# x
Skip to main content

Bezpiecznie poza trasą. Szkolenia Lawinowe.

utworzony przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu | |   Newsy z Polski

Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowało cykl Kursów Lawinowych przeznaczonych dla freeriderów. Głównym celem szkoleń, jest przekazanie narciarzom i snowboardzistom podstawowych informacji na temat lawin i zasad bezpiecznego poruszania się z dala od wyznaczonych tras.


Każda osoba, która uprawia freeride, czyli narciarstwo i snowboard poza trasowe marzy o tym samym – znalezieniu własnego, nienaruszonego kawałka głębokiego śniegu. Uczucie unoszenia się w białym puchu czy pozostawienie pierwszego śladu na jakimś szczycie jest według wielu nieporównywalne z niczym innym. W Polsce i na świecie w szybkim tempie rośnie popularność tej formy uprawiania sportów zimowych. Wyjazd poza trasę wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem wypadku lawinowego, dlatego rola edukacji w tym zakresie z każdym sezonem zyskuje na znaczeniu.


W 2009 roku Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zorganizowało pierwszy Kurs Lawinowy przeznaczony dla narciarzy i snowboardzistów. Niesamowite zainteresowanie z jakim spotkało się pierwsze szkolenie sprawiło, że w tym roku Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu przy wsparciu firm The North Face®, Armada Skis, Ortovox oraz Gore zorganizowało 5 kolejnych, niekomercyjnych kursów, w których weźmie udział ponad 100 freeriderów.


Trwające dwa dni zajęcia obejmują części teoretyczną i praktyczną, w czasie których organizowane są pozorowane akcje ratunkowe, omawiane są podstawy badania pokrywy śnieżnej, prezentowane są różne modele detektorów lawinowych i innych elementów podstawowego wyposażenia freeriderów.


Co jednak najważniejsze, uwaga uczestników zwracana jest na kwestię podejmowania właściwych decyzji. Wybór oparty o zgromadzone wcześniej informacje i obserwację sygnałów wysyłanych przez góry jest pierwszym krokiem do uniknięcia zagrożeń. Jak powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR:
Poruszanie się w górach polega na podejmowaniu decyzji, a to jest bardzo trudne. Jeżeli ktoś zrezygnuje przy najmniejszych oznakach zagrożenia to nigdy nie zjedzie na nartach poza trasą. Równocześnie ktoś, kto przekroczy pewne granice stworzy zagrożenie dla siebie i dla innych. Do podejmowania decyzji potrzebne są wiedza i doświadczenie, których podstawą są informacje przekazane na takim Kursie.


Tak jak w ubiegłym roku bazą Kursu jest Schronisko Murowaniec na Hali Gąsiennicowej, szkolenie prowadzą ratownicy TOPR. Organizatorzy zapewniają sprzęt lawinowy.

W połowie stycznia odbył się pierwszy Kurs, kolejne odbędą się w dniach:
5 – 7 marca
19 – 21 marca
26 – 28 marca
9 – 11 kwietnia


Więcej informacji na www.ski2die.pl

Partnerzy: The North Face®, ARMADA SKIS, Ortovox, Gore

Dodaj komentarz