Skip to main content

Kulinarne gwiazdy Trydentu, narciarz lubi dobrze zjeść.

Autor: |
Przerwa na lunch (foto: Pierluigi Orler Dellasega)
Przerwa na lunch (foto: Pierluigi Orler Dellasega)

Nie można się oprzeć specjałom wyśmienitej kuchni BŁYSZCZĄ GWIAZDY TRYDENCKIEJ GASTRONOMII

Sześć lokali rozrzuconych po całym obszarze regionu jest w posiadaniu prestiżowych gwiazdek  przyznawanych przez „Przewodnik Michelin”. Ale w wykazie  obiektów gastronomicznych naszej prowincji błyszczą również inne lokale związane z miejscowymi tradycjami takie jak Schroniska i regionalne karczmy - „Osterie Tipiche”

Istnieje wiele sposobów na poznawanie regionu także w miesiącach zimowych. Smakowitym rozwiązaniem jest odkrywanie tradycji przy biesiadnym stole, podczas degustacji  specjałów charakterystycznych dla danej ziemi. Trentino jest obszarem szczególnie bogatym w produkty naturalne, od owoców i warzyw, poprzez wędliny i sery aż do specjałów takich jak wino i oliwa. Delicje, które trafiają bezpośrednio na stoły restauracji prowincji.

W tym roku  sześć restauracji  może poszczycić się gwiazdkami przyznawanymi przez  prestiżowy  „Przewodnik Michelin”. Tylko w samym Trento zostały odznaczone dwa lokale (Osteria delle Due Spade i Scrigno del Duomo), będące symbolem zabytkowego centrum Miasta Soboru. Pierwszy z nich jest jedną z najstarszych restauracji w Trento, gdzie szef kuchni Federico Parolari proponuje wykwintne dania kuchni regionalnej, w której pieczywo, makaron i ciasta są zawsze wyrobami domowymi. Drugi natomiast położony w czarującym miejscu przy centralnym placu  katedralnym Piazza del Duomo, serwuje wyszukane dania i oferuje długą listę najlepszych win regionu.

Poruszając się poza miastem, w każdej dolinie, w każdym zakątku naszej prowincji odnajdziemy gwiazdy Michelin, które błyszczą i dodają splendoru restauracjom.  Naszą podróż rozpoczniemy wspinając się w wysokie góry doliny Val di Fassa, gdzie znajduje się lokal El Molin,  który swój wyjątkowy urok zawdzięcza właśnie położeniu i wkomponowaniu w klimat starego zabytkowego młyna  w kompleksie  Palazzo Riccabona. Przy kuchni szef Alessandro Gilmozzi próbuje nadać nowy wymiar swojej kreatywnej kuchni, która jest efektem magicznego przenikania się tradycji i innowacji.   Przemieszczając się dalej dociera się do doliny Val di Fassa, gdzie już od sześćdziesięciu lat Malga Panna jest ostoją gastronomii Trentino. Bracia  Donei i Paolo w kuchni oraz  Massimo na sali mają za zadanie kultywowanie długoletnich tradycji restauracji, która proponuje dania będące wynikiem udanych połączeń przepisów kulinarnych kuchni  regionalnej i ladyńskiej.  Ze wschodu przenosimy się teraz w kierunku zachodnim, gdzie podążając wzdłuż rzeki Noce dociera się do miejscowości Ronzone, gdzie znajduje się restauracja Orso Grigio. Przy kuchni Cristian Bertol - twarz znana z programu telewizyjnego „La prova del cuoco” emitowanego przez Rai, którego jest częstym gościem. Na zewnątrz znajduje się uprawiany przez rodzinę ogród, gwarancja zdrowych wyhodowanych w domu produktów. Kilka kilometrów dalej dojeżdża się do miejscowości Madonna di Campiglio, perły Dolomitów, gdzie w Stube Hermitage, północ i południe znajdują niepowtarzalny wymiar. Od około dziesięciu lat neapolitański szef   Paolo Cappuccio rozpieszcza bowiem podniebienia gości daniami swej kuchni, będącej wynikiem połączenia tradycji śródziemnomorskich i alpejskich.

Aby spędzić wieczór w sposób oryginalny i w atmosferze wesołej zabawy, daleko od zgiełku miasta i zatłoczonych miejsc, nie ma nic lepszego jak chwile relaksu w jednym z górskich schronisk  w Trentino, do których można dotrzeć skuterami śnieżnymi, ratrakami,  na rakietach śnieżnych lub piechotą. Kolacje tu są prawdziwą podrożą wśród specjałów regionalnych, okazją do spróbowania tradycyjnych dań, takich jak polenta z grzybami, ser na gorąco z blachy, kluseczki  strangolapreti z rozgrzanym masłem, zupa krupnik, dziczyzna,  wędliny i sery oraz desery, wyborne wina i tradycyjny alkohol grappa. Na długo pozostają w pamięci wieczory spędzone w dolinie Val di Fassa, w lokalach Baita Ciampié, Baita Monzoni, Malga Crocifisso, Baita la Regolina i Malga Aloch oraz w schronisku Buffaure i w Val San Nicolò. Na przełęczy Passo Sella można spędzić wieczór przy kolacji w schronisku Salei, natomiast  w okolicach przełęczy Passo San Pellegrino - Moena w godzinach wieczornych są otwarte schroniska Fuchiade i Paradiso oraz Chalet Valbona.

W dolinie Val di Fiemme,
w wysokich górach gości rozpieszcza Baita Caserina w Alpe di Pampeago, Baita Ciamp de le Strie w Alpe di Lusia i Capanna Cervino przy Passo Rolle. W dolinie Val di Sole znajdują się schroniska Orso Bruno i Malga Panciana w miejscowości Marilleva, jak również Chalet degli Angeli w Folgarida, natomiast w Madonna di Campiglio godne polecenia są lokale Zeledria, Malga Ritorto, Malga Montagnoli i  schronisko Boch.  Na zboczach masywu Paganella położone są Baita Pineta, Casina Bruniol, schronisko La Montanara i Tana dell’Ermellino, do którego można również dotrzeć saniami ciągniętymi  przez konie. W San Martino di Castrozza, czynne są schroniska m.in. Quota 2000 przy Colverde i Tognola.

Jakość i tradycje spotykają się także w lokalach wyróżnionych znakiem należących do sieci Osterie Tipiche Trentine. Obiekty te zobowiązane są do używania wyłącznie miejscowych produktów od wody i wina, poprzez wędliny, sery, mąkę i oliwę z pierwszego tłoczenia do owoców i konfitur. W ten sposób przy stołach można delektować się daniami sporządzonymi według tradycyjnych przepisów, które w doskonały sposób podkreślają wyjątkowy smak specjałów gastronomii i wybornych win tego regionu.

Poza odpowiednio przygotowanymi potrawami, również atmosfera musi być tu przyjemna i gościnna, wystrój mocno związany z regionalnym stylem, a obsługa na najwyższym poziomie. Personel odpowiednio przeszkolony musi być w stanie udzielić informacji o daniach i wykorzystywanych produktach. Znakiem tym  mogą się posługiwać restauracje, które pozytywnie przebrną przez szczegółowe kontrole. Logo jest sposobem na wyróżnienie potencjału gastronomii i win regionu Trentino i  sprawia, że są one rozpoznawalne na  pierwszy rzut oka.

Dla niecierpliwych: przepis który już możesz wypróbować w domu.

Krupnik trydencki

Rodzaj: Pierwsze danie
Składniki:
woda lub wywar z  jarzyn,  garstka kaszy jęczmiennej na osobę, kawałek wędzonego albo peklowanego mięsa ( jagnięcina, wołowina, wieprzowina lub baranina), fasola, marchewka, ziemniaki, seler (można również dodać pietruszkę, pory, groszek i cukinie), tarty ser Trentingrana, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia z Trentino oraz  sól do smaku.

Przygotowanie:
Warzywa pokroić na małe kawałki i gotować z wędzonym lub peklowanym mięsem w dużym garnku  w wodzie lub wywarze z jarzyn. Do wrzącej  zupy dodać kaszę, następnie gotować wszystko na wolnym ogniu przez około trzy godziny mieszając od czasu do czasu drewnianą łyżką.
Podawać z tartym serem Trentingrana i odrobiną oliwy.
Pod koniec gotowania wyjąć mięso z zupy. Może być ono serwowane później z surówką lub gotowanymi warzywami jako drugie danie.

 

Przerwa na lunch (foto: Pierluigi Orler Dellasega) Przerwa na lunch (foto: Pierluigi Orler Dellasega)
Strangolapreti (foto: Marco Simonini) Strangolapreti (foto: Marco Simonini)
Szef kuchni z polentą (foto: Pierluigi Orler Dellasega) Szef kuchni z polentą (foto: Pierluigi Orler Dellasega)