Skip to main content

Kiedy nie należy kupować sprzętu narciarskiego.

Autor: |
foto: Richard Lai z FreeImages
foto: Richard Lai z FreeImages

Przyznaj się, pomyślałeś tytuł po kliki? Nie, za chwilę przekonasz się dlaczego. Są sytuacje, w których nie polecamy, wręcz odradzamy kupno sprzętu narciarskiego. Zastanawiasz się kto i kiedy nie powinien kupować nart i butów? Postaramy się w kilku dosłownie punktach przedstawić, kiedy wynajem będzie lepszy od kupna.

Nie kupuj nart dzieciom poniżej 16 / 17 roku życia

Twoje dziecko rośnie, narty i buty (szczególnie buty) nie będą rosły wraz z nim. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem sprzętu. Narty i buty kupione 10 latkowi na marcowej wyprzedaży w kolejnym sezonie wystawisz na aukcji lub odstawisz do garażu / piwnicy. Alternatywą może być kupno tuż przed sezonem sprzętu używanego lub zawiązanie spółdzielni ze znajomymi mającymi starsze i / lub młodsze dzieci.

Nie kupuj nart dla początkującego dorosłego narciarza.

Jeśli ty i / lub ktoś z Twoich najbliższych planuje postawienie pierwszych kroków na nartach w najbliższym sezonie, to naprawdę nie warto kupować nart i butów. Są ku temu dwa podstawowe powody:

  • Jeśli złapiesz zajawkę na narty i poświęcisz nowej pasji więcej czasu, twoje narty dla początkujących za chwilę przestaną ci wystarczać.
  • Jeśli jej nie załapiesz, narty pójdą w odstawkę, sprzedając odzyskasz niewielką część pieniędzy.

W wypożyczalnie spotkasz (gorąco polecam korzystanie z profesjonalnych wypożyczalni) fachowców, którzy doradzą Ci, jakie narty i buty wypożyczyć. Nie warto przed nimi zawyżać swojego poziomu – powiedz prawdę, że dopiero zaczynasz przygodę z nartami – umożliwi to odpowiedni dla Twojego poziomu dobór sprzętu.  

Pamiętaj jeszcze o największych błędach popełnianych przez początkujących:

  • Najgorszym błędem jako możesz zrobić na początku przygody z narciarstwem to kupno nart „ponad Twój poziom”, nie nauczysz się na nich jeździć – wręcz możesz się zniechęcić.
  • Pierwsze kroki stawiaj pod okiem profesjonalnego instruktora, kilka płatnych lekcji na początku może okazać się najlepiej wydanymi pieniędzmi w Twojej z narciarstwem przygodzie.

Nie kupuj nart, gdy jesteś jedynie okazjonalnym narciarzem.

Niektóre europejskie źródła podają, że sprzęt narciarski dla dobrego narciarza opłaca się kupować tylko w wypadku gdy spędza ona ponad 14 dni w sezonie na nartach. Ręka do góry kto w sezonie (poza zapaleńcami, profesjonalistami i mieszkającymi pod stokami) spędza na śniegu więcej niż dwa tygodnie? Najczęściej wyjeżdżamy na 6 dni w trakcie ferii zimowych.

Pamiętaj – wydatki na narty zaczynają się w chwili zakupu własnej pary, by narty służyły i byś z nich był zadowolony, musisz o nie dbać. Narty musisz ostrzyć, smarować i zabezpieczać pomiędzy sezonami. To kosztuje niemałe pieniądze. Koszty można zmniejszyć, samodzielnie serwisując swój i rodziny sprzęt narciarski. Jak to robić opisujemy szczegółowo w wielu poradnikach na blogu w  sklep.narty.pl (domowy serwis nart i snowboardów), stosowny sprzęt do ostrzenia nart i szeroki wybór smarów i narzędzi do smarowania nart znajdziesz w powyższych linkach.

Co z nartami pomiędzy sezonami? Nie kupuj, gdy nie masz gdzie przechować.

Masz dom z garażem, dużą piwnicę, mieszkanie z komórką – nie masz problemu, gorzej, gdy mieszkasz w małej kawalerce. Zastanów się, czy masz miejsce na kolejne graty, buty, narty, kije zajmują miejsce. Jeszcze więcej będziesz go potrzebował, gdy będziesz chciał samodzielnie serwisować swój sprzęt.

Wyliczanka zakończyła się na czterech powodach, za i przeciw jest więcej, choćby połączenie między wyliczonymi.

Wybór zawsze należy do Ciebie. Niezależnie od obranej drogi posługuj się zawsze pomocą profesjonalistów – to zawsze się opłaca. Profesjonalna obsługa przy kupnie sprzętu, zawodowiec w wypożyczalni i najważniejszy z nich – Twój instruktor na stoku – z nimi pokochasz narty.

foto: Richard Lai z FreeImages foto: Richard Lai z FreeImages