytowanej książki życzymy.

Bezpieczeństwo:
Pamiętaj, że to na ciebie spada odpowiedzialność za wasze bezpieczeństwo. Nie narażajcie swoimi zabawami innych. Z bardzo małymi dziećmi (3 latka) należy bawić się w wyznaczonych miejscach (w krajach alpejskich są to specjalne place zabaw na nartach). Z starszymi dziećmi można bawić się jeździć na prawdziwych trasach.
Jeżdżąc z dzieckiem trzymajcie się razem, jedź albo tuż przed albo za dzieckiem tak byście przez innych byli postrzegani jako grupa.
Niech Twoje dziecko ma zawsze w kieszeni numer Twojego telefonu i adres hotelu, przyda się jeśli się zgubicie.

Nauka przez zabawe Nauka przez zabawe
Nauka przez zabawe Nauka przez zabawe
Nauka przez zabawe Nauka przez zabawe