Skip to main content

Dziecko w samochodzie

Autor: |
Fotelik ochronny
Fotelik ochronny

Wyjeżdżając z rodziną na wakacje pamiętajmy aby przygotować się do długiej jazdy samochodem,  jest to szczególnie ważne gdy mamy małe i wymagające uwagi dzieci. Przede wszystkim musimy pamiętać o Ustawie „Prawo o ruchu drogowym", w której między innymi jest mowa o „obowiązku przewożenia dzieci w pojeździe samochodowym, odpowiednio zabezpieczonych, poprzez użycie fotelika ochronnego lub innych urządzeń do przewożenia dzieci." Dzieci powyżej 12 roku życia i powyżej 150 cm wzrostu, muszą używać pasów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu, to pamiętajmy, że nie można stosować innych niż foteliki urządzeń ochronnych, nie można też przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Nie zapominajmy, że obowiązek zapinania pasów podczas jazdy dotyczy również kierowcy i jego dorosłych pasażerów. Upewnijmy się, że wszyscy są dobrze przygotowani do jazdy, dopiero gdy małe dzieci są w odpowiednich do swojego wzrostu fotelikach, a  starsi pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa  możemy ruszać w drogę!
Podczas długiej podróży dziecku nie wystarczy zapewnić bezpieczeństwa od strony technicznej, trzeba jeszcze zatroszczyć się aby podróż nie była dla niego zbyt męcząca, aby się nie nudziło i nie przeszkadzało kierowcy. Atmosfera panująca w samochodzie to jeden z głównych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Płaczące, hałasujące i powtarzające w kółko „nudzi mi się" dziecko, może bardzo rozpraszać uwagę kierowcy, a przecież właśnie tego chcemy uniknąć. Wielu z nas na porę wyjazdu wybiera noc żeby dzieci przespały długą i monotonną jazdę, ale co jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe? Trzeba wymyślić coś, co zaciekawi na długi czas nasze pociechy. Polecamy płyty lub kasety z ciekawymi nagraniami, mogą to być ulubione bajki, piosenki i audycje dla najmłodszych. Można też kupić książeczkę z zagadkami i rymowankami, które będziemy czytać dziecku na głos. Jeśli pozwalamy dziecku aby wzięło sobie do samochodu zabawki, to koniecznie zwróćmy uwagę żeby były to zabawki bezpieczne, nie mogą mieć części wystających ani ostrych aby podczas hamowania dziecko nie zrobiło sobie nimi krzywdy, najlepszym rozwiązaniem będzie przytulanka. Podobnie jeśli dziecko chce rysować, to dajmy mu krótkie i miękkie kredki woskowe, a nie ołówkowe. Dobrym sposobem jest kupienie nowej zabawki, którą wyjmiemy i damy dziecku dopiero w krytycznym momencie, czyli takim, w którym będzie już bardzo znudzone naszymi poprzednimi propozycjami.
Nie zapominajmy, że jazda samochodem jest bardzo męcząca nie tylko dla kierowcy, dlatego róbmy regularne postoje, ale wyłącznie w miejscach bezpiecznych dla dzieci, a więc daleko od drogi i ruchu ulicznego. Pozwólmy dziecku pobiegać bo z pewnością nagromadziło sporo energii, która nie pozwoli mu grzecznie siedzieć przez następnych kilka godzin jazdy.
Wybierając się w podróż z dzieckiem nie można zapomnieć o jeszcze kilku bardzo istotnych rzeczach jak chociażby torebka na wypadek nudności i wymiotów, a jeśli wiemy, że dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, to odpowiednio wcześnie podajmy mu leki przeciwwymiotne. W zamieszaniu jakie towarzyszy wyjazdowi na urlop możemy też zapomnieć o lekach, które dziecko przyjmuje, środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, termometrze, plastrach na skaleczenia itp. Dla własnego spokoju weźmy też ze sobą numer telefonu komórkowego do zaufanego pediatry, który w nagłych przypadkach będzie mógł nami pokierować.

O bezpieczeństwo dzieci troszczą się również duże koncerny oponiarskie.
W tym roku w ramach kampanii ,,Bezpieczne prowadzenie” firma Goodyear zadbała także o małych pasażerów i specjalnie dla nich stworzyła program ,,Dziecko w aucie”. W ramach akcji firma przygotowała broszury dla rodziców, których znajdują się informacje dotyczące m.in. montażu fotelika i sposobu przewożenia dzieci, jak również wyprodukowała specjalne naklejki na szybę, w których znajduje się specjalne miejsce na zdjęcie Twojej pociechy.  

(źródło: Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniewww.wakacje.findit.pl, Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniewww.goodyear.pl )

Fotelik ochronny Fotelik ochronny
Kampania ,,Bezpieczne prowadzenie” Kampania ,,Bezpieczne prowadzenie”