Skip to main content

Jak wybrać narty?

Autor: |
Narty
Narty

Kilka lat temu we wstępie do książki „Na narty w Europie” pisałem o tym, jak dokonywać  wyboru odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Książkę pewnie nie wszyscy czytali, dlatego warto wrócić do tematu. Każdy, kto nawet amatorsko uprawia narciarstwo, przyzna bowiem, że wybór odpowiedniego sprzętu to podstawa. Na początku zajmę się wyborem właściwych nart.

Żeby w pełni wykorzystać właściwości nart, powinniśmy odpowiednio zestawić system, na który składają się: narta, płyta, wiązanie i but. Nawet najwyższej klasy narty nie będą jeździć jeśli zawodnik zastosuje zwykłe miękkie buty allroundowe, jak i odwrotnie. Mówiąc krótko – wszystko musi do siebie pasować jakością i klasą modelu.

Na początku muszę Cię zmartwić. Nie ma jednej uniwersalnej definicji doboru nart. Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytania: Czego oczekuję? Gdzie będę jeździł? Szybko czy wolno? Im więcej pytań i odpowiedzi, tym lepiej dobierzemy sprzęt. Bardzo dokładne opisy zamieszczane przez producentów sprzętu pozwalają łatwo dopasować grupę nart do naszych oczekiwań na stoku. Sukces kryje się w spokojnej analizie własnych potrzeb i parametrów nart.

Najpierw na wagę

Jeśli już wybierzesz rodzaj, to musisz uważać, aby nie popełnić kolejnego błędu. Pod żadnym pozorem nie możesz wybrać nart za krótkich. Długość nart dobieramy zawsze zgodnie z sugerowanymi przez producenta wskaźnikami wagi. Sprawdź więc, ile ważysz i dowiedz się u producenta lub w sklepie, jaka długość nart dostosowanych do Twoich oczekiwań jest dla Ciebie odpowiednia. I tak na przykład mężczyzna nieźle jeżdżący może wybrać „slalomkę” 165, Crossa 175, a nartę gigantową minimum 185 cm. Najnowsze trendy wśród producentów nart to sprzęt coraz szerszy i wcale nie coraz krótszy – jak było jeszcze kilka sezonów temu.

Na pierwszym planie elastyczność i szerokość

Być może wiele osób zdziwi fakt, że długość wcale nie jest jednak najważniejszym parametrem przy wyborze nart. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich szerokość i elastyczność (często błędnie podawaną jako sztywność). Narty szersze są bardziej stabilne w skręcie, niestety trzeba trochę więcej siły, żeby je w ten skręt wprowadzić. Węższe odpowiednio – łatwiej inicjują skręt, ale mniej stabilnie jadą. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że szersze narty będą bardziej uniwersalne i wszechstronne.

A może wypożyczyć?

I jeszcze jedna ważna wskazówka. Na każdym modelu powinno się po prostu pojeździć przed zakupem. Na szczęście jest to możliwe, bo w wypożyczalniach znajduje się coraz lepszy sprzęt i wyszperamy w nich większość istotnych modeli. Może się wtedy okazać, że dojdziemy do zupełnie innych wniosków – żeby po prostu nie kupować nart? Wszystko to kwestia kalkulacji. W bardzo wielu wypożyczalniach (także w Polsce) znajdziemy przyzwoity sprzęt. Bardzo często możemy wypożyczyć modele, za które w sklepie zapłacilibyśmy sporo. Z roku na rok rośnie baza moich klientów, którzy po prostu nie kupują nart. Korzystają wyłącznie z mojej wypożyczalni, w której znajduje się zawsze blisko 100 par nowych nart w praktycznie wszystkich długościach i przeróżnych modelach. To na pewno bardzo proste rozwiązanie, bo dostajemy zawsze z najnowsze modele, które przez cały czas są znakomicie przygotowane.

Podsumowanie:

  • Dobieramy model nart pasujący do naszego stylu jazdy.
  • Dobieramy długość sugerowaną przez producenta dla naszej wagi- nigdy krótsze!
  • Im szersze narty, tym bardziej stabilne, spokojne i uniwersalne. Im węższe pod stopą, tym bardziej sportowe i dynamiczne.

Pamiętajmy też, że aby w pełni wykorzystać właściwości nart, powinniśmy odpowiednio zestawić cały system, na który składają się: narta, płyta, wiązanie i but. Nawet najwyższej klasy narty nie będą jeździć jeśli zawodnik zastosuje zwykłe miękkie buty allroundowe, jak i odwrotnie. Mówiąc krótko – wszystko musi do siebie pasować jakością i klasą modelu.

Narty