#
Skip to main content

Maso Corto - na narty i na rower

Autor: Piotr Burda | |   Maso Corto
Maso Corto (foto: P. Burda)

Wiosna i jesień to doskonałe pory roku na połącznie narciarstwa z jazdą na rowerze, sportów które idealnie się uzupełniają, zimą narty, latem rower ten podział zna każdy. Co jednak powiecie na wiosenne poranne szusy połączone z rowerami wczesnym popołudniem lub pierwsze zimowe zjazdy, na początku października, okraszone ostatnimi przed zimą wyzwaniami kolarskimi? Wielu przyklaśnie zadając jednocześnie pytanie – Gdzie?

Październik na lodowcu, zawodnicy z całego świata trenują (foto: P. Burda)
Październik na lodowcu, zawodnicy z całego świata trenują (foto: P. Burda)
Październik na lodowcu, zawodnicy z całego świata trenują (foto: P. Burda)
Październik na lodowcu, zawodnicy z całego świata trenują (foto: P. Burda)
Na wycieczce rowerowej z Seppem (foto: P. Burda)
Na wycieczce rowerowej z Seppem (foto: P. Burda)
Maso Corto zimą (foto: P. Tomczyk)
Maso Corto zimą (foto: P. Tomczyk)

Miejsc jest wiele, jednym z godnych polecenia jest Maso Corto, znane prawie każdemu narciarzowi z Polski.  Sepp Platzgumer zwany żartobliwie „Królem” Maso Corto jako jeden z pierwszych uwierzył w polski rynek, pierwszych gości z Polski przyjął na przełomie lat 80. I 90., od tego czasu jest częstym gościem na polskich targach turystycznych a o popularności ośrodka świadczą liczby, zarówno te odnotowujące ilość gości z Polski, jak i te pokazujące powracających klientów. By stanąć na podium nie wystarczy być w Maso Corto trzydzieści razy, rekordzista był tu ponad 50 razy.

Otwarcie na Polskę zaowocowało wieloma przyjaźniami i wielkimi polskimi imprezami które w ciągu ostatnich 30 lat odbyły się w Maso Corto. Sepp do dziś najmilej wspomina 8 edycji Dni Polskich, zdjęcia z kolejnych edycji do dziś można oglądać na korytarzach rezydencji.

<content>43787</content>

Dziś Maso Corto to prężnie działający, średniej wielkości, ośrodek narciarki wciąż poszerzający swoją ofertę. Nowością tego sezonu jest nowa trasa prowadząca pod same drzwi Top Rezidence Kurz. Jej zaletą jest możliwość ominięcia trudnej ścianki na samym końcu zjazdu z lodowca do dolnej stacji gondoli. Z myślą o narciarzach korzystających z tej trasy latem uruchomiono Sepp`s Bistro, gdzie rano można wypić espresso a po nartach rozkoszować się widokiem gór popijając Veneziano. Na najbliższe lato planowane są kolejne inwestycje, w tym zmiana wystroju apartamentów i rozbudowa Bistro. Natomiast zimą 2020/21  planowane jest zakończenie budowy nowego obiektu. Zainteresowanym historią Maso Corto i Seppa oraz jego planami na przyszłość gorąco polecam artykuł Pauliny Grabary Król zamieszczony na łamach intopassion.pl - Król Maso Corto

Narty w Maso Corto, jak wspomniałem na początku, to temat znany, wróćmy zatem do pomysłu na połączenie nart z rowerem. W październiku 2018 spędziłem kilka dni w dolinie Val Senales łącząc poranną jazdę na nartach (w towarzystwie zawodników Pucharu Świata) z jazdą na rowerze lub e-biku po południu. Mix doskonały, narty na twardym śniegu, przerwa na zmianę ubrań i wyprawa rowerowa lub na e-biku do okolicznych schronisk na późny lunch. Nie dajcie się zwieść purystom porównujących ebika do motoroweru. To zupełnie inna bajka, ebiike sam nie jedzie, silnik elektryczny jedynie wspomaga, ułatwia podjazdy i pozwala połknąć duże deniwelacje nawet starszemu lub mniej wprawnemu rowerzyście. Pomysłów na wycieczki jest kilka. 

Jesienią warto wspiąć się na rowerze do Schroniska LanzaunHutte, trasa poprowadzona jest częściowo po zimowym torze saneczkowym i mimo sporej deniwelacji, ruszamy z około 2000 m n.p.m. by po kilku kilometrach podjazdu dotrzeć ponad 400 m wyżej, nie stanowi problemu dla przygotowanego kondycyjnie rowerzysty, a na ebiku wjechać może prawie każdy. Widoki podczaj podjazdu jak i zjazdu warte są wylanego potu.

 

 

Rowerem po okolicach Maso Corto

Na trasie do LauzaunHutte (foto: P. Burda)
Na trasie do LauzaunHutte (foto: P. Burda)
Po wspinaczce do LanzaunHutte (foto: P. Burda)
Po wspinaczce do LanzaunHutte (foto: P. Burda)
E-bike wypożyczony w Skifactory (foto: P. Burda)
E-bike wypożyczony w Skifactory (foto: P. Burda)
Trasa do LanzaunHutte (foto: P. Burda)
Trasa do LanzaunHutte (foto: P. Burda)

Drugą polecaną, tym razem zarówno jesienią jak i wiosną trasą jest zjazd drogą przez dolinę do Schroniska  Finailhof położonego nad słynącym z niesamowitej barwy, turkusowym jeziorem Lago di Vernago. Droga jest bezpieczna, zarówno miejscowi jak i przyjezdni kierowcy nie stanowią zagrożenia dla rowerzystów.  Po kilku kilometrach zjazdu główną drogą mijamy reklamy parku linowego „Otzi Rope Park” i wypatrujemy po lewej ostro wspinającej pod górę, wąskiej asfaltowej drogi, w którą skręcamy by po kilkuset metrach podjazdu dotrzeć do celu. Gospoda zajmuje jeden z trzech budynków na polanie, pozostałe dwa to nadal czynne gospodarstwo rolne. Widoki z tarasu są przepiękne a kuchnia oferująca proste, miejscowe dania naprawdę warta skosztowania.

Tras rowerowych jest wiele, Sepp, Lisa, David i reszta załogi z chęcią pokierują Was na odpowiednie dla pory roku i kondycji szlaki. Rowerów oczywiście nie musicie zabierać ze sobą, Skifactory – założona przez Seppa (jak mogło by być inaczej) wypożyczalnia oferuje również rowery, zarówno te zasilane wyłącznie siła mięśni jak i te wspomagane „prądem”.

Ważna informacja: gościom Top Rezidence Kurz i osobom rezerwującym sprzęt (zarówno narty jak i rowery) wypożyczalnia udziela rabatów, warto zatem przed wyjazdem rezerwując noclegi pomyśleć o wypożyczeniu sprzętu.

Miescowe specjały w Finailhof (foto: P. Burda)
Miescowe specjały w Finailhof (foto: P. Burda)
Miescowe specjały w Finailhof (foto: P. Burda)
Miescowe specjały w Finailhof (foto: P. Burda)
Eko kosiarki :) (foto: P. Burda)
Eko kosiarki :) (foto: P. Burda)
Turkusowe jezioro (foto: P. Burda)
Turkusowe jezioro (foto: P. Burda)

O nartach na lodowcu będzie tym razem krótko, zainteresowanych odsyłam do wielu tekstów o Maso Corto zamieszczonych na naszym Portalu – linki pod tekstem.

Lodowiec czynny jest zazwyczaj do początku maja a zaczyna w połowie września. Idealnym zatem czasem na połączenie nart i rowerów to wiosną kwiecień a jesienią druga połowa września i październik. Czy na rowerach da się  jeździć w połowie marca? Sprawdzimy to już niebawem podczas redakcyjnego wyjazdu. Będziemy gościć w Maso Corto od 16 do 23 marca, chętnych zapraszamy na wieczorne pogaduszki narciarskie przy recepcji.

Wiosną ośrodek zapewnia wiele dodatkowych atrakcji dla narciarzy, poza tradycyjnym, bogatym, programem tygodniowym w marcu i kwietniu Sepp organizuje testy sprzętu narciarskiego pozwalające na zapoznanie się z nartami na kolejny sezon zimowy.

Tygodnie z specjalnymi atrakcjami – wiosna 2019

  • 16.03 – 23.03.2019 – Tydzień testów nart marki MAJESTY
  • 23.03 – 30.03.2019 – Tydzień testów nart marki NORDICA
  • 06.04 – 13.04.2019 – Tydzień kobiet w Maso Corto – Narty, Yoga, Rock’n’Roll!
  • 13.04 – 20.04.2019 – Tydzień testów nart marki ELAN.
  • 20.04 – 27.04.2019 – Tydzień testów nart marki BLIZZARD
  • 27.04 – 05.05.2019 – Aloha Ski & Testy nart marki BLIZZARD.
  • 02.05.2019 – Bikini & Bermuda Race

Dodaj komentarz