#
Skip to main content

Kilka słów o najczęstszych przyczynach wypadków w górach

Autor: PSF | |   Newsy z Polski
Na szlaku (foto: PSF)

To, że odpowiednie zaplanowanie wyprawy - szczególnie w teren górski - jest podstawą jej powodzenia i bezpieczeństwa uczestników, wydawać by się mogło czymś oczywistym. Jak jednak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, to właśnie błędy popełniane na tym etapie są najczęstszą przyczyną wypadków w górach: „Kluczem do zrozumienia łańcucha zdarzeń, który prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji w jakich znajdują się turyści, jest zazwyczaj analiza tego jak planowali oni swoje wyjście i czy byli w stanie dopasować trasę do warunków, umiejętności, czy wyposażenia. Zazwyczaj okazuje się, że nie posiadali wiedzy i doświadczenia, które by na to pozwoliły.

Uwaga na lawiny (foto: PSF)
Uwaga na lawiny (foto: PSF)

„Kiedy cel dominuje nad realną oceną sytuacji”

Równie istotną przyczyną wypadków jest nierespektowanie potencjalnych niebezpieczeństw przez zbyt pewnych siebie miłośników zimowej eksploracji gór. Często ignorują oni zmieniające się warunki i przerastający ich umiejętności teren, popełniając błędy, które kończyć się mogą wypadkami.

„Takie uparte dążenie do celu, kiedy dominuje on nad realną oceną sytuacji, to są  niestety najpoważniejsze przypadki.” – dodaje Krzysztof.

 

Każda informacje na temat wypadków w górach budzi gorącą dyskusję na temat rozwiązań, które miałyby zmniejszyć ich liczbę. Co oczywiste, podnoszą się także głosy krytyki pod adresem samych poszkodowanych. Tymczasem najmniej uwagi przykłada się kwestii edukacji i promowania świadomości zagrożeń, o których ogromnym znaczeniu przypominali ratownicy TOPR, choćby po serii tragicznych wypadków na początku stycznia br.

<content>19112</content>

„Samo piętnowanie pewnych zachowań jest mało konstruktywne. Ważne jest, by przekazywać pozytywne wzorce. Uświadamiać nie tylko, że zimą w góry bez raków, czekana, detektora lawinowego, sondy i łopaty ani rusz, ale też dlaczego i jak ich używać.” – mówi Andrzej Lesiewski, organizator prowadzonej od 8 lat akcji kursylawinowe.pl, w ramach której obok organizacji szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych, prowadzony jest szereg działań mających na celu edukację miłośników gór. Doskonałym tego przykładem są wyprodukowany przy współpracy z PZU cykl #poradylawinowe oraz film edukacyjno – przygodowy  „Z głową w górach”, dostępne na kanale www.youtube.com/kursylawinowepl.

Omówione w nich kwestie dla wielu doświadczonych turystów mogą wydawać się oczywiste. Trzeba jednak pamiętać, że w góry chodzi wiele osób, które nigdy nie miały okazji spotkać się z pewnymi zagadnieniami i nie do końca zdają sobie sprawę jak istotny dla ich bezpieczeństwa może być np. udział w kursie lawinowym. Dlatego, tak ważne jest dotarcie do jak najszerszego grona z praktycznymi poradami, które pozwolą uniknąć im tych najczęstszych błędów prowadzących do wypadków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór odwiedź:

Oglądaj „#poradylawinowe – odc. 6 | Najczęstsze przyczyny wypadków w górach”:

Dodaj komentarz