Skip to main content

Jak dobrać narty?

Autor: |
Jakie wybrać? (foto: narty.pl)
Jakie wybrać? (foto: narty.pl)

Aby w pełni cieszyć się sportem niezbędny jest zapał, komfortowa odzież i sprzęt dopasowany do naszych potrzeb i umiejętności. Na miłośników białego szaleństwa pierwszy śnieg działa zazwyczaj jak sygnał startowy.

Warto jednak już wcześniej zadbać o komfort szusowania i poświęcić kilka jesiennych wieczorów na dobór idealnej pary nart (bo takie istnieją!) Producenci nart wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom narciarzy i oferują naprawdę bogatą gamę modeli nart wśród których… łatwo się pogubić.

Carving = jeszcze więcej funu
Jazda klasyczna „kolanko przy kolanku” została kilka lat temu wyparta przez jazdę carvingową, która polega na skręcaniu na krawędzi nart (od ang. „carve” – wycinać). Ta dosyć nowa technika jazdy jest łatwiejsza do opanowania i powszechnie uważana za bardziej dynamiczną i dającą więcej przyjemności od jazdy klasycznej. 

Do jazdy carvingowej używa się nart taliowanych, czyli takich, których środkowa część („talia”) jest węższa od dziobów i tyłów nart.

Jeżeli więc w Twoim garażu wciąż stoi para długich sztachet „Polsport”, rozpal teraz nimi w kominku i poświęć chwilę na zastanowienie się, w której grupie powinieneś szukać nart dla siebie (rysunek po lewej stronie)

  • Allround – najbardziej popularna grupa nart w Polsce. Narty przeznaczone do szusowania po przygotowanych trasach. Promień skrętu waha się w tej grupie od 12m do ok. 18m (talia 68-74mm). W tej grupie znajdą dla siebie odpowiednie narty zarówno narciarze początkujący jak i ci zaawansowani. Do tej grupy należy też większość nart damskich i dziecięcych.
  • Freeride – narty przeznaczone do jazdy poza wyznaczonymi trasami. Narty w tej grupie są proste, szerokie i stosunkowo długie, przeznaczone dla narciarzy zaawansowanych, którzy są dobrze przygotowani do jazdy po nieoznakowanych trasach. Bardzo ciężko jeździ się na nich po przygotowanych utwardzonych trasach.
  • Allmountain – narty przejściowe pomiędzy Allroundem a Freeridem. Z powodu dosyć szerokiej talii (74-90mm) nadają się one zarówno do jazdy po utwardzonych trasach jak i kopnym śniegu.
  • Freestyle – nazywane też nartami typu twintip ze względu na podgięcie obu końców narty. Doskonałe do wszelkiego rodzaju trików, sków, jazdy tyłem, piruetów i innych ewolucji na trasie oraz w specjalnie przygotowanych snowparkach. Jednym słowem, są to kolejne narty dla zaawansowanych narciarzy, którzy szukają nowych wrażeń.
  • Race – poza nartami stricte zawodniczym, w tej grupie znajdują się też narty dla zaawansowanych narciarzy z żyłką rywalizacji.

W grupie Race rozróżniamy

  • Slalom – to za najbardziej taliowane narty w kolekcji. Idealne do wykonywania krótkich ciasnych skrętów (promień skrętu 10-14m). Doskonale sprawdzają się na stromych, oblodzonych stokach. Żeby w pełni wykorzystać ich potencjał trzeba jednak opanować umiejętność szybkiej agresywnej jazdy na krawędziach. Do jazdy na tych nartach trzeba być dobrze przygotowanym fizycznie.
  • Gigant – narty w tej grupie są również przystosowane do agresywnej jazdy po stromych przygotowanych trasach. Mają one jednak zdecydowanie dłuższy promień skrętu (16-27m ) od nart slalomowych. Ze względu na duże prędkości osiągane podczas jazdy, narty te powinny być używane jedynie przez doświadczonych narciarzy na szerokich i pustych trasach.


Promień skrętu – hokus pokus

Dla początkującego narciarza „promień skrętu” brzmi zazwyczaj jak czary-mary albo magiczna właściwość narty. Tymczasem zasada jest prosta: im mniejszy promień skrętu tym ciaśniejszy skręt i odwrotnie, im większy promień tym dłuższy skręt. Promień skrętu jest oczywiście zależny od stopnia taliowania narty: im mocniej wytaliowana narta tym mniejszy promień skrętu, a zarazem ciaśniejszy skręt.

mocne  taliowanie =  mały promień skrętu = ciasny skręt

Poszczególne długości nart danego modelu mają różny promień skrętu. Dlatego przed zakupem nart z danej grupy należy przede wszystkim określić ich długość.

Długość nart
Ilu narciarzy na stoku tyle teorii na temat idealnej długości nart. Nic dziwnego, skoro to tak indywidualna sprawa. Wybór długości nart powinien być uzależniony od trzech czynników:

  • Grupy nart
  • Stopnia zaawansowania narciarza
  • Wagi i wzrostu narciarza

Narty allroundowe zazwyczaj powinny sięgać narciarzowi do odcinka pomiędzy nosem a brodą. Osobom początkującym zwykle poleca się narty krótsze i bardziej miękkie, które są łatwiejsze w obsłudze. Narciarze bardziej zaawansowani wybierają dłuższe i/lub twardsze narty, które umożliwiają komfortową jazdę przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest jednak waga narciarza: im większa waga tym dłuższe lub twardsze narty.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wybór spośród np. 5 modeli nart odpowiedniej długości, jest oczywiście cena. Początkujący narciarz nie odczuje takich niuansów jak konstrukcja narty i technologia w jakiej została ona wykonana, jednak dla zaawansowanego narciarza będą one miały znaczenie.

Autor:

Jakie wybrać? (foto: narty.pl) Jakie wybrać? (foto: narty.pl)
Podział nart (graf: snowshop.pl) Podział nart (graf: snowshop.pl)