#
Skip to main content

Warunki narciarskie w Polsce (8 stycznia 2016)

Autor: ask | |   Newsy z Polski
Wisła Stożek (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)

Wygląda na to, że jest tak jak zapowiadaliśmy – najgorsze tej zimy mamy już za sobą. Tydzień mrozu wystarczył, by większość stacji narciarskich uruchomiła przynajmniej część tras, chociaż tak naprawdę śniegu w górach nadal jest bardzo mało. Z drugiej strony – na najbliższy czas zapowiadane są tylko krótkie ocieplenia, przeważać mają, zwłaszcza w górach temperatury ujemne – można więc przypuszczać, że sytuacja na stokach będzie powoli się poprawiać. I dobrze – bo ferie zimowe są tuż, tuż…

Białka Tatrzańska Bania (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Białka Tatrzańska Bania (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Bukowina Tatrzańska RusińSki (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Bukowina Tatrzańska RusińSki (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Krynica Jaworzyna Krynicka (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Krynica Jaworzyna Krynicka (źródło: webcamera.pl 2016 01 08)
Szczyrk SON (źródło: webcam szczyrkowski.pl 2016 01 08)
Szczyrk SON (źródło: webcam szczyrkowski.pl 2016 01 08)

Zapraszamy do lektury naszego cotygodniowego raportu dotyczącego warunków śniegowych w Polsce, który od dziś będziemy publikować w każdy piątek. Mamy nadzieję, że zebrane w jednym miejscu, zaktualizowane dane będą służyły pomocą przy wyborze stacji na spędzenie narciarskiego weekendu. Po szczegółowe informacje dotyczące pokrywy śniegowej i prognozy pogody poszczególnych stacji zapraszamy do zakładki „Warunki narciarskie”

Nasz przegląd rozpoczniemy od regionu, w którym warunki narciarskie są stosunkowo najlepsze. Na Podhalu pracują prawie wszystkie stacje narciarskie, a pokrywa śniegowa waha się od 30 do 100 cm. Pod względem ilości otwartych tras na pierwszym miejscu plasuje się Białka Tatrzańska, w której do dyspozycji narciarzy jest ponad 8 km tras – pracują wszystkie kolejki, w tym także nowe kanapy na Jankulakowskim Wierchu i Remiaszowie. Trasy i wyciągi uruchomione są także w okolicy – na Litwince (1,2 km – tutaj pokrywa śniegowa jest najmniejsza, ale warunki na trasie dobre), na Kozińcu (1,4 km), a także w Jurgowie, gdzie na narciarzy czeka ponad 2,5 km tras – na razie nie można jeździć jeszcze na czarnej trasie przy nowszej kolei. Także w Bukowinie Tatrzańskiej i Małym Cichym nie ma problemu ze śniegiem – na Rusińskim i Olczańskim leży od 30 do 60 cm śniegu.

<content>19112</content>

W samym Zakopanem działają wszystkie większe stacje narciarskie. Na Szymoszkowej (1,7 km tras) pod deskami można się spodziewać do 50 cm śniegu, podobne warunki panują na Harendzie (2,5 km otwartych tras). Podobną ilość śniegu (do 50 cm), i otwarte wszystkie wyciągi znajdziemy pod Nosalem. Natomiast Kasprowy Wierch cały czas czeka na poprawę warunków śniegowych – 30 cm naturalnego śniegu to jednak zdecydowanie za mało.

Z pozostałych stacji podtatrzańskich warto zwrócić jeszcze uwagę na Witów, gdzie otwarte są wszystkie trasy, a na stoku zalega 40-70 cm śniegu, a także otwartą trzy sezony temu stację Suche koło Poronina, gdzie na narciarzy czeka kilometrowa trasa z870 cm warstwą śniegu. Dobre warunki, ale tylko jedna otwarta trasa czeka na narciarzy w nieco bardziej oddalonych Spytkowicach (0,7 km otwartych tras i do 50 cm śniegu) a także w Kluszkowcach, gdzie otwartych jest prawie 2 km tras (do 50 cm śniegu). Natomiast na Palenicy w Szczawnicy wciąż czekają na lepsze warunki.

 

Spod Tatr przenosimy się w Beskid Sądecki, gdzie warunki narciarskie są również stosunkowo dobre. Najwięcej tras otwartych jest na Jaworzynie Krynickiej - trasa nr 1 (2600m), trasa nr 3 (700m) oraz trasa szkoleniowa z wyciągiem Żółwik, łącznie niecałe 4 km tras. Z kolie w sąsiednich Dwóch Dolinach pojeździć można tylko od strony Wierchomli – działa kolej 4-osobowa i dwa orczyki (Toczek i szkoleniowa Stonoga). Dość dobre warunki narciarskie panują także w krynickich Słotwinach (działają krzesełka Słotwiny i Azoty) oraz w ośrodku Henryk w centrum Krynicy. Nieco mniej śniegu – 20-30 cm ale całkiem dobre warunki można znaleźć w Tyliczu i Rytrze (najlepiej jest stacji Tylicz Ski, działa też nowa kolej w ośrodku Master-Ski).

 

W Beskidzie Niskim cały czas trwa śnieżenie trasy na Magurze Małastowskiej, a w położonych dalej na wschód stacji Kiczera Puławy (30-50 cm śniegu) działają trzy wyciągi i otwarte są dwie trasy (w tym główna wzdłuż krzesełka). Dobre warunki znajdziemy także w Chyrowej (do 30 cm śniegu). Natomiast w Bieszczadach pojeździć można w Ustrzykach Dolnych – otwarte są trasy zarówno na Gromadzyniu jak i na Laworcie (do 80 cm śniegu), a także w Weremieniu koło Leska, Arłamowie i Przemyślu (czynne po jednej trasie).

 

Przenosimy się z powrotem bardziej na zachód. W Beskidzie Wyspowym i Gorcach dobre warunki panują na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej – pokrywa śniegowa sięga 55 cm. Czynna jest stacja narciarska w Lubomierzu. Stacja Łysa Góra w Limanowej udostępnia dwie trasy (zieloną i niebieską), natomiast w Laskowej działa kolejka krzesełkowa i wyciągi Sztokfisz i Tatrapoma, a na trasach leży 50 cm warstwa śniegu. Zima powróciła do stacji w Myślenicach na Zarabiu - czynna jest trasa wzdłuż kolei 4-osobowej. Pojeździć można też w gorczańskich Koninkach.

 

W Beskidzie Żywieckim pojeździć można w Korbielowie. Dla ruchu narciarskiego udostępniona jest Kolej Linowa "Baba" z Kamiennej do Soliska, a także 4-osobowe krzesełko równoległe do niej. W Zawoi na Mosornym Groniu działa kolej linowa – otwarta jest główna trasa i stok dla dzieci, na trasach leży do 60 cm śniegu. Pracują także wyciągi w centrum wsi. Dobre warunki znajdziemy w stacji Zwardoń-Ski – na stokach leży do 40 cm śniegu i działa kolej na Małym Rachowcu. Natomiast w Beskidzie Małym pracują wyciągi na Górze Żar, dobre warunki i dwie czynne kanapy znajdziemy też na Czarnym Groniu koło Andrychowa.

 

W Beskidzie Śląskim ogólnie warunki są raczej miarkowane. Można jeździć na Stożku (20-30 cm śniegu - czynne krzesełko i trasa czerwona oraz wyciąg talerzowy na dolnej polanie dla początkujących) i na Soszowie (30-40 cm śniegu, 1 km otwartych tras). Działają też wyciągi na Cieńkowie – tu najwięcej otwartych tras, ponad 2,5 km, w Nowej Osadzie pracuje kolejka krzesełkowa i orczyk. Pojeździć można też na Pasiekach i Kiczorze. Czynna jest nowo powstała stacja Skolity – pracuje krzesło, a na jednej z tras leży do 60 cm śniegu. W Ustroniu działa kolejka linowa na Czantorię – otwarta jest trasa Solisko, trwa naśnieżanie głównej trasy, być może uda się ja uruchomić w weekend..

 

W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim otwarta jest trasa nr 11 Golgota, a od 7 stycznia także wyciąg nr VI na Hali Pośredniej - na trasie nr 8 jest około 30 cm śniegu, warunki narciarskie bardzo dobre. Na Skrzycznem otwarta jest trasa Kaskada do Jaworzyny. Pracują też wyciągi na Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż). W Istebnej można natomiast pojeździć na Złotym Groniu, czynna jest także kolej linowa w ośrodku Zagroń.

 

W weekend w Sudetach pojeździmy w Zieleńcu - leży tu do 50 cm śniegu. Czynne są wyciągi - Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama i Winterpol – w sumie ponad 6 km tras jest udostępnionych. W Czarnej Górze dostępne są na razie 2 km tras – można zjeżdżać na Bartusiowej Polanie, a także otwarta jest trasa FIS C. Na Szrenicy czynna jest nartostrada Puchatek, do czasu uruchomienia kolejnych tras ceny karnetów obniżone są o 25%. W Karpaczu dl narciarzy otwarta jest kolej Liczykrupa - na trasie leży do 50 cm śniegu. Poszusować można też w Białym Jarze – łącznie otwartych jest tu już prawie 2 km tras. Działa stacja narciarska Łysa Góra - grubość pokrywy śnieżnej wynosi tu średnio 50 cm. Otwarta jest także kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju i 2,5 km trasa prowadząca wzdłuż niej.

 

 

Dodaj komentarz