Skip to main content

COVID: narty w Polsce i Europie w lutym 2021

Autor: |
W końcu zima zawitała do Wisły (foto: PB Narty.pl)
W końcu zima zawitała do Wisły (foto: PB Narty.pl)

Wiele zmian miało miejsce w ostatnich dniach w Europie. Niektóre kraje jak Polska już złagodziły reguły i zezwoliły na otwarcie stoków narciarskich i hoteli inne idą inną drogą i planują wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Jak zatem wygląda sytuacja na polskich i europejskich stokach?

Narty w Polsce w lutym 2021

Od piątku, 12 lutego wyciągi narciarskie czynne są dla wszystkich chętnych, na stokach obowiązują ogólne zasady sanitarne: zasłanianie ust i nosa, zachowanie dystansu i dezynfekcja dłoni. Hotele i inne miejsca noclegowe mogą przyjmować gości, ograniczeniem jest tylko 50% obłożenie miejsc.

Restauracje mogą wydawać posiłki na wynos lub z dowozem.

Pamiętajcie, od Was / Nas w dużej mierze zależy, jak długo będziemy się cieszyć z białego szaleństwa na polskich stokach. Obostrzenia zniesiono testowo tylko na 14 dni. Nie dajmy pretekstu do ponownego zamknięcia stoków.

Słowenia - od 13 lutego 2021 Polska na czerwonej liście

Wraz z większością krajów UE Polska trafiła w ubiegły piątek na listę państw o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19. By wjechać na teren Słowenii z kraju znajdującego się na czerwonej liście trzeba: pokazać negatywny wynik testu PCR z ostatnich 48 godzin lub wynik testu antygenowego z ostatnich 24 godzin. W innym wypadku podróżny musi poddać się 10 dniowej kwarantannie.

Czechy – narty na czeskich stokach w lutym 2021

Aktualizacja 17:30 14 02 2021: czeski Rząd przedłużył w niedzielne popołudnie stan wyjątkowy na 14 dni. Informacje o możliwym restarcie sezonu są już nieaktualne.

Kilka dni temu czeski parlament nie wyraził zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Zgodnie z tą decyzją stan wyjątkowy zakończył się dziś, 14 lutego 2021. Oznacza to, że będą mogły się otworzyć hotele, stoki restauracje i inne działalności objęte zakazem. Nie oznacza to, że się otworzą. Sytuacja epidemiczna w Czechach jest nadal bardzo trudna i można się spodziewać nowego wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego wniesionego tym razem przez samorządy. Możliwe jest również zamykanie poszczególnych regionów (gdzie zwiększa się ilość zakażeń). Trutnov, Cheb i Sokolov są zamknięte od ostatniego piątku, wjazd, poruszanie się i wyjazd z takich regionów jest bardzo mocno ograniczony.

Czy w najbliższych tygodniach pojedziemy na narty do Czech?

Czeskie ośrodki  narciarskie już ogłosiły, że będą gotowe do otwarcia w poniedziałek 15 lutego z zachowaniem bardzo rygorystycznych zasad sanitarnych. W niektórych ośrodkach już dziś można wyjechać na górę, korzystając z alternatywnych form transportu – saniami lub na nartach za skuterem śnieżnym.

Wjazd Polaków do Czech obecnie jest trudny, zgodnie z obowiązującymi przepisami na terytorium Czech można wjechać tylko w uzasadnionych przypadkach, by wjechać na dłużej niż 12 godzin trzeba przedstawić wynik negatywnego testu PCR (z ostatnich 72h) i zarejestrować się w systemie elektronicznym. Możliwy jest tranzyt do 12 godzin. Wjazdy w celach turystycznych nie są możliwe.

Narty na Słowacji w lutym 2021

Na Słowacji sytuacja epidemiczna jest nadal bardzo poważna, od godziny 5:00 w poniedziałek   15 lutego rząd zamknie małe przejścia graniczne, tym 10 z Polską: Radoszyce-Palota, Ożenna-Niżna Polianka, Muszynka-Kurov, Leluchów-Czircz, Niedzica-Lysa nad Dunajcem,  Szczawnica-Lesnica, Łysa Polana-Tatranska Javorina, Chochołów-Sucha Hora, Winiarczykówka-Bobrov i Ujsoły-Novot. Od najbliższej środy wzmocnione zostaną kontrole na pozostałych przejściach.

Zmianie ulegną zasady wjazdu na teren Słowacji dla obywateli Unii Europejskiej, przestanie obowiązywać przepis zwalniający z 14-dniowej kwarantanny osoby posiadające negatywny wynik testu PCR. Od środy każda osoba wjeżdżająca na teren Słowacji z państw UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu będzie musiała poddać się 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanna może ulec skróceniu do 8 dni, pod warunkiem przeprowadzenia i otrzymania negatywnego wyniku testu PCR.

UWAGA: z kwarantanny nie będą zwolnieni „ozdrowieńcy” i osoby zaszczepione drugą dawką szczepionki.

Możliwy jest tranzyt przez terytorium Słowacji, na przejazd mamy 8 godzin, dozwolone są jedynie konieczne postoje na tankowanie i toaletę.

Szwajcaria zaprasza na narty

Jedyny kraj alpejski, w którym możemy w tym sezonie korzystać ze stoków.

Wyciągi działają z zachowaniem pewnych ograniczeń, hotele przyjmują gości. Najbardziej zauważalną różnicą są restauracje wydające posiłki jedynie na wynos i sklepy- czynne są tylko spożywcze, apteki i drogerie.

Na terenie Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek w środkach transportu publicznego (w tym podczas przejazdu kolejami linowymi) oraz we wszystkich miejscach publicznych w zamkniętych przestrzeniach a na otwartym powietrzu tam, gdzie nie można zachować bezpiecznej odległości. Z noszeniem maseczek zwolnione są dzieci i osoby mające wskazania medyczne. Zabronione są spotkania prywatne w gronie większym niż 5 osób – ten przepis ma bezpośrednie przełożenie na obłożenie apartamentów wakacyjnych.

UWAGA: wjazd na teren Szwajcarii bez konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny jest możliwy tylko dla osób przyjeżdżających z państw i regionów nieznajdujących się na liście państw i regionów wysokiego ryzyka. Na dzień 14 02 2021 Polska nie znajduje się na tej liście i możemy bez konieczności odbycia kwarantanny wjechać do Szwajcarii.

Włochy – czy pojedziemy w lutym na narty?

Aktualizacja: 14 02 2021 (godziny wieczorne) nawet w strefie żółtej nie pojeździmy na nartach - włoskie ośrodki pozostaną zamknięte do 5 marca 2021

Gdy podczas pandemii dokonuje się zmiana rządu, to efekty dla gospodarki nie mogą być dobre. Włoscy politycy zapewnili ośrodkom narciarskim niezłą karuzelę nastrojów. Z jednej strony pozytywna opinia Komitetu Naukowo Technicznego pozwoliła na początku miesiąca z optymizmem spojrzeć z w przyszłość. W regionach znajdujących się w strefie zółtej ogłoszono już, że wyciągi ruszą 15 lub 17 lutego. Niestety przewidywanie na dziś zmiany na mapie i przejście Trentino do strefy pomarańczowej (wraz z Autonomiczną Prowincją Bolzano) spowodowało zmianę rekomendacji Komitetu. Aktualna rekomendacja brzmi: wstrzymać ruch między regionami do 25 lutego.

Co to oznacza dla narciarzy?

Władze Lombardii i Veneto podpisały rozporządzenie dające zielone światło dla otwarcia ośrodków narciarskich. W ośrodkach ma obowiązywać ograniczenie przepustowości wyciągów do 30% (w ośrodkach dużych)  lub 50% (w ośrodkach dysponujących do 2 wyciągów). Narty w Trentino i Bolzano nadal nie będą możliwe.

  • Warunki narciarskie we Włoszech

Czy Polacy mogą wjechać na teren Włoch?

 Nadal obowiązuje (do 5 marca) konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Bardzo dynamiczna jest sytuacja po stronie Włoskiej. W ten weekend wprowadzono dla osób powracających z Austrii konieczność: przedstawienia negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin, poddania się 14-dniowej kwarantannie i wykonania kolejnego testu na koniec kwarantanny.

Jak widać, sytuacja jest bardzo niejasna i wszystko może się do jutra wydarzyć.

Austria – bez zmian do 28 02 2021

Ośrodki narciarskie i wyciągi są cały czas czynne. Nieczynne są restauracje i hotele, rygorystyczne regulacje dotyczące wjazdu na teren Austrii będą obowiązywały co najmniej do końca lutego. Jazda na nartach jest możliwa jedynie dla osób mieszkających w pobliżu wyciągów lub jednodniowych podróży wewnątrz kraju.

Podróżowanie w celach turystycznych będzie możliwe najwcześniej na początku marca.

Francja

Hotele są czynne, wyciągi narciarskie pozostaną zamknięte co najmniej do początku marca. W stacjach narciarskich możliwe są aktywności: narty biegowe, skitoury, wycieczki na rakietach śnieżnych i inne.

Niektóre mniejsze, niżej położone stacje tracą już nadzieję na otwarcie wyciągów w tym sezonie.

W końcu zima zawitała do Wisły (foto: PB Narty.pl) W końcu zima zawitała do Wisły (foto: PB Narty.pl)