#
Skip to main content

Andora - najnowszy komunikat sanitarny

Autor: |
Na lewo czerwony zjazd wąwozem, na prawo trasa niebieska (foto: PB Narty.pl)

Sytuacja epidemiologiczna w Andorze ustabilizowała się w ostatnich dniach. Skumulowana liczba zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni wynosi mniej niż 1 500 przypadków na 100 000 mieszkańców. Środki przyjęte w celu ograniczenia aktywności społecznej i poprawy zdrowia publicznego, które nadal obowiązują, wykazały korzystne wskaźniki, takie jak spadek śmiertelności, który w przypadku drugiej fali wynosi 0,5 procent, oraz obłożenia oddziałów intensywnej terapii wynoszącym 24 procent.

Andora jest nadal jednym z krajów o największych możliwościach diagnostycznych, z 8 332 testami przeprowadzonymi w zeszłym tygodniu.

Aby bezpiecznie rozpocząć sezon zimowy z maksymalnymi gwarancjami bezpieczeństwa i jakości, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, Andora przygotowuje protokoły, które będą  stosowane od grudnia 2020, kiedy to zostaną otwarte stoki narciarskie.

Turyści (powyżej 6 roku życia), którzy będą chcieli spędzić 4 lub więcej nocy w Andorze, będą musieli poddać się badaniu diagnostycznemu (PCR lub TMA), które musi być przeprowadzone nie później niż 48 godzin przed przyjazdem na narty do Andory.

Goście pochodzenia francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego są zwolnieni z obowiązku przedstawienia testu ze względu na istniejące umowy pomiędzy Andorą a tymi krajami. Podobnie, turyści przyjeżdżający z krajów uznawanych za "zielone strefy" lub z liczbą testów na swoim terytorium przekraczającą 5 000 testów na 100 000 mieszkańców tygodniowo będą zwolnieni z obowiązku wykonania testu.

Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, nie należy zapominać, że Francja i Katalonia (Hiszpania) nałożyły ograniczenia mobilności. Aby móc poruszać się tych państwach, należy przestrzegać zasad tam obowiązujących.

W celu zaplanowania każdej podróży wskazane jest również zapoznanie się z wymaganiami i zaleceniami kraju pochodzenia.

Rząd Andory opracowuje obecnie strategię opartą na szybkich testach antygenowych oraz technikach TMA i PCR. Strategia ta powinna umożliwić przekroczenie 100.000 testów diagnostycznych miesięcznie; innymi słowy, każdego miesiąca badaniom przesiewowym poddawana byłaby ponad 1,3 razy większa liczba mieszkańców Andory. W szczególności personel medyczny i socjalno-zdrowotny, będzie badany codziennie. Raz w miesiącu testowani będą pracownicy mający kontakt z klientami, pracownicy szkolnictwa, studenci, oraz sektor turystyki i usług.