Skip to main content

Gdzie znaleźć śnieg na narty w weekend

Autor: |
Webcam Štrbské pleso 1.386 m.n.m. 2016 02 19
Webcam Štrbské pleso 1.386 m.n.m. 2016 02 19

Zima nie rozpieszcza narciarzy w tym roku. Nawet jak już gdzieś sypnie większą ilością śniegu, to po kilku dniach przychodzi ocieplenie, wiatr, a czasami nawet i deszcz który powoduje, że ze świeżego opadu nie pozostaje nic. Warunki na trasach są bardzo zmienne, a w niektórych miejscach w ciągu tygodnia każdego dnia narciarz ma diametralnie inne warunki do jazdy. Ale cóż, jak już podało to z ust polityków – „sorry, taki mamy klimat”… Mimo wszystko jest jednak kilka miejsc, gdzie w naszych górach, lub tuż za miedzą, u południowych sąsiadów można pojeździć. Wskazujemy 10 wybranych przez nas miejsc, gdzie znajdziecie najlepsze warunki do jazdy.

Zacznijmy od naszego krajowego podwórka. W Beskidach działa jeszcze kilkanaście stacji, ale warunki na nich są zazwyczaj trudne – śnieg jest mokry, liczne są przetarcia i powierzchnie, gdzie zamiast śniegu zalega mokra papka. Stosunkowo najlepsze warunki – chociaż i tu trzeba się spodziewać muld i odsypów – panują na Podtatrzu. W Białce Tatrzańskiej, mimo znacznego ocieplenia, a nawet deszczu, udało się utrzymać praktycznie wszystkie trasy w ośrodku w przejezdności.

 

Po raz kolejny okazuje się, że w Białce potrafią przygotować się do każdego się do każdego sezonu – śniegu na stokach jest taka ilość, że mimo, że tak jak wszędzie – jest on mokry i ciężki, a muldy tworzą się już koło południa, to jednak nigdzie nie występują przetarcia ani mokre „placki” na stoku. Działają wszystkie wyciągi, a chętnych do jazdy nie brakuje – w weekend przy kolejkach należy się spodziewać 5-10 minut czekania, zwłaszcza przy trzech nowoczesnych kanapach z osłonami. Warto przypomnieć, że pomiędzy parkingami a nową częścią ośrodka (koleje VIII i IX) kursuje darmowy skibus.

<content>19112</content>

Śniegu nie brakuje już w Tatrach, choć warunki do jazdy mogą być tu także miejscami trudne. Dlatego zaawansowani narciarze mogą spokojnie wybrać za cel weekendowego wypadu Kasprowy Wierch. Na trasach leży tu miejscami ponad metr śniegu, otwarte są oba Kotły – Gąsienicowy i Goryczkowy. Z Goryczkowej można zjechać nartostradą do Kuźnic, natomiast szlak z Gąsienicowej jest zamknięty. Utrudnieniem może być w tym rejonie ograniczona widoczność, natomiast w ciągu najbliższych dni spodziewane są opady śniegu.

 

Jeśli ktoś szuka możliwości jazdy w dobrych warunkach, w wysokogórskim otoczeniu, ale na nieco łatwiejszych trasach, powinien wybrać się do Zuberca, gdzie w ośrodku Spalena dolina-Rohacze, panują bardzo dobre warunki do jazdy. W tej chwili pada tam śnieg z deszczem, ale w miarę upływu czasu powinno spaść coraz więcej śniegu, co jeszcze poprawi warunki. Warto przypomnieć, że po wybudowaniu nowej na kanapy w ubiegłym roku, jest to jeden z najnowocześniejszych i wygodnych ośrodków w Tatrach, o specyficznym mikroklimacie, który zapewnia trwałość pokrywy śniegowej.

 

Mówiąc już o Słowacji, nie sposób nie polecić oczywiście największej stacji narciarskiej w naszej części Europy – Jasnej. W tej chwili działają tu prawie wszystkie wyciągi i trasy – łącznie ponad 47 km! Jeździć można po obu stronach Chopoka, otwarte są nowo wytyczone trasy w okolicach Priehyby, a także łatwy zjazd ze szczytu na południe, w kierunku Kosodreviny – dzięki temu południowa część stacji jest dostępna także dla mniej zaawansowanych narciarzy.

 

Trzecie miejsca na Słowacji, które polecamy i gdzie znajdziecie dobre warunki do jazdy to Donovaly, położone na południe od Rużomberka. Mimo że nie jest to ośrodek wysoko położony, dzięki temu, ze znajduje się w głębi gór, ma obecnie zwartą pokrywę śniegową , a na trasach ponad pół metra śniegu. W ciągu najbliższych dni cały czas utrzymywać się będą tam ujemne temperatury, a także spadnie trochę świeżego śniegu. Ośrodek ten dzieli się na dwie części – bardziej zaawansowani narciarze z pewnością wybiorą trasy na Novej holi, natomiast początkujący – na Zahradistiu. Warto też przypomnieć, że w Donovalach znajduje się jeden z największych funparków dla najmłodszych narciarzy wyposażony w 8 wyciągów taśmowych.

 

Dość dobre warunki do jazdy utrzymały się w Sudetach, gdzie w ostatnich dniach było nieco chłodniej, a nawet dopadało odrobinę świeżego śniegu. Największy wybór otwartych tras  działających wyciągów znajdziecie w Zieleńcu w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tam zdecydowana większość tras i otwarte są prawie wszystkie wyciągi. Początkujący narciarze mają tu do dyspozycji świetnie urządzony teren w okolicach kościoła gdzie stoi nowa kanapa, bardziej zaawansowani mogą pojeździć przy nowoczesnych kolejach – pomarańczowej i niebieskiej (nazwy od kolorów osłon). Na trasach leży do 70 cm śniegu, a na najbliższe dni zapowiadane jest lekkie ochłodzenie i opady śniegu.

 

Drugie miejsce, które możemy śmiało polecić to leżąca niedaleko Czarna Góra. Tutaj co prawda narciarze nie mają do dyspozycji aż tylu tras, ale zwłaszcza Ci, którzy lubią bardziej ambitne zjazdy powinni tu zawitać. W tej chwili w ośrodku otwartych jest ponad 6 km tras, w tym dwie czerwone – B i C – obie z atestem FIS-u. Także tutaj warunki nieco się poprawiły w ciągu ostatniego tygodnia, a na nadchodzący weekend zapowiadany jest mróz do 7 stopni poniżej zera i kolejne opady śniegu.

 

Jeśli chodzi o inne miejsca w Sudetach, gdzie narciarze znajdą dla siebie dużo możliwości jazdy, możemy polecić wypad do naszych południowych sąsiadów. Na pierwszym miejscu wymienić trzeba tu ośrodek SkiResort w Jańskich Łaźniach i Pecu pod Śnieżką, w którym łącznie do dyspozycji narciarzy jest ponad 33 km tras. Większość z nich otwarta jest w trzech terenach – najwięcej na Cernej horze, gdzie działa gondola i dwa krzesełka, ponad 10 km tras otwartych jest też w Pecu, pojeździć można też w Cernym dule. Co ważne – otwarta jest także trasa SkiTour łącząca Cerną horę z Pecem. Powrót zapewnią często kursujące skibusy.

 

Drugie miejsce – to inny sławny ośrodek w czeskich Karkonoszach – Szpindlerowy Młyn. Na trasach leży tu prawie metr śniegu, a długość dostępnych tras przekracza 23 km – czyli prawie wszystkie są otwarte. Co ważne, w ciągu nadchodzącej doby w miejscowości tej będzie mroźnie, można się więc spodziewać dobrych warunków i twardych tras. Szczególnie sprzyjające warunki do jazdy powinny być w części Svaty Petr, gdzie stoki są położone na północnych zboczach gór, tutaj też znajduje się najnowsza kanapa w ośrodku, uważana za najnowocześniejszą w całych Czechach.

 

Oczywiście pojeździć można w innych miejscach również, ale my wybraliśmy te, gdzie naszym zdaniem panują najlepsze warunki. Szczegółowe zestawienie warunków i tras we wszystkich stacjach znajdziecie na naszym portalu w sekcji Warunki narciarskie:

Webcam Štrbské pleso 1.386 m.n.m. 2016 02 19 Webcam Štrbské pleso 1.386 m.n.m. 2016 02 19