Skip to main content

Codzienne przygotowanie krawędzi i zapięć

Autor: |
Pilnik
Pilnik

Przedstawiamy opis wszystkich niezbędnych czynności podczas codziennego przeprowadzania przygotowania krawędzi i zapięć.

1. Przygotowanie krawędzi.

1.1. Wysuszenie krawędzi po przyjściu.

a) Przecieramy ślizgi wraz z krawędziami szmatką flanelową do sucha.

b) Narty suszymy pojedynczo opierając ukośnie o ścianę zapięciami od ściany, aby wyciekająca z nich woda nie zamaczała powtórnie krawędzi.

1.2. Sprawdzenie wzrokowe stanu krawędzi i opuszkami palców ewentualnego ich zawinięcia.

a) Przejechać wzdłuż krawędzi opuszkami palców. Wyczują one nierówności i zawinięcia krawędzi czyli odgięcia jej ostrza na zewnątrz do góry. Spowodowane jest to ześlizgową jazdą po lodzie.


b) Opuszkiem przejechać w poprzek krawędzi z dołu do góry. Wyczuje ostrość, jeżeli się za łatwo nie ślizga
c) Spojrzeć na krawędź narty umocowanej ukośnie w dobrym oświetleniu. Sama krawędź metalu powinna być niewidoczna gołym okiem. W miejscu gdzie się błyszczy tam jest tępa.

c) Spojrzeć na krawędź narty umocowanej ukośnie w dobrym oświetleniu. Sama krawędź metalu powinna być niewidoczna gołym okiem. W miejscu gdzie się błyszczy tam jest tępa

1.3. Naprawa miejscowa zarysowań krawędzi

a) Miejsce w którym od dołu przejechał kamień podłoża powodując rysę o zahartowanych krawędziach najpierw poprzez pocieranie kamieniem umocowanym w prawidle szybkimi ruchami rozgrzać i rozhartować.

b) Drobnym pilnikiem zamocowanym w prawidle na wymagany kąt dolny krawędzi pojedynczymi ruchami w miejscu usuwania zarysowania, umiarkowanie naciskając go w kierunku krawędzi, ostrzyć powierzchnię dolną krawędzi ruchem od siebie.

c) Kamieniem drobnym, lub lepiej pilnikiem diamentowym, umocowanym w prawidle utwardzamy wyostrzoną pilnikami powierzchnię. pojedynczymi ruchami z dużym naciskiem.

1.4. Likwidacja zawinięcia krawędzi

a) Drobnym pilnikiem lub pilnikiem diamentowym, zamocowanym w kątowniku nastawionym na wymagany kąt boczny krawędzi, ciągłym ruchem od początku do końca narty, lekko naciskając go w kierunku krawędzi, zdjąć samo zawinięcie krawędzi ruchem do siebie. Przy pionowym mocowaniu narty zwracać szczególną uwagę na ww. docisk w dół i bok, aby kątownik się nie ześlizgnął i nie stępił krawędzi.

b) Ww. czynność można również wykonać szybciej przeciągając lekko jednokrotnie po krawędziach grubym kamieniem zamocowanym w kątowniku

1.6 Wykończenie utwardzające i wygładzające krawędzie.

a) Kamieniem drobnym, lub lepiej drobnym pilnikiem diamentowym, umocowanym w kątowniku, nastawionym na wymagany kąt, utwardzamy wyostrzoną pilnikami powierzchnię tym samym jednorodnym ciągłym ruchem wzdłuż całej narty.

b) Gumką ścierną wykańczamy ostrzenie przeciągając krawędzie w płaszczyznach ostrzenia.

2. Przygotowanie zapięć.

Kontrola zapięć

a) Sprawdzić czy nie pojawiły się luzy.
b) Sprawdzić ustawy sprężyn.

Pilnik Pilnik
Pilnik Pilnik
Pilnik Pilnik