# x
Skip to main content

Rozpoczyna się sezon narciarski na europejskich lodowcach

Autor: |
Foto: Paulius G z FreeImages

W Austrii rozpoczął się „jesienny sezon” na lodowcach. Aby jeździć na nartach we Francji, trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni!

Od tego (19-20 09 2020) weekendu stoki lodowca Pitztal (Austria) są ponownie otwarte. Od godziny 8.30 narciarze mogą dotrzeć do terenu narciarskiego, który rozciąga się na wysokości do 3.440 metrów nad poziomem morza. Z około 20 kilometrami tras zjazdowych, ośrodek lodowcowy nie należy do gigantów, ma jedną przewagę nad innymi: jest tam śnieg! Lodowiec Kaunertal otworzy swoje "drzwi" w piątek 26 września. Pierwsze otwarte stoki rozpoczynają się z najwyższego punktu obszaru, na wysokości ponad 3 100 metrów nad poziomem morza. Na lodowcu Stubai, trzeba będzie  poczekać do 2 października.

Przypominamy, że popularny Tux - Lodowiec Hintertux jest cały czas czynny, narciarze mają do dyspozycji 20 km tras i 11 wyciągów.

W szwajcarskim Valais lodowiec Zermatt nie został zamknięty przez całe lato. Tak więc nadal wita odważnych miłośników dwóch i jednej deski na  wysokości prawie 3800 metrów. Lodowiec ten jest najwyższy w Europie, co gwarantuje pokrywę śnieżną.

Na otwarcie francuskich lodowców będziemy musieli poczekać do 17 października na otwarcie lodowca Tignes. Zbocza Haute-Tarentaise będą się wtedy stopniowo otwierać aż do zimy. W Isère tempo będzie nieco inne. Obszar lodowca Deux Alpes zostanie otwarty na francuskie ferie Wszystkich Świętych (od 17 października do 1 listopada), ale następnie zostanie ponownie zamknięty aż do rozpoczęcia sezonu zimowego. Daty te mogą być dotrzymane tylko wtedy, gdy oczywiście będzie odpowiednia pokrywa śnieżna!

Byłoby dobrze, gdyby trochę popadał śnieg, bo te dwa lodowce nie są w dobrym stanie po lecie. Na szczęście pogoda powinna się ochłodzić w ciągu kilku najbliższych dni, a opady śniegu mogą pojawić się już w najbliższy weekend.

Dodaj komentarz