#
Skip to main content

Krótki poradnik dla początkującego narciarza

Autor: |
Krótki poradnik dla początkującego narciarza (foto: mat. praasowe)

Jazda na nartach jest przyjemna, ale też wymaga drobiazgowego przygotowania. Wybór odpowiedniej długości i rodzaju nart, stroju narciarskiego oraz opanowanie techniki jazdy - to podstawa!

Zacznij od nart - rozmiar, design i co jeszcze?

Po wejściu do sklepu ze sprzętem narciarskim czy podczas przeglądania oferty online: https://allegro.pl/kategoria/sporty-zimowe-narty-256750 można poczuć delikatny dyskomfort. Mnóstwo sprzętu o różnej specyfikacji technicznej i do tego feeria barw na stylowych deskach narciarskich wcale nie ułatwia wyboru. Dlatego też musisz wiedzieć, czego konkretnie szukać na początek.

Narty powinny być nie za długie (ok. 15-20 cm dłuższe  od wzrostu narciarza) i niezbyt twarde. Dla początkujących lepiej wybrać narty nieco mniejsze w porównaniu do wzrostu, czyli również z zapasem ok. 15-20 cm.

Pierwsze wyprawy na stok to pierwsze upadki, dlatego wybór dobrego sprzętu jest niezwykle istotny. Narty powinny płynnie wchodzić w zakręt i dobrze się prowadzić. Twardsze deski wymagają użycia większej siły, ale też i lepszego opanowania jazdy. Najmniejsza przeszkoda na drodze może być przyczyną upadku, bo nie uda się zapanować nad nartami.

Narty zjazdowe czy skiturowe

Kolejna kwestia to rodzaj nart. Po kilkunastu godzinach nauki jazdy na nartach i dobrym opanowaniu techniki warto pomyśleć o dłuższych nartach. Jeśli twoim celem jest szybka jazda bez częstych skrętów, wybierz dobrej jakości nary zjazdowe: https://allegro.pl/kategoria/narty-zjazdowe-256756. Dłuższe deski to większa szybkość jazdy i dobra przyczepność do podłoża. Na takim sprzęcie  nie wykonasz kwiecistych ewolucji na stoku, ale rozwiniesz imponującą szybkość. 

Dla urozmaicenia sobie jazdy warto wybrać narty carvingowe. Wyróżniają się specyficzną budową - mocno szerokie z przodu i z tyłu, a zwężone w obrębie stopy. Dzięki takim kształtom narty ładnie wchodzą w zakręt i łatwo się nimi steruje. Kontrolowanie tempa jazdy, szczególnie dla początkującego narciarza, jest niezwykle istotne.

Przed zakupem zastanów się również nad tym, czy będziesz jeździć po ubitej nawierzchni stoku, czy wybierzesz mało uczęszczane trasy. W pierwszym przypadku przydadzą się narty dłuższe i węższe, na których rozwiniesz odpowiednią szybkość. Natomiast druga opcja wymaga zakupu nart szerszych, które lepiej sobie poradzą na grubej warstwie śniegu. Szusowanie po zasypanym śniegiem terenie może być niezwykle ekscytującą przygodą.

A może wybierzesz turystykę górską na nartach?

Sporo osób kupuje narty skiturowe: https://allegro.pl/kategoria/narty-skiturowe-256754, które sprawdzają się w górskiej turystyce. Kupując taki sprzęt, również musisz zadać sobie pytanie o to, na jakich trasach będziesz go używać. Jeśli marzą Ci się długie podejścia pod górki, aby potem zjechać łagodnym zboczem, wybierz deski krótsze i węższe ok. 80 mm. Z kolei dłuższe i szersze narty (ok. 100 mm)  są idealne do jeżdżenia po grubej warstwie śnieżnego puchu.

Jeśli nie możesz się zdecydować, co wybrać, najlepsze rozwiązanie to narty o szerokości pośredniej, czyli i90 mm. Druga opcja to zakup dwóch rodzajów nart. Będziesz wtedy mieć możliwość urozmaicenia zimowego szaleństwa i więcej się nauczysz. 

Kolejna ważna kwestia przy zakupie tych nart to ich waga. Ciężkiego sprzętu nie wniesiesz  z łatwością na górę. A nawet jeśli Ci się to uda, mocno nadwątlisz swoje siły. Jeśli wybierzesz trasę, na której nie będzie wielu stromych podejść, wybierz narty uniwersalne. Waga 1100-1400 dla nart, na których będziesz sporo wdrapywać się na góry, ale tyle samo zjeżdżać, jest idealna.

Kiedy dobierzesz już odpowiednie narty, zerknij do katalogów sklepów internetowych i wybierz odpowiednie rozwiązanie. Buty i wiązania są również niezwykle istotne. Ciepłe termiczne rękawiczki, oddychająca bielizna, lekka czapka i grubsze skarpety to podstawa udanego szusowania.

Zrób więc dobry research rynku ze sprzętem narciarskim, który dobierzesz idealne do swoich potrzeb. Wybierz więc bardzo dobrej jakości narty z osprzętem w takiej cenie, która nie uszczupli zanadto portfela.