#
Skip to main content

Gdzie na narty na Wielkanoc czyli warunki narciarskie w Polsce (30 marca 2018)

Autor: |
Białka Tatrzańska (źródło: webcamera.pl)

Narciarze w Polsce już chyba powoli przyzwyczajają się do tego, że określenie „Białe Święta” dotyczy bardziej Wielkanocy niż Bożego Narodzenia. W tym roku będzie podobnie – mimo że święta przypadają na początek kwietnia, w wielu miejscach warunki do jazdy są bardzo dobre. Co prawda znaczna część ośrodków narciarskich już się zamknęła, ale nadal te największe będą pracować. Oto krótki przegląd, gdzie na narty na Wielkanoc…

Nadchodzący weekend będzie zapewne ostatnim czasem pracy dla 90% ośrodków w Polsce. Zanim jednak przyjdzie nam schować narty na lato do szafy, jeszcze raz krótko przyjrzymy się gdzie można u nas jeszcze poszusować. Najwięcej śniegu i najpewniejsze warunki panują na Podtatrzu i w Sudetach. Zacznijmy tradycyjnie od Podhala. W największej stacji w regionie – Białce Tatrzańskiej - działają wyciągi na Kotelnicy i Bani, natomiast Kaniówka jest już zamknięta. Z kolei w Bukowinie Tatrzańskiej można pojeździć na Olszańskim i Rusińskim – działają tu oba krzesełka, orczyki są już nieczynne. Na trasach od 30 do 80 cm śniegu. Z pozostałych stacji w okolicy czynny pozostał Jurgów, a nieco dalej – w Pieninach – także i Kluszkowce.

<content>41422</content>

W samym Zakopanemdziała już tylko Szymoszkowa i Nosal. Za to znakomite warunki panują na Kasprowym – 215 cm śniegu i prawdziwie wiosenne szusy – w ciągu ostatniego tygodnia dopadało nieco śniegu i jeśli nie przyjdzie jakieś drastyczne ocieplenie jest szansa na jazdę aż do majówki. Pracują koleje w obu kotłach, można tez zjechać na nartach z Goryczkowej do Kuźnic. W weekend zapowiadane jest znaczne ochłodzenie i ujemne temperatury na szczycie Kasprowego.

<content>40688</content>

Z bardziej na wschód położonych stacji czynna jest już tylko Jaworzyna Krynicka (otwarta główna trasa, a także wyciąg szkoleniowy), a także Słotwiny Arena, gdzie można jeździć na trasie przy krzesełku. Natomiast wBeskidzie Wyspowym i Gorcach dobre warunki panują na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej – pokrywa śniegowa sięga 100 cm, otwarta jest główna trasa wzdłuż krzesełka. Czynna jest także stacja w Koninkach na Tobołowie (20-60 cm śniegu, warunki dobre). Na Czarnym Groniu koło Andrychowa także bardzo dobre warunki do jazdy – w Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się tutaj impreza Spash czyli przejazd na nartach przez basen z wodą. I słusznie –w końcu jak to śmigus-dyngus…

W Beskidzie Śląskim pracuje ośrodek Szczyrk Mountain Resort – czynna gondola i krzesło z Soliska na Halę Skrzyczenską. Na trasach do 40 cm śniegu. Na Skrzycznem natomiast otwarta jest górna część ośrodka – zjazd ze szczytu na Jaworzynę mieszanym wariantem FIS i Kaskady., a także samą Kaskadą. W Wiśle pojeździć można jeszcze na Soszowie, a także na Cienkowie i w Nowej Osadzie, gdzie leży do 50 cm śniegu, a warunki, zwłaszcza przed południem są bardzo dobre.

<content>43787</content>

Z kolei w Beskidzie Żywieckimpojeździć można w Korbielowie. Dla ruchu narciarskiego udostępniona jest Kolej Linowa "Baba" oraz kanapa z Kamiennej do Soliska, a także wyciągi w rejonie Hali Miziowej – działa też krzesło na Halę Szczawiny, ale bez możliwości zjazdu. W górnej części ośrodka warunki bardzo dobre.

W Sudetach warunki bardzo dobre – jak przez większą część całego sezonu. Największy wybór tras mamy w Zieleńcu - leży tu do 80 cm śniegu. Czynne są prawie wszystkie wyciągi i trasy, za wyjątkiem orczyka W6 i czerwonych tras przy nim. Większość tras otwarta jest w Czarnej Górze, gdzie działają trzy kolejki linowe i 5 wyciągów – łączna długość otwartych tras przekracza 7 km. Dobre warunki panują na Szrenicy - czynna jest Lolobrigida, a także Puchatek – łącznie narciarze mogą tu skorzystać z ponad 5 km tras. W Karpaczu natomiast poszusować można w Białym Jarze – otwarte są wszystkie trasy, warunki na trasach znakomite. Można też pojeździć na Kopie – dla narciarzy dostępne są wyciągi Liczykrupa i Euro. Otwarta jest także kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju i 2,5-km trasa prowadząca wzdłuż niej - – na stoku leży miejscami do 80 cm śniegu.

Jeśli chodzi o ośrodki położone u naszych południowych sąsiadów, to warunki niewiele zmieniły się od ubiegłego tygodnia – nadal najwięcej możliwości jazdy mamy w Karkonoszach. Najwięcej tras otwartych jest w SkiResort – czyli pięciu ośrodkach we wschodnich Karkonoszach, przy czym jeździć można w trzech z nich – Cernej horze, Pecu pod Śnieżką i Velkej Upie - otwartych jest łącznie 29 km tras. Nie gorzej jest w słynnym Szpindlerowym Młynie, gdzie narciarze mogą korzystać z 23 km tras (na 24 km wszystkich w ośrodku), a na stokach leży ponad 70 cm śniegu. Znakomite warunki do jazdy są też w Harrachowie (otwarte wszystkie trasy) oraz na Spicaku w Górach Izerskich. Z mniejszych ośrodków – dobrze jeździ się w Benecku i Vitkovicach, natomiast w Herlikovicach czynne są 3 km tras (na 11).

W środkowej części Sudetów pojeździć można przede wszystkim w trzech największych stacjach, gdzie praktycznie otwarte są wszystkie trasy. Są to stacje położone w Górach Orlickich – Destne, Ricky i Bukova hora, w których leży do 110 cm śniegu. Bardzo dobre warunki i 80 cm śniegu na stokach znajdziemy też w Dolni Moravie pod Śnieżnikiem. Ze stacji położonych w Jasionikach, warto polecić Ramzovą – 8 km otwartych tras, Kouty nad Desną – 11 km otwartych tras, a także Karlov pod Pradziadem z 10 km udotęstępnionych tras.

<content>41222</content>

Bardzo dobre warunki do jazdy można znaleźć w wyżej położonych partiach Słowacji. Na Chopoku otwartych jest 90% tras – łącznie około 43 km „zjazdówek”. Znakomite warunki są zwłaszcza po południowej stronie góry, zwłaszcza że i ruch tam jest dużo mniejszy. W tym regionie bardzo dobre warunki – ponad 80 cm śniegu – znajdziemy też w Donovalach, przede wszystkim na Nowej Holi. Z kolie w Tatrach nie zawiodą się narciarze, którzy wybiorą się do Tatrzańskiej Łomnicy i wysoko położonym Szczyrbskim Plesie.

Działają też wyciągi w Ździarze, gdzie działa kolej na Strednicy i nowa kanapa w ośrodku Strachan. Można też pojeździć na Rohaczach, gdzie otwarte są prawie wszystkie trasy. Natomiast nieczynne są już ośrodki w Orawicach i Bachledowej Dolinie. Z pozostałych stacji narciarskich położonych blisko granicy, najlepsze warunki panują we Vratnej w Małej Fatrze, gdzie leży do 150 cm śniegu. Działają także stacje narciarskie na Wielkiej Raczy (otwarte 7 z 14 km tras), a także na Kubińskiej Holi. Można też poszusować w Ruzomberku.

Zima jak widać nadal jeszcze pozwala na jazdę, a w wyższych partiach gór zapowiadane są na nadchodzące dni opady śniegu i minusowe temperatury. Warto skorzystać z tego, bo zapewne w kolejnych dniach, nawet jeśli warunki się utrzymają, stacje będą zamykane z powodu… braku chętnych. No cóż, my też powoli myślimy już o rowerach, ale póki co – czas na narty!