Skip to main content

Narciarstwo biegowe bez barier - VIDEO

Autor: |
Klaus Kranebitter
Klaus Kranebitter

Tyrol, jako pierwszy ośrodek sportów zimowych w Alpach, udostępnia trasy biegowe osobom niepełnosprawnym i polepsza pod ich kątem infrastrukturę. Celem tych starań jest stworzenie jak najlepszych warunków do uprawiania sportu bez barier.

„Jestem osobą wysportowaną, jednakże po ciężkim wypadku przed dwudziestu laty szczególny kłopot sprawiało mi uprawianie sportów zimowych na łonie natury. W narciarstwie biegowym na saneczkach odkryłem dyscyplinę, której mogę się bez przeszkód poświęcać w plenerze. Zastępuje mi ona dotychczasowe treningi w czterech ścianach studia fitness. Obcowanie z przyrodą, możliwości korzystania z istniejących tras oraz żywa wymiana doświadczeń z innymi sportowcami sprawiają mi wielką radość. Czuję się po prostu szczęśliwy!” - mówi mistrz świata i paraolimpijczyk, Oliver Anthofer. Harald Hörmann dodaje: „Teraz także przed nami stoją otworem góry i dobrodziejstwa zimy. Góry i trasy biegowe dla wszystkich!“

Region olimpijski Seefeld zaangażował się w projekt, który powstał z inicjatywy Tyrolskiej Organizacji Turystycznej i poświęcony jest tworzeniu możliwości uprawiania narciarstwa biegowego przez osoby na wózkach inwalidzkich. Narciarstwo biegowe to doskonała dyscyplina dla osób niepełnosprawnych, tyrolskie trasy biegowe są łatwo dostępne, a tyrolska oferta pobytowa niezwykle zachęcająca. Trasy zostały ocenione pod kątem dostępności dla narciarzy biegowych na nartach typu sladge i odpowiednio oznakowane. Wypożyczalnie zakupiły odpowiedni sprzęt, a hotele zatroszczyły się o niezbędne udogodnienia dla gości na wózkach.

Oliver Anthofer jest zadowolony z ekskluzywnej oferty Tyrolu: „Tutaj w Seefeld wszystko jest fantastycznie dostosowane do potrzeb biegaczy na saneczkach. Stopień trudności tras jest idealny, można do nich dojechać samochodem i wysiąść tuż obok. Saneczki są lekkie, tak że bez problemu możemy uprawiać ten sport samodzielnie.“

Henry miał na początku trochę wątpliwości: „Obawiałem się, że będzie to dla mnie zbyt duży wysiłek, ale zaraz po pierwszej próbie stwierdziłem, że świetnie sobie radzę. Jazda wymaga co prawda sporego nakładu sił, ale sprawia niesamowitą przyjemność.“

Zanim uprawianie narciarstwa biegowego na saneczkach stało się możliwe, eksperci starannie przetestowali trasy, oznaczając je odpowiednio do stopnia trudności kolorami: niebieskim (trasy łatwe), czerwonym (średnie) i czarnym (trudne). Powstał też szczegółowy opis tras, który będzie pomocny narciarzom w doborze właściwego odcinka.

W regionie olimpijskim Seefeld narciarstwo biegowe na saneczkach weszło już do kanonów sportów zimowych. Osoby z urazami kończyn mogą uprawiać je bez barier na siedmiu przetartych trasach. Trasy oznakowane są piktogramem narciarstwa biegowego i kolorami odpowiednimi od stopnia trudności: niebieskim (łatwe), czerwonym (średnie) i czarnym (trudne). Z pomocą szczegółowego opisu każdy narciarz bez trudu znajdzie odcinki pasujące do posiadanych przez niego umiejętności i kondycji. Na saneczkach można się bez problemu poruszać po istniejących już trasach biegowych, tzn. że nie było konieczności przecierania specjalnych śladów. Wielkim tego plusem jest możliwość wspólnego uprawiania tego sportu przez osoby niepełnosprawne i pełnosprawne. Znoszenie barier nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do tras, lecz obejmuje też ofertę hotelową i serwis sprzętu. W Seefeld trzy hotele wyspecjalizowały się w pobytach osób niepełnosprawnych: Vitalhotel Kaiserhof Mösern, Hotel Central w Seefeld oraz Hotel Karwendel w Leutasch. Są to pierwsze placówki gościnne w regionie wyróżnione w ramach projektu „Tyrol bez barier“. Partnerem w zakresie wynajmu i serwisu sprzętu narciarskiego typu sladge jest Sport Wedl w Leutasch. Zainteresowani mogą rozpocząć naukę jazdy pod okiem licencjonowanego instruktora (zgłoszenia prosimy składać w miejscowym związku turystycznym). Dokładny opis tras znajdą Państwo na www.ohnehandicap.tirol.at

Seefeld stanowi prawdziwy raj dla sympatyków narciarstwa klasycznego. Region posiada 266 km starannie przetartych tras. W międzynarodowych rankingach kilku ostatnich sezonów niezmiennie plasował się na pierwszym miejscu. Jest też niekwestionowanym pionierem, jeśli chodzi o rozwój oferty biegowej. Nikogo więc nie zaskakuje fakt, że to właśnie Seefeld jako pierwszy w Tyrolu oferuje narciarstwo biegowe bez barier.

Za jego przykładem pójdą w sezonie zimowym 2009/2010 regiony Achensee i Tiroler Oberland. Również tutaj trasy i hotele przystosowane zostały do potrzeb narciarzy niepełnosprawnych. Tyrolski Związek Instruktorów Narciarskich oferuje tego roku po raz pierwszy kursy narciarstwa biegowego na sankach tak, że urlopowicze mający problemy z poruszaniem się mogą skorzystać z fachowej pomocy instruktorów.

Więcej informacji:
Tirol Info,
tel. +43.512.7272-0,
info@tirol.at,
www.tyrol.pl
oraz www.langlaufen.com

Klaus Kranebitter Klaus Kranebitter

    Słynni alpejczycy także… Słowacja - zmiany w przepisach…