Skip to main content

Dzieci - pierwsze kroki na nartach, kiedy i jak zacząć

Autor: |
Zabawa na nartach
Zabawa na nartach

Na nasze pytania odpowiada Dr Jacek Kler specjalista ortopeda-traumatolog, ortopeda dziecięcy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach.

1. Co sądzi pan o uczeniu jazdy na nartach małych dzieci?
Żeby czerpać prawdziwą satysfakcję z jazdy na nartach w wieku dorosłym, trzeba naukę rozpocząć jako dziecko i to jak najwcześniej. Dziecko lepiej nabywa umiejętności jazdy i przez kolejne lata zdobywa doświadczenia, najpierw jest to zabawa na stoku, a potem relaks i rozrywka. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że małe dzieci nie potrafią skupiać długo uwagi na jednej czynności i zmuszanie ich do zbyt długiego przebywania na stoku może je zniechęcić do nauki jazdy na nartach. To ma być zabawa, którą trzeba urozmaicać.

2. Jaki wiek jest optymalny do stawiania pierwszych narciarskich kroków w aspekcie zdrowotnym?
Naukę przeważnie rozpoczyna się w wieku 4-5 lat, rzadko wcześniej. Dziecko musi bardzo sprawnie chodzić i biegać, musi posiadać dobrą koordynację ruchową, a ponadto musi umieć zainteresować się daną czynnością i zrozumieć ją.

3. Czy inaczej powinno przebiegać szkolenie dziewczynek i chłopców ze względu na rozwój układu kostnego?
Płeć nie ma większego znaczenia dla przebiegu szkolenia jazdy na nartach, jeśli chodzi o rozwój układu kostnego.

4. Czy sądzi Pan, ze należy zabierać dziecko na stok by oswajało się z nartami zanim jeszcze zaczniemy szkolić przyszłego narciarza?
Myślę, że jest to jedyny sposób, aby pokazać dziecku jak inni, także dzieci znajdują radość w jeździe na nartach i wzbudzić zainteresowanie tym sportem. Wtedy też pokazanie dziecku sprzętu narciarskiego może spowodować chęć posiadania podobnego i uczestniczenia we wspólnej zabawie na stoku

5. Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka ma odpowiednio dobrany sprzęt narciarski?
Sprzęt musi być dobrany odpowiednio, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka. Narty odpowiednio długie, te pierwsze około 80-90 cm, wiązania ustawione na łatwe wypinanie i najlepiej dobrej firmy, buty dobrze trzymające staw skokowy i stopę, dopasowane rozmiarowo.

6. Jeżeli mamy do czynienia z np. 3 latkiem wyjątkowo chętnym do nauki to ile czasu taki maluch może spędzić dziennie na nartach?
3 latek nie ma jeszcze zdolności do dłuższego skupiania się na jednej czynności, ale często jest bardzo dobrze przygotowany do narciarstwa, jeśli chodzi o rozwój ruchowy. Dlatego gdy wykazuje chęć do rozpoczęcia nauki, to oczywiście jest to wskazane, ale nie można takiego dziecka zbyt długo trzymać na stoku. 1-2 godziny dziennie to chyba wystarczająca ilość czasu w tym wieku.

. Jak poważne mogą być skutki kontuzji małego dziecka (w porównaniu z dorosłym)?
Dzieci zazwyczaj częściej się przewracają na nartach niż dorośli, ale rzadziej doznają poważniejszych kontuzji. Bardzo charakterystyczne dla poważniejszych upadków są złamania kości podudzia, często kości piszczelowej o spiralnym przebiegu szczeliny złamania, rzadko z przemieszczeniem, umiejscowione tuż powyżej buta narciarskiego. Te złamania najczęściej kwalifikują się do leczenia w gipsie. U dorosłych większość złamań podudzia wymaga leczenia operacyjnego. Czasem zdarzają się urazy okolicy nadgarstka i przedramienia, także ze złamaniami. Najczęściej jednak u małych dzieci kończy się na stłuczeniu i maluch po otrzepaniu ze śniegu jest gotowy do dalszej jazdy.

8. Jak powinien zachować się rodzic, gdy jego pociecha ulegnie kontuzji?
Należy ocenić, na ile poważny jest uraz, jakie jest miejsce występowania bólu i jego nasilenie. W przypadku żywej bolesności nóżki powyżej lub na górnej granicy buta, jazdę należy przerwać i przy utrzymywaniu się dolegliwości znieść dziecko ze stoku i udać się po poradę lekarską. W każdym przypadku bardziej bolesnej kontuzji dziecko powinno oczywiście odpocząć, a czasem nawet należy w tym dniu zrezygnować z dalszej jazdy.

Zabawa na nartach Zabawa na nartach
Zabawa na nartach Zabawa na nartach
Zabawa na nartach Zabawa na nartach
Z instruktorem Z instruktorem
Z instruktorem Z instruktorem
Z instruktorem Z instruktorem
Zawsze w kaskach Zawsze w kaskach
Zawsze w kaskach Zawsze w kaskach
Zawsze w kaskach Zawsze w kaskach
Na wyciągu Na wyciągu
Na wyciągu Na wyciągu
Na wyciągu Na wyciągu