Skip to main content

Dobór narzędzi ręcznych do regeneracji i tuningu nart i snowboardów

Autor: |
Zestaw do smarowania i ostrzenia nart.
Zestaw do smarowania i ostrzenia nart.

Regeneracja i tuning nart i snowbordów - czyli rzecz o tym jak samodzielnie przygotować narty i snowboard do jazdy. Tajniki profesjonalnego serwisowania sprzętu - metodami domowymi.

Regeneracja i tuning nart i snowbordów jako dziedziny pokrewne wymagają w zasadzie tych samych narzędzi podstawowych i różniących się narzędzi kształtowania geometrycznego krawędzi.

Obiektywnie można wyprowadzić trzy podziały asortymentu tych narzędzi,

  • ze względu na zakres prac,
  • ze względu na obiekt, czyli element narty czy deski podlegający obróbce,
  • ze względu na miejsce dokonywania czynności.

Zakres prac będzie najmniejszy dla smarowania i podostrzenia nart i desek pomiędzy dużymi serwisami, narzędzia te oznaczyłem: *.

Średni zakres obejmie narzędzia do samodzielnej regeneracji nart do stanu fabrycznego narty handlowej czyli ręcznego dokonania dużego serwisu, które oznaczyłem: **. Zaletami samodzielnego wykonania tego serwisu są niska cena jednostkowa i mniejsze "zużycie narty" w stosunku do takiego samego serwisu zrobionego na maszynach.

Największego zakresu wymaga tuning narty dla celów carvingu i startów w zawodach, oznaczony: ***.

Dzisiaj nawet amatorska grupa młodzików narciarskich startuje na pieczołowicie tuningowanych, głównie przez ich rodziców, nartach.W zależności od celu działań narzędzia możemy podzielić na grupy jak niżej:

  • Mocowanie i ekspozycja narty czy deski,
  • Przygotowanie ślizgu,
  • Przygotowanie krawędzi,
  • Odtwarzanie struktury ślizgu,
  • Smarowanie.

Podział powyższy zachowałem w specyfikacji narzędzi dla warsztatu domowego bo bez sensu jest kupowanie dwu narzędzi do tej samej czynności. Ze względu na miejsce dokonywania czynności istnieje wyróżnienie na:

  • sprzęt kieszonkowy,
  • sprzęt warsztatu domowego narciarza,
  • sprzęt serwisu usługowego lub zawodniczego klubu.

Poniżej przedstawię przykładowe specyfikacje narzędzi pod kątem miejsca dokonywania czynności, a dla warsztatu domowego również celu poszczególnych czynności. Ilość gwiazdek wskazuje na zaawansowanie narzędzia z tej samej grupy. Zgodnie ze wspomnianym podziałem względem zakresu prac mam nadzieję, że czytelnik będzie mógł dobrać optymalny dla siebie komplet narzędzi. Nie ma na przykład sensu kupowanie urządzeń profesjonalnych jeżeli ma się zamiar robić tylko okazjonalne poprawki.

Wszystkie wyżej wymienione narzędzia są dostarczane w różnym zakresie poprzez firmy zaopatrujące rynek polski. Sklep.narty.pl oferuje znaczny zakres asortymentu największych światowych producentów.

Mam nadzieję, że popularyzacja tak nieskomplikowanych działań jakimi są czynności regeneracji i tuningu nart i desek snowbordowych wpłyną również na wzrost bezpieczeństwa na stokach po których się poruszamy i w warunkach pogodowych, które ostatnio nie są dla narciarzy zbyt przychylne. Jazda na sztucznych twardych śniegach, które rekrystalizują o wiele szybciej do postaci litego lodu przyspieszy zapewne popularyzację tych działań. Myślę też, że żyłka majsterkowania nieobca Polakom skłoni wielu do samodzielnego serwisowania nart niezależnie od elementu ekonomicznego.

Zaczynamy prezentację narzędzi do samodzielnego przygotowania nart i snowboardów.

(dalsza część artykułu pod reklamami)

Ciąg dalszy pod galerią
Zestaw do smarowania i ostrzenia nart. Zestaw do smarowania i ostrzenia nart.

1. Sprzęt kieszonkowy do wożenia ze sobą na stok.

Sprzęt kieszonkowy mały w rozmiarach pozwala na tymczasową naprawę na stoku, aby po najechaniu na skałę lub kamień poprawić krawędź lub ślizg na tyle by możliwa była jazda do końca dnia. Jest to przydatne również na ekstremalnie lodowych warunkach szczególnie wiosną kiedy lód niejednokrotnie jest zmieszany z ziemią i po połowie dnia trzeba lekko poprawić i utwardzić krawędzie, aby jazda dalej sprawiała przyjemność. W przypadku wyrwania kawałka ślizgu i wiszącego frędzla kofiksu, który wadzi w jeździe i dalej może odrywając się powiększać dziurę niezbędna jest cyklina metalowa. Dla usunięcia smaru konserwującego jak i tego z którym nie trafiliśmy na dany dzień niezbędna jest mała cyklina z tworzywa. Szczotka z dwoma rodzajami włosia, szmatka polerująca lub korek pozwolą na posmarowanie nart na stoku w przy zmianie smaru lub przed startem. Proponowane przeze mnie narzędzia to: 

  • Ostrzałka kieszonkowa* z kamieniem alu-oxyd. Pozwala na poprawkę boków krawędzi o kącie wcięcia 0-5 ° i zebranie gradu na stoku.
  • Kieszonkowa ostrzałka Combi S* umożliwia poprawkę boków i spodów krawędzi nart tradycyjnych pod kątem fabrycznym 90 ° na stoku przy pomocy wycinka pilnika 70x25mm (w komplecie).
  • Kieszonkowa ostrzałka Racing*** zawodnicza, umożliwia poprawkę boków wciętych na 2 kąty boczne 89° i 88° i spodów podniesionych o 1° krawędzi nart carvingowych i zawodniczych na stoku przy pomocy wycinka pilnika 70x25mm (w komplecie).
  • Guma ścierna* do gradu kieszonkowa pozwala na zebranie gradu z krawędzi na stoku.
  • Cyklina Pleksi, * 5 mm do usuwania nadmiaru smaru.
  • Cyklina stalowa* do usuwania nadmiaru smaru i usuwania drobnych nierówności ślizgów.
  • Szczotka do ślizgów* , Nylon-Brąz do starcia nadmiaru smaru i odkrycia struktury.
  • Korek do rozprowadzania smarów* po smarowaniu ręcznym na stoku.

Wiemy już dlaczego wytrawny narciarz jeździ z małym plecaczkiem. Zestaw do snowboardu różni się jedynie wielkością narzędzi do dbania o ślizgi. Proponuję szersze szczotki i typową snowboardową cyklinę.

  • Szczotka Snowbordowa z włosia**.
  • Szczotka Snowbordowa z nylonu*.
  • Cyklina Snowbordowa Plexi*.

Proponowane narzędzia do zabrania w plecaku na stok

2. Sprzęt domowy narciarza i deskarza.

- Sprzęt podstawowy niezbędny do mocowania narty lub deski i właściwej ekspozycji ślizgu i krawędzi dla naszych działań to imadła i uchwyty skistopów.

Wybór zależy od doświadczeń i oceny możliwej ekspozycji narty: (lub: tutaj sprzęt do mocowania). 

 Imadło metalowe Standard**
Trzymak skistopów typu U*,komplet w opakowaniu.
Trzymak skistopów typu gumka*, komplet w opakowaniu

Przyrządy realizujące funkcje przytrzymania skistopu imadło na trzy pozycje narty szeroko używane również przez serwisy: 

Imadło Profi **,***, z uchwytem pionowym, ukośnym i poziomym narty. Unikalny patent chowający ski-stopy i utrzymujący narty typu beta i monococ bez potrzeby ich przestawiania.
Imadło Snowbordowe Profi z uchwytem pionowym, ukośnym i poziomym snowbordu.

 - Przygotowania i regeneracji ślizgu narty i deski dokonujemy z a pomocą raszpli i metalowych cyklin jako narzędzi zdzierających i wyrównujących.

Raszple pozwalają na ręczne tzw. planowanie ślizgu. Z uwagi na wygodę uchwytu stosuje się duże ze stali szybkotnącej hartowanej lub tytanowanej. Wybiera się jedną z nich: (lub: wybiera się spośród raszpli tutaj.) 

Raszpla duża, szer. 300 mm.
Raszpla duża tytanowana, szer. 300 mm

Należy również wybrać jedną z cyklin metalowych w zależności od ilości prac. Stalowa z blachy popularna, a chromoniklowa z zapasowym ostrzem do profesjonalnego użytku: (lub wybiera się spośród cyklin tutaj).

Cyklina stalowa* do usuwania nadmiaru smaru i usuwania drobnych nierówności ślizgów.
Cyklina Snowbordowa chromoniklowa z uchwytami do równania ślizgu profesjonalna z ostrzem z chromoniklowej stali stanowiącym jednocześnie przymiar do kontroli planowania ślizgu.
Nóż do cykliny nr 4004 ( 320 mm)

- Przygotowanie krawędzi dokonujemy za pomocą ostrzałek lub kątowników i prawideł.

W zależności czy chcemy krawędziom nadawać kąty boczne i dolne różne od fabrycznych, z jakiego materiału ma być narzędzie, co ma znaczenie cenowe oraz jakich chcemy używać pilników lub innych elementów ściernych tak je dobieramy. Narzędziami popularnymi z tworzywa są: ( lub: wybieramy narzędzia z tworzywa tutaj) 

Ostrzałka Kombi-Carv* dzięki "pływającemu" zamocowaniu segmentów raszpli z węglika spiekanego i kamienia alu-oxyd. dostosowuje się do dużych krzywizn krawędzi nart supercarv. i mocno wyciętych snowbordów. Regulacja wysokości rolki realizuje wyostrzanie bocznego kąta krawędzi od 0 do 5 °.
Kątownik Multi* realizuje wyostrzanie bocznego kąta krawędzi o 0-5 ° oraz podniesienie krawędzi przy pomocy wycinka pilnika lub raszpli 70x25mm. Pilnik w komplecie.
Kątownik Variable** o płynnej regulacji kąta realizuje precyzyjne wyostrzanie bocznego kąta krawędzi o 0-5 ° przy pomocy pilnika lub raszpli o dowolnym wymiarze. Pilnik w komplecie.
Kątownik Standard* realizuje ostrzenie bocznego kąta krawędzi nart tradycyjnych pod kątem 90 ° przy pomocy pilnika lub raszpli o dowolnym wymiarze (wycinek pilnika wym. 100x25mm w komplecie).
Kątownik Master** na 4 kąty realizuje ostrzenie bocznego kąta krawędzi pod kątem 90°, 89°, 88°, 87°, przy pomocy pilnika, raszpli lub kamienia o dowolnym wymiarze i grubości do 6mm.
Ostrzałka Vario Plus* realizuje wyostrzanie bocznego kąta krawędzi o 0-5 °. oraz podniesienie krawędzi o 1°. przy pomocy wycinka pilnika 100x25mm (w komplecie).

Jeżeli wierzymy tylko narzędziu metalowemu to wybieramy jeden z kątowników zawodniczych w zależności czy używamy różnych kątów wcięcia bocznego czy jednego wybranego. Wybór j.n.: (lub: wybiera się spośród narzędzi metalowych tutaj.) 

Kątownik Zawodniczy Alu-Kombi*** do profesjonalnego przygotowania nart zawodniczych realizuje wyostrzanie i utwardzanie bocznego kąta krawędzi o 1-7 ° przy pomocy dowolnego pilnika, raszpli, i kamienia. Pozwala na zamocowanie dodatkowego pazura do usuwania tworzywa znad krawędzi
Kątownik Zawodniczy Alu 90°*** jak 3120 ale na 1 kąt.
Kątownik Zawodniczy Alu 89°*** jak 3120 ale na 1 kąt. 
Kątownik Zawodniczy Alu 88°*** jak 3120 ale na 1 kąt.
Kątownik Zawodniczy Alu 87°*** jak 3120 ale na 1 kąt.

Niezbędny dla jakichkolwiek prac z bocznymi ściankami krawędzi pazur do usuwania nadmiaru tworzywa z nad krawędzi. Wybór j.n.: (lub: wybiera się spośród pazurów tutaj.) 

Pazur** jako oddzielne narzędzie do usuwania tworzywa znad krawędzi gdy nie używamy kątowników Alu
Pazur*** jako wyposażenie dodatkowe do kątowników zawodniczych Alu do usuwania tworzywa znad krawędzi.
Nóż*** do pazura zaokrąglony dodatkowy do supercarvingowych nart. 

 

Do podnoszenia krawędzi wybieramy prawidła w zależności od używanej szerokości pilników i kamieni oraz kąta podniesienia. Wybieramy ich komplet lub prawidło nastawne jeżeli dla różnych dyscyplin lub klientów podnosimy krawędzie o różne kąty: Wybór j.n.: (lub: wybiera się spośród prawideł tutaj.) 

Adapter do kątownika Variable*** realizuje podnoszenie krawędzi o dowolny kąt za pomocą wycinka pilnika lub raszpli.
Prawidło*** do podnoszenia krawędzi o 0,5° do pilnika i kamienia o szerokości 20 mm.
Prawidło*** do podnoszenia krawędzi o 1° do pilnika i kamienia o szerokości 20 mm.
Prawidło*** do podnoszenia krawędzi o 1,5 ° do pilnika i kamienia o szerokości 20 mm
Komplet 3 prawideł*** do podnoszenia krawędzi o 0,5°, 1°, 1,5 ° do pilnika i kamienia o szerokości 25 mm.
Prawidło*** do podnoszenia krawędzi o 0,5° do pilnika i kamienia o szerokości 25 mm.
Prawidło*** do podnoszenia krawędzi o 1° do pilnika i kamienia o szerokości 25 mm.

 Jako elementu zdzierającego do ostrzenia krawędzi używamy jednego lub dwóch pilników w zależności od stosowanej praktyki ostrzenia. Albo : gruby pilnik, drobny pilnik, drobny kamień, albo gruby pilnik, gruby kamień, drobny kamień. Pilnik stalowy starcza na sezon, pilnik z węglika spiekanego na kilka, a pilniki diamentowe mimo że najdroższe są praktycznie wieczne. Używamy pilników w kształcie maszynowym albo segmenty w zależności do jakiego kątownika czy ostrzałki chcemy ich stosować. Wybór j.n.: (lub: wybiera się spośród pilników tutaj.) 

Wycinek pilnika * 70x25 mm.
Wycinek pilnika * 100x25 mm.
Wkład profi** 70 mm, węglik spiekany
Wkład profi** 100 mm, węglik spiekany
Pilnik,World-Cup jednocięty* (14 nacięć na cm.)z chromowej stali szybkotnącej o szer. 200 mm.
Pilnik, World-Cup jednocięty* (10 nacięć na cm.) z chromowej stali szybkotnącej o szer.200 mm, gruby.
Pilnik,World-Cup jednocięty* (14 nacięć na cm.) z chromowej stali szybkotnącej o szer. 250 mm.
PilnikWorld-Cup specjal** z chromowej stali szybkotnącej o wym. 170x20 mm.
Pilnik drobny* 100x25 mm do Vario Plus 3008
Segment Pilnika Drobnego* 20x30 mm.
Segment Pilnika z weglika spiekanego* 20x30 mm.
Segment Pilnika Diamentowego do wykańczania* 20x30 mm.

Zamiast pilnika grubego dla tzw. szybkiego ostrzenia można używać jako elementu zdzierającego wkładu raszpli lub jej segmentu z różnych materiałów. Trzeba mieć jednak bardzo wielkie wyczucie bo raszpla zbiera dużo materiału. Wybór j.n. (lub: wybiera się spośród wkładów raszpli tutaj) 

Raszpla wkład* 70x25 mm.  
Raszpla wkład* 100x25 mm.
Segment Raszpli* 20x30 mm.

 

Dla utwardzenia nowej powierzchni metalu uzyskanej przez użycie pilników lub raszpli używamy kamieni. Jak wspomniałem wyżej niektórzy zawodnicy używają kamieni grubych podobnie jak pilników do zdzierania, a kamieni drobnych i superdrobnych do utwardzania i wykańczania. Materiały używane to skały naturalne-dość miękkie i się szybko zużywają, prasowany tlenek aluminium tzw. alu-oxyd. gruby i wytrzymały materiał oraz ceramika, która jest bardzo twarda i pozwala na dowolny wybór uziarnienia. Funkcję kamienia utwardzającego spełniają także diamentowe paski ścierne. Kamienie i ich segmenty zwykle występują w poniższych asortymentach: (lub: wybiera się spośród Kamieni tutaj) 

Kamień Profi** Alu-Oxyd. gruby 120x20x6 mm...
Kamień Profi Ceramiczny** superdrobny 120x20x6 mm.
Kamień Profi Ceramiczny drobny** 120x20 mm. 
Segment Kamień Alu-Oxyd* 20x30 mm.
Segment Kamień Ceramiczny* 20x30 mm.

Wykończenie procesu ostrzenia zwykle wykonywane jest za pomocą gum ściernych lub ww. drobnych kamieni lub pasków papieru diamentowego. Gumy dostępne są w dwóch wersjach twardości. Twardsza jest przez niektórych używana przy tzw. szybkim ostrzeniu do utwardzenia i wykończenia zamiast kamienia. Gumy dostępne to: (lub: wybiera się spośród gum ściernych tutaj) 

Guma ścierna do gradu duża.**
Twarda guma ścierna do gradu drobna.**

Do oczyszczania pilników i kamieni z opiłków używa się małej szczoteczki mosiężnej: 

Szczotka mosiężna do pilników.** 

 

3. Strukturatory i narzędzia do smarowania.

- Strukturę powierzchni ślizgu nart i desek podobną do fabrycznej sprzętu handlowego możemy odtwarzać przy pomocy strukturatorów.

Zamienne ostrza pozwalają na zakładanie struktur typu liniowego również na biegówkach. Konstrukcjami popularnymi są: (lub: wybiera się spośród strukturatorów tutaj)

Strukturator Snowbordowy** służy do odtwarzania fabrycznej struktury ślizgu po jego planowaniu .
Strukturator** do biegówek i nart zjazdowych służy do odtwarzania fabrycznej struktury ślizgu po jego planowaniu .
Zapasowy komplet 2 frezów do strukturatora nr 3304**

Struktury dla nart i desek serwisowych czyli zawodniczych zakładać może jedynie maszyna o wirujących talerzach. Od sezonu 2001/2002 profesjonalnie na poziomie światowym w Polsce będzie to robić PM Sport w Warszawie.Narzędzia do smarowania to żelazko, cyklina plastikowa, szczotka, szmatka do polerowania, korek.Żelazka z regulacją nie nadtapiają struktury gdy są osłonięte pokrowcami teflonowymi. Dostępne są:

Żelazko do smarowania nart przewoźne typ 2000 * 
Teflonowy pokrowiec na żelazko typ 2000*

Wybieramy zwykle dwie cykliny z tworzywa do usuwania nadmiaru smaru, małą kieszonkową cieńszą i jedną z grubszych do warsztatowych prac: ( dodatkowo: wybiera się spośród cyklin z tworzywa tutaj)

Cyklina Plexi, 6 mm* do usuwania nadmiaru smaru.
Cyklina Plexi, 8 mm** do usuwania nadmiaru smaru.
Cyklina Snowbordowa Plexi. 

Do oczyszczania ślizgu przed smarowaniem i odkrywania struktury po smarowaniu używamy szczotek z nylonu, mosiądzu i włosia końskiego. Profesjonalne są szczotki obrotowe zarówno dla nart jak i snowbordów.: ( dodatkowo: wybiera się szczotki tutaj)

Szczotka do ślizgów* ,. nylon.
Szczotka do ślizgów* , włosie naturalne.
Szczotka do ślizgów* , brąz.
Szczotka Snowbordowa* z włosia

 Szczotka Snowbordowa* z nylonu

 

4. Sprzęt niezbędny w serwisie zawodowym.

- Sprzęt, który niezbędny będzie w serwisie zawodowym i klubowym lub u zawodnika, który zwykle ma ambicje wykonywania samodzielnego tuningu nart. Zamiennie w stosunku do narzędzi wymienionych wyżej już bez rozgraniczenia na obiekt działań bo ten wynika z powyższego podziału: (dodatkowo: do wyboru Sprzęt niezbędny w serwisie zawodowym i klubowym tutaj.

Imadło metalowe warsztatowe***
Przymiar kątów bocznych wcięć i dolnego podniesienia krawędzi.***
Cyklina chromoniklowa*** w uchwycie do równania ślizgu profi z ostrzem z chromoniklowej stali stanowiącym jednocześnie przymiar do kontroli planowania śłizgu.
Nóż do cykliny ***Nr.3300
Kątownik Zawodniczy Alu-Profi*** + Pazur Komplet do super profesjonalnego przygotowania nart raceowych realizuje wyostrzanie i utwardzanie bocznego kąta krawędzi o 1-7 ° przy pomocy dowolnego pilnika, raszpli, i kamienia. Wyposażony jest w dodatkowy pazur do usuwania tworzywa znad krawędzi oraz rolki, które eliminują obklejanie taśmą papierową ślizgów.
Diamentowy pilnik*** 70x25 mm, gruby.
Diamentowy pilnik*** 70x25 mm, drobny.
Diamentowy pilnik*** 110x23 mm, gruby.

Diamentowy pilnik*** 110x23 mm, drobny.

Profi szczotka do ślizgów obrotowa***, Komplet 2 szczotek nylon i włosie z uchwytem do wiertarki.
Szczotka Snowbordowa*** z włosia obrotowa z rączką do wiertarki.
Szczotka Snowbordowa*** z nylonu obrotowa
Żelazko do smarowania nart warsztatowe z regulacją typ 4000***
Teflonowy pokrowiec na żelazko typ 4000***
Komplet*** 3 prawideł do podnoszenia krawędzi o 0,5°, 1°, 1,5 ° do pilnika i kamienia o szerokości 20 mm