Skip to main content

Montaż i regulacja wiązań

Autor: |
Wiązanie Marker (źródło: Marker)
Wiązanie Marker (źródło: Marker)

Dobre, wyregulowane wiązania są głównym gwarantem naszego bezpieczeństwa na stoku. Muszą one z jednej strony idealnie trzymać but a z drugiej ,w chwili gdy siły na nie oddziaływujące przekroczą pewien próg otworzyć się i uwolnić nas od nart. Jest to element ekwipunki na którym nie można oszczędzać.

W chwili obecnej praktycznie wszystkie wiązania mają wbudowane skistopery, co uwalnia nas od niebezpiecznych pasków mocujących nartę do buta. Lecz jeśli jesteś posiadaczem modelu bez skistopów musisz obowiązkowo przypinać paskami narty do nóg (pasek z jednej strony mocuje do wiązania a z drogiej do nogi lub buta). Wypięta narta lecąca po stoku jest bardzo niebezpieczna dla innych narciarzy. Paski mocujące są stosowane przez zwolenników ektremalnego freeridu, na bardzo mocno pychylonych stokach lub w puchu ski stopy nie sprawdzają się.

Regulacje: Wszystkie spotykane na rynku (firmowe) wiązania wyposażone są w regulację siły wypięcia zarówno przodów jak i tyłów oznakowaną podziałką respektującą normę DIN. Norma ta jest standardem regulacji wiązań. Ustawienie prawidłowej siły wypięcia jest konieczne dla bezpieczeństwa na stoku.

Regulując wiązanie bierze się pod uwagę następujące czynniki:

  • waga użytkownika;
  • poziom umiejętności;
  • wzrost;
  • wiek

Uwaga: Powinno się brać pod uwagę ewentualne dotychczasowe kontuzje użytkownika.

<content>19112</content>

Własnoręczne regulowanie wiązań powinno być dokonywane tylko przez doświadczonych narciarzy. Początkującym zdecydowanie radzę wizytę w serwisie.

Wiązanie ustawione asekuracyjnie (zbyt delikatnie) jest również zagrożeniem, będzie się ono wypinało nie tylko w chwilach zagrożenia. Wiązanie ustawione zbyt ostro może się nie wypiąć, narażamy się w tedy na kontuzję. Do regulacji będziesz potrzebował (zazwyczaj) płaskiego śrubokręta z dość szeroką końcówką (min5 mm).

Regulacja na stoku: W Alpach przy stacjach wyciągów można natknąć się na self service narciarski, składający się z kilku podstawowych narzędzi przymocowanych łańcuszkami do reklamy fundatora. W Polsce pozostaje nam wizyta u panów z obsługi wyciągu.

Jeszcze kilka lat temu pisałem, że osoby mające doświadczenie w pracach ręcznych mogą pokusić się o samodzielny montaż wiązań, W chwili obecnej nie odważę się złożyć podobnej propozycji. Ewolucja wiązań, zwiększenie integracji wiązania z nartą, zmiana sposobu montowania spowodowały, że montażem powinny zajmować się tylko wyspecjalizowane, posiadające autoryzację producenta, serwisy.

Wiązanie Marker (źródło: Marker) Wiązanie Marker (źródło: Marker)
Wiązanie Marker (źródło: Marker) Wiązanie Marker (źródło: Marker)
Wiązanie Marker (źródło: Marker) Wiązanie Marker (źródło: Marker)