# x
Skip to main content

3 medale narciarzy paraolimpijczyków w Korei

Autor: |
Nasza Kadra
Nasza Kadra
Nasza Kadra
Nasza Kadra
Nasza Kadra
A. Szczęsny na starcie
A. Szczęsny na starcie
A. Szczęsny na starcie
A. Szczęsny na starcie

Far East Cup '2007 KOREA  - 13 lutego w Korei Południowej rozpoczął się Puchar Dalekiego Wschodu w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych. Do High 1 Ski Resort w Kangwon Land - nowo otwartego ośrodka narciarskiego przyjechali zawodnicy z 9 krajów w tym specjalnie zaproszeni przez gospodarzy i całkowicie przez nich finansowani - Polacy - paraolimpijczycy z Turynu - Jarosław Rola i Andrzej Szczęsny - zawodnicy Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START w Poznaniu.

Puchar odbywa się pod auspicjami FIS oraz IPC - Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Start w nim obok sportowego znaczenia i walki o punkty FIS upoważniające do startów w Pucharze Świata - ma także znaczenie prestiżowe. Organizowany jest dokładnie w terminie oficjalnej wizytacji Korei przez MKOL .

Korea stara się o organizacje Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku i jednocześnie Zimowej Paraolimpiady w PyeongChang . Puchar ma dowieść, że Koreańczycy potrafią sprostać wszystkim organizacyjnym wyzwaniom związanym z przyszłymi igrzyskami. Z tego powodu zawody uzyskały niesamowicie imponująca oprawę, obsługiwane są przez setki organizatorów, obecne są koreańskie media - niepełnosprawni narciarze czuja się docenieni jak nigdy dotąd. Republika Korei należy do państw, które traktują sport niepełnosprawnych z cala powaga dowodząc tym, ze w każdej dziedzinie życia jest nowoczesna i dorównująca światowym standardom.


13.02.2007 pierwszego dnia Pucharu zawodnicy wystartowali w super gigancie (SG). Nasz Andrzej Szczęsny był 10-ty. Wypada przypomnieć, ze w Turynie w marcu ubiegłego roku w czasie treningu złamał nogę - jedyna nogę ( zawodnik startuje w klasie LW2 - tj.narciarzy jeżdżących w pozycji stojącej na jednej narcie). Ukończenie szybkiej konkurencji było dla Andrzeja ważne ze względów psychologicznych - okazał się odpornym na doznany uraz, nie przejawia żadnych uprzedzeń i lęków przed bardzo dużymi prędkościami.


W kolejnych dniach zawodów Andrzej Szczęsny i Jarosław Rola (narciarz jeżdżący w pozycji siedzącej -używający specjalnego sprzętu Mono-Ski- 10ty na igrzyskach paraolimpijskich w Turynie) wystartowali w Slalomie. Koreańczycy z powodu warunków atmosferycznych zorganizowali zamiast Giganta drugi slalom. Ponieważ nasi alpejczycy specjalizują się w Slalomie to decyzja organizatorów była im bardzo na rękę. Odnieśli sukces - Jarosław Rola zdobył srebro i brąz zaś Andrzej Szczęsny -srebro. To dobrze rokuje przed występami obydwu zawodników w Pucharze Świata , który odbędzie się w marcu w austriackim Abtenau i włoskim Zoncolan. Zawodnicy przylatują do Polski 16 lutego a juz 22 lutego wystartują w Mistrzostwach Polski w Szczyrku.

Tzeba wspomnieć o miejscu zawodów. High 1 Ski Resort w Kangwon Land został oddany do użytku w grudniu 2006 roku i jest częścią kompleksu aktywnego wypoczynku. To całkowicie od podstaw zaprojektowany i wybudowany supernowoczesny ośrodek narciarski z wysokiej klasy hotelami (obok kasyn i pól golfowych) oraz ponad 20 km śniezonych sztucznie i w większości oświetlonych tras o bardzo urozmaiconych parametrach, imponująca infrastruktura wyciągów, restauracji itp. High 1 Ski Resort wyznaczając nową światowa jakość projektowania ośrodków narciarskich ma szanse stać eldorado dla szukających najwyższego luksusu narciarzy. Jeśli MKOl podejmie decyzje o przyznaniu Korei organizacji Zimowych Igrzysk'2014 będzie można oczekiwać przedsięwzięcia imponującego pod każdym względem.

Autor: Schmidt-szef wyszkolenia Paraolimpijskiej   reprezentacji Polski narciarzy
alpejczykow ( SSI START www.start.org.pl ) i Jaroslaw Rola ( www.sport-on.com) z Kangown Land -Korea


A. Szczęsny na starcie
A. Szczęsny na starcie
J. Rola Na starcie
J. Rola Na starcie
J. Rola Na starcie
J. Rola Na starcie
J. Rola Na starcie
J. Rola Na starcie

Dodaj komentarz