Skip to main content

Kask dla dziecka

Autor: |
Zawsze w kasku
Zawsze w kasku

Powinien byc podstawowym wyposażeniem Twojego Dziecka, o niego zależy bezpieczeństwo Twej pociechy.

Jak już pisałem na poprzednich stronach poświęconych dzieciom, kask powinien a nawet musi być podstawowym ekwipunkiem małego narciarza (dorosłym również polecam). Kask nie dość że chroni przed urazami to stanowi izolacje termiczną. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie kasku, jakich kasków unikać, postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Jaki kask kupić:
Ponieważ kask jest bezpośrednio związany z bezpieczeństwem należy bezwzględnie kupować produkt firmowy, godne polecenia są firmy: Carrera, Uvex, Scott, Alpina, Briko, Cebe żeby wymienić tylko te najbardziej znane.
Jednak nie tylko firma się liczy, ci uznani producenci też wypuszczają tańsze modele które nie gwarantują bezpieczeństwa.

Bezpieczny kask musi spełniać następujące warunki:
Zewnętrzna warstwa powinna być wykonana z tworzywa odpornego na uderzenia i na przebicie (tego warunku nie spełniają tanie, miękkie kaski wykonane tylko z styropianu).
Wewnętrzna warstwa musi mieć zdolność do absorbowania siły uderzenia, jej zadaniem jest przejęcie impaktu i złagodzenie go zanim dotrze do głowy.
Wreszcie mocowanie kasku, musi być mocno przytwierdzone do kasku, musi posiadać możliwość regulowania naciągu i posiadać dobre proste i wytrzymałe zapięcie, jednym słowy kask musi w każdych okolicznościach pozostać na głowie.

Wyniki testu przeprowadzonego w 1999 przez TSR w Szwajcarii:
Założenia: Wybrano 12 kasków najczęściej kupowanych na Szwajcarskim rynku (supermarkety i sklepy specjalistyczne również te usytuowane w stacjach narciarskich). Wybrane kaski dostarczono do Laboratorium Federalnego EMPA gdzie specjaliści poddali je testom:

Kaski poddano 3 testom:

  • test absorbowania uderzenia, symulował co dzieje się z kaskiem w chwili uderzenia głową przy dużej szybkości w twardy śnieg lub gdy nastąpi zderzenie z przeszkodą.
  •  test odporności na przebicie, czy kask da się przebić ostrzem kijka narciarskiego i jak zachowuje się w wypadku zderzenia ze skałą.
  • test wytrzymałości systemu mocowania kasku, który miał dać odpowiedź czy kask w chwili wypadku pozostanie na swoim miejscu.


Jak przeprowadzono testy:
Starano się symulować warunki w jakich kaski są używane, między innymi kaski zostały schłodzone w chłodni. Same testy zostały wykonane zgodnie z normą Europejską którą powinny spełniać kaski do narciarstwa alpejskiego dla dzieci. Aby spełnić wymogi normy kask musi przejść pozytywnie wszystkie 3 testy.

Wyniki testów przeprowadzonych przez Szwajcarów jednoznacznie dowodzą że kaski miękkie nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Żaden z testowanych kasków miękkich nie spełnia założeń normy.
Wśród kasków twardych sytuacja również nie jest zbyt różowa, tylko połowa badanych kasków w pełni spełnia normę. W tej grupie można wysnuć wniosek, że fabryczni konstruktorzy (z wyjątkiem kasku CEBE) stworzyli mocną skorupę zapominając o wewnętrznej wykładzinie której zadaniem jest tłumienie i absorbowanie uderzenia.

Nie zapominajmy jednak że nawet najgorszy z prezentowanych tu kasków jest lepszy i bezpieczniejszy niż tylko czapka na głowie dziecka.

Zawsze w kasku Zawsze w kasku
Zawsze w kasku Zawsze w kasku
Zawsze w kasku Zawsze w kasku