Skip to main content

Jak zabezpieczyć oczy? Gogle i okulary narciarskie

Autor: |

Trudno podziwiać piękno gór gdy musimy mrużyć non stop oczy drażnione przez promienie UV. Wielu narciarzy wydaje mnóstwo pieniędzy na sprzęt, na strój zapominając o zabezpieczeniu oczu. Inni nie używają gogli twierdząc że przypominają w nich bohatera filmu SF a nie człowieka. Tak nie wolno. Oczy mamy tylko jedne a wystawianie ich na działanie promieni UV może doprowadzić do krótko trwałej ślepoty śnieżnej a dłuższej perspektywie do poważnych powikłań z kataraktą włącznie.

<font size="2">Jakie gogle wybrać<br></font>Przede wszystkim firmowe, kupując gogle "noname" nie masz żadnej gwarancji że nalepka "100% UV absorption" czy jej podobna odzwierciedla stan faktyczny czy jest tylko chwytem nieuczciwego producenta. Wybieraj gogle z wymiennymi szybkami, będziesz mógł optymalnie dostosować kolor szybki do panujących warunków. Kupuj gogle z podwójną szybką lub z szybką powleczoną powłoką "Anti Fog" unikniesz albo przynajmniej zredukujesz zaparowywanie.

<font size="2">J</font><font size="2">akie okulary wybrać<br></font>Na pewno firmowe (patrz wyżej). Nie używaj na nartach zwykłych okularów przeciwsłonecznych nawet jeśli są to kultowe, prześliczne Ray bany czy inne. One nie ochronią Twych oczu od promieniowania odbitego od śniegu. W górach zawsze używaj okularów z zabudowanymi bokami, lub o takim kształcie, że uniemożliwiają dotarcie do oka odbitych promieni, atakujących bokami.

UWAGA!!!
Uważajcie na pozorny brak słońca, lekkie chmurki, mgiełka. Nie dajcie się zwieść, nawet przy takiej pogodzie słońce w górach operuje i to naprawdę mocno. Na dużych wysokościach nawet przy lekko pochmurnej pogodzie jesteśmy narażeni na większe dawki UV niż w dolinach w słoneczny dzień.

<font size="2">Okularnicy na nartach<br></font>Kupując gogle zwróć uwagę czy są dostosowane do noszenia pod nimi okularów. Koniecznie kupuj gogle z podwójną szybką. Pod goglami noś okulary w plastikowej oprawce i ze szkłami z tworzywa. Możesz również używać pod goglami szkieł kontaktowych. Dobra alternatywą dla gogli są coraz bardziej popularne w ostatnich latach okulary narciarskie do których montuje się specjalna wkładkę ze szkłami korekcyjnymi.

<font size="2">3 rodzaje promieniowania</font>

  • UVC nie dociera do oka i jest niegroźne.
  • UVB promienie opalające, wywołują krótkotrwałe uszkodzenia rogówki, które organizm może zregenerować.
  • UVA najbardziej niebezpieczne może doprowadzić do trwałych uszkodzeń.

Kilka faktów:
Im wyżej w górach tym mniej promieniowania jest pochłaniane przez atmosferę. Na wysokości 2000 jest to ponad 30% więcej niż w dolinach. Ponad 85% promieniowania UV jest odbijanego przez śnieg.

<font size="2"><b>Kolory kolory kolory<br></b>Krótki przewodnik po kolorach szybek w goglach.</font>

  • <font size="2"><strong>bursztynowo</strong> żółty - zwiększa kontrast i głębie ostrości.</font>
  • <font size="2"><strong>różowy</strong> - absorbuje światło podobnie jw, do jazdy we mgle i słabej widocznośći.</font>
  • <font size="2"><strong>brązowe</strong> - widzimy pełną gamę kolorów</font>
  • <font size="2"><strong>bezbarwne</strong> - do jazd nocnych</font>
  • <font size="2"><strong>szary</strong> - najlepsze w normalnych warunkach</font>