# x
Skip to main content

Narty w Kapadocji - najnowocześniejszym ośrodku w Turcji

Autor: |
Kayseri (foto: materiały prasowe)

Zima już tuż-tuż! Najczęściej cieszy to narciarzy i snowboardzistów - jednak w tym roku urlop w polskich górach może się nie udać... Kapryśne warunki nie grożą Ci jednak w Kapadocji. Poznaj najnowocześniejszy turecki ośrodek narciarski i już dziś zarezerwuj termin dla siebie!

Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)
Kayseri (foto: materiały prasowe)

Kapadocja - najważniejsze informacje

Kapadocja jest sercem Turcji - dosłownie i w przenośni. Kraina ta znajduje się w centrum kraju i od wieków zachwyca swoim wyjątkowym pięknem. Jeżeli chociaż raz zobaczy się tutejsze formy tufowe (specyficzne skały, przypominające krajobraz z księżyca!), na pewno będzie chciało się je oglądać po raz kolejny. To niezwykłe ukształtowanie terenu zawdzięczamy wybuchowi wulkanu Erciyes ok. 30 milionów lat temu.

W każdym miejscu widać tutaj wpływy najróżniejszych kultur i przedstawicieli cywilizacji, które zamieszkiwały te ziemie. Co roku przyjeżdża tu ok. 2 milionów turystów z całego świata! Szczególnie warto zwiedzić twierdzę Uçhisar, spędzić noc w jaskini wykutej w tufie wulkanicznej oraz wzlecieć balonem, by móc podziwiać to wszystko z wysoka.

Warunki narciarskie w Kapadocji

Niemniej jednak jedną z największych atrakcji Kapadocji - a właściwie Erciyes - są fantastyczne stoki. Nie bez powodu miejsce to uznawane jest za istny raj dla narciarzy i snowboardzistów!

Sezon rozpoczyna się tu w grudniu i trwa aż do kwietnia, na dodatek każdy może spróbować tu narciarskiej przygody: znajdziesz tu naprawdę mnóstwo tras o zróżnicowanym stopniu trudności, ale zawsze świetnie przygotowanych na kolejnych fanów śnieżnej zabawy.

Trasy narciarskie w Erciyes

Samo Erciyes to nowoczesny ośrodek narciarski (najnowocześniejszy w całej Turcji), który może pochwalić się 34 trasami, ciągnącymi się przez niemalże 102 kilometry. Dla fanów białego szaleństwa ważną informacją jest fakt, że aż na 58 kilometrach tras działają systemy sztucznego naśnieżania, a 55 kilometrów jest regularnie ratrakowane. Jeżeli wolisz improwizację i przecieranie nowych szlaków, to na miejscu dostępni są też przewodnicy off-piste.

Na spragnionych śnieżnych wrażeń czeka aż 14 wyciągów, w tym jedna kolejka kabinowa i 11 wyciągów krzesełkowych. W ciągu godziny wyciągi te przewożą w górę prawie 24 000 osób!

Coś śnieżnego - dla zaawansowanych i początkujących

Tych bardziej doświadczonych i odważnych narciarzy i snowboardzistów Erciyes kusi aż 15 trasami o średnim stopniu trudności oraz 6 naprawdę trudnymi. Atrakcją są też na pewno trasy Divan i Hacilar - każda z nich cechuje się tym, że jej nachylenie wynosi co najmniej 60 stopni.

Nie oznacza to jednak, że mogą tu przyjechać tylko ci, którzy od lat śmigają na nartach czy desce! Ci mniej doświadczeni narciarze również odnajdą się w Erciyes. Oprócz tras dla zaawansowanych, znajduje się tu również kilkanaście łatwych tras. W nauce jazdy chętnie pomagają licencjonowani instruktorze, którzy pod swoje skrzydła przyjmują uczniów w wieku od 7 do nawet 70 lat, prowadząc zajęcia indywidualne i dla grup.

Wyżyny narciarskie

Wybranie właśnie tego miejsca na narciarski urlop to doskonała decyzja z jeszcze jednego - niemniej ważnego - powodu. Erciyes to również najwyższy wulkan Kapadocji. Ma on aż 3916 m n.p.m., a same trasy narciarskie znajdują się na wysokości od 2100 do 3360 m n.p.m.! Na samą górę można dotrzeć już jedynie trasami skitourowymi, ale mimo trudu - naprawdę warto. Cudowne otoczenie Erciyes potrafi skraść serce: w pogodne dni ze szczytu roztacza się fantastyczny widok na Morze Czarne z jednej i na Morze Śródziemne z drugiej strony.

Chcesz wybrać się na narty do Kapadocji? Sprawdź oferty ITAKI - ceny tygodniowych pobytów zaczynają się od 1889 zł / osobę. W cenie jest wyżywienie - w niektórych opcjach all inclusive. Swój sprzęt narciarsko-snowboardowy można wziąc ze sobą gratis, a w wybranych hotelach skipass jest w cenie!

A po szaleństwach na stoku...

Erciyes to nie tylko doskonałe trasy narciarskie, ale i baza do zwiedzania Kapadocji. Wybierając się tu na narty lub deskę, warto zaplanować co najmniej dzień lub dwa na poznanie okolicy. W pobliżu ośrodka narciarskiego znajdują się przecudowne skalne kominy, w których wydrążono przed laty domy i świątynie.

Zaledwie ok. 25 kilometrów na północ od Erciyes znajduje się Kayseri - jedno z najstarszych miast Anatolii. Zobaczysz tu pamiątki z czasów bizantyjskich, poznasz lokalną kulturę i smaki. Żeby wrócić na stok, potrzebne Ci będą siły - a nie ma na to lepszego sposobu niż uczta w tureckim stylu! Po całych dniach jazdy koniecznie skosztuj tutejszych przysmaków: regionalnych kiełbasek, pierożków manti czy chlebka yaglama.

Jeśli znajdziesz czas pomiędzy jednym a drugim szusowaniem po stoku, zachęcamy do odwiedzenia kapadockie miasta: Kaymakh, Kavusin, Uchisar, Goreme czy Konya. Urzekają swoją urodą i wielością zabytków architektonicznych różnych kultur.

Dodaj komentarz