#
Skip to main content

Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę FILM

Autor: Kursy Lawinowe | |   Bezpiecznie na stoku
Przeszukiwanie lawiniska (foto: Tomek Gola)

Ostatnie opady śniegu w Tatrach w połączeniu z silnym wiatrem utworzyły w wielu miejscach depozyty przewianego śniegu, zamaskowane dodatkowo kolejnymi, nawianymi warstwami. Według prognoz czekają nas kolejne opady śniegu, którym także towarzyszył będzie silny wiatr. Dodatkowo w ciągu weekendu nastąpi znaczny wzrost temperatury.

Przeszukiwanie lawiniska (foto: Tomek Gola)
Przeszukiwanie lawiniska (foto: Tomek Gola)
Przeszukiwanie lawiniska (foto: Tomek Gola)
Przeszukiwanie lawiniska (foto: Tomek Gola)

Czynniki te złożą się na pogorszenie warunków do uprawiania turystyki górskiej i wzrost zagrożenia lawinowego. Znajduje to potwierdzenie w komunikacie lawinowym TOPR, w którym prognozowane jest ogłoszenie jutro 3 stopnia zagrożenia lawinowego.

<content>43787</content>

Jak widać w Tatrach do typowo wiosennych warunków, a tym bardziej końca zimy jeszcze daleko. Dlatego organizatorzy akcji kursylawinowe.pl przygotowali przy wsparciu PZU film, w którym Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR omawia 3 fazy poszukiwań osoby zasypanej przez lawinę: 

  1. Lokalizowanie zasypanego przy użyciu detektora lawinowego
  2. Określanie dokładnej pozycji zasypanego przy użyciu sondy lawinowej
  3. Odkopanie osoby zasypanej przez lawinę

Film ten pozwala odświeżyć wiedzę osobom, które brały już udział w kursach lawinowych. Tym, którzy taki kurs mają jeszcze przed sobą, pokazuje dlaczego tak istotne jest posiadanie i umiejętność obsługi Lawinowego ABC (detektora, sondy i łopatki). 

Najnowszy odcinek edukacyjnej serii #poradylawinowe, w której znaleźć można cenne porady związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym uprawianiem turystyki górskiej, dostępny jest pod tekstem.

Wszystkie odcinki znaleźć można na kanale: www.youtube.com/kursylawinowepl 

Więcej informacji: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny

Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę

Dodaj komentarz