# x
Skip to main content

Jasna i Tatralandia, narty na Słowacji.

utworzony przez Piotr Burda | |   Sport
V. Zuzulova (foto: P. Burda)
Trasa nr 13 (foto: P. Burda)
Trasa nr 13 (foto: P. Burda)
Restauracja w stacji starej kolejki.
Restauracja w stacji starej kolejki.
Aquapark (foto: Tatralandia)
Aquapark (foto: Tatralandia)

Jest takie magiczne miejsce w Niskich Tatrach gdzie narciarz czuje się prawie jak kilkaset kilometrów dalej, w Alpach. Tym miejscem jest największy na Słowacji ośrodek narciarski w Jasnej. Położony na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 mnpm) śmiało może rywalizować z małymi ośrodkami w Austrii. Jego niezaprzeczalnym atutem jest bliskość naszej południowej granicy, powodująca, że może Jasna być celem nie tylko dłuższych wakacyjnych pobytów ale również jednodniowym wypadów.

Jasna to nie tylko nowoczesne wyciągi i urozmaicone trasy narciarskie, Jasna to również nowoczesne hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i bogata oferta apres – ski. Ośrodek dysponuje 34 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Jasna dzieli się na dwa ośrodki Chopok Sever (północny) i Chopok Juh (południowy). Większa i ciekawsza jest strona południowa. Zainteresowanych opisem tras zapraszam do lektury naszych wcześniejszych artykułów (linki poniżej).


Trasy na stokach Chopoka czynne są zazwyczaj od początku grudnia do późnej wiosny.  Jako pierwsze zazwyczaj uruchamiane są: wyciąg krzesełkowy H (startujący z Biela Put) obsługujący trasę dla początkujących nr 13 (niebieska) oraz wyciąg talerzykowy D ( startujący z Zahradky) i obsługujący trasę nr 1a (czerwona).

Na tej trasie na początku grudnia trenowała Słowacka Kadra Narodowa w narciarstwie alpejskim z Veroniką Zuzulową na czele. Większość tras jest sztucznie naśnieżana, ilość armatek i lanc wystarcza by przy sprzyjającej pogodzie (mróz) pokryć prawie 15 km tras sztucznym śniegiem w kilka dni. Nad stanem tras czuwa 11 nowoczesnych ratraków z wyciągarkami, które w razie potrzeby przygotowują trasy również w dzień. Doskonałe przygotowanie tras oraz długi sezon spowodowały, że Jasna jest (obok Vratnej) centrum treningowym Veroniki Zuzulowej.


Jasna to nie tylko narciarstwo zjazdowe, to również pięć miejsc dla zwolenników freeridu (trzy po stronie północnej i dwa po południowej) oraz doskonała baza treningowa dla skialpinistów.


Trasy biegowe przygotowane są zarówno dla zwolenników kroku klasycznego jak i łyżwy.  Pierwsza trasa znajduje się w centrum Luczki, zaczyna się koło chaty o nazwie Luczki, skala trudności: turystyczno-rekreacyjna. Trasa jest regularnie przygotowywana. Druga trasa znajduje się w miejscu o nazwie Tri vody, za hotelem Liptov, w pobliżu sanatorium J. Šverma. Jest to trasa sportowa. (jest przygotowywana na zamówienie).


Noclegi:
Każdy znajdzie coś dla siebie. Ośrodek dysponuje miejscami noclegowymi na każdą kieszeń, od kwater prywatnych, przez pensjonaty po 4 gwiazdkowe hotele położone przy samych trasach narciarskich. Narciarzom ceniącym wygodę można polecić Grand Hotel, nowoczesny 4 gwiazdkowy hotel posiadający własne centrum SPA i wellness. Dodatkowym atutem Hotelu Grand jest wyśmienita kuchnia prowadzona przez Mistrza Igora Cehy, oraz karta win nad którą czuwa Tomas Visuader wybrany najlepszym sommelier`em na Słowacji w 2008 roku. W Hotelu Grand**** dostęp do bezprzewodowego Internetu jest bezpłatny a na osoby nie posiadające własnego czekają Mac`i przy recepcji.

Wieczorami (szczególnie w weekendy) należy wybrać się do Hotelu Drużba**** którego bar zaopatrzony jest w wielką kolekcję wódek i innych destylatów, a w weekendy występuje kabaret.


Będąc w Jasnej można, a może bardziej właściwym będzie słowo należy, odwiedzić Aquapark Tatralandia. Wizyta w Aquaparku będzie idealnym zakończeniem narciarskiego dnia. Baseny termalne z wodą o temperaturze od  28 do 36 pomogą na obolałym po narciarskich wyczynach nogom, a liczne zjeżdżalnie znajdą zainteresowanie u młodszych narciarzy. Do dyspozycji jest również Witalny Świat: kompleks 16 saun wodnych i parowych.


Tatralandia to nie tylko Aquapark, to przede wszystkim rodzinny ośrodek wakacyjny, składający się z kilku wiosek tematycznych oraz wielu atrakcji (zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z załączonymi poniżej materiałami).
Jasna jest godna polecenia każdemu narciarzowi czy snowboardziście, doskonale warunki naturalne w połączeniu z nowoczesną technologią tworzą tu idealna parę.


Nowości w sezonie 2008/2009:

  • bezdotykowe skipasy
  • nowo wybudowany system zaśnieżający na całej trasie nr. 12 JELENÍ GRÚŇ (1500 m) oraz na dojeździe trasy nr. 5 TURYSTYCZNA. Nowoczesny w pełni zautomatyzowany system gwarantuje śnieg na Chopku przez 5 miesięcy łącznie 14 350 m sztucznie zaśnieżanych tras.
  • Chopok północ - największy zimowy park dziecięcy na Słowacji, od tego sezonu na powierzchni aż 4000 m2
  • Nowy snowpark na trasie Jelení Grúň
  • Nowe bary: Chopok południe - SNOW BAR Zadné Dereše, Chopok północ - SNACK BAR ROVNÁ HOĽA 1491 m n.p.m., Chopok sever - FIS BAR ZÁHRADKY 1028 m n.m.
  • Dla bardziej wymagających klientów PIZZA VON ROLL Luková 1670 m n.p.m. pierwszą muzeum a la carte gourmet restauracja z kominkiem. Restauracja w starej stacji wyciągu krzesełkowego, zaadaptowanej na sale restauracyjną dla 100 osób.

Bliskość granicy i atrakcji w postaci Aquaparku Tatralandia powodują, przynajmniej u mnie, chęć powrotu w to miejsce.

Dodaj komentarz