# x
Skip to main content

Snowfarming w górach wysokich

Autor: |

Pomysł nie nowy, kilka lat temu z powodzeniem udało się przechować przez wiosnę i dużą część lata śnieg w szczyrkowskim ośrodku Beskid Sport Arena, by w blasku relacji medialnych uruchomić stok narciarski w środku wakacji.

Dziś ośrodki położone zdecydowanie wyżej od Szczyrku budują magazyny śniegu. We francuskim Tignes od kilku sezonów zmagazynowany wiosną śnieg umożliwia wczesne przygotowanie stoku treningowego, teraz do grona snowfarmerów dołączy szwajcarski ośrodek Jungfrau Ski Region Mürren - Schilthorn  gdzie każdej wiosny magazynowane będzie ponad 60 000 m3 śniegu. Posłużą do tego dwa magazyny, większy na 40 000 m3 i drugi, mniejszy zdolny pomieścić 20 000 m3 śniegu. Taka ilość śniegu umożliwi rozpoczęcie sezonu na trasie nr 11 (Birg - Engetal) od pierwszych dni listopada. Położenie magazynów zostało tak wybrane, by wiosenne lawiny dodatkowo zasilały je w śnieg.

Jak to działa?

Śnieg zwożony jest ratrakami w przygotowane miejsce najlepiej osłonięte od promieni słonecznych, po przygotowaniu pryzm – w Engental większa będzie miała wymiary 170 m na 37 m i wysokość 10 m, mniejsza 84/38/12. Pryzmy pokrywane są matami termoizolacyjnymi, czasem trocinami i specjalną tkaniną zabezpieczającą śnieg przed działaniem promieni słonecznych. Ochrona nie jest 100%, projekt zakłada straty sięgające 30%.

Jeśli planujesz w  następnych latach odwiedzić Jungfrau w listopadzie by sprawdzić jak jeździ się po "zeszłorocznym" śniegu polecamy  z renomowane hotele w Murren.

Dodaj komentarz