Komańcza

Prognoza pogody na najbliższe dni

Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe

Informacje o ośrodku:

Wyciąg orczykowy. Dojazd od strony Cisnej, Dukli lub Szczawnego. Parking na przeciwko dawnej restauracji "Pod kominkiem" (obecnie w przebudowie). Dojście do wyciągu: ścieżką (nie drogą) zaraz przed restauracją (idąc od strony skrzyżowania), następnie po przejściu mostku skręcamy w lewo i idąc wzdłuż potoku dojdziemy do wyciągu. Minusem jest brak możliwości dojazdu samochodem w jego pobliże, jednak z parkingu do wyciągu jest nie więcej niż 300m.
Zanim powstał obecny wyciąg orczykowy (lata 80-te), wcześniej w tym samym miejscu działał wyciąg zaczepowy, tzw. "wyrwirączka". Wyciąg położony jest na stoku Dyszowej (719 m n.p.m.).

Podstawowe dane:
Wyciąg orczykowy. Długość trasy 450 m, różnica wysokości 82m, przepustowość ok. 330 osób/godz, stok północny. Brak oświetlenia i naśnieżania. Czynne: sobota i niedziela od godziny 9:00 do zmroku. W okresie światecznym: 27.12.2004 - 03.01.2005 oraz 17.01.2005 - 30.01.2005, czynny będzie codziennie od 9:00 do zmroku (przy sprzyjających warunkach śniegowych).
Na zamówienie instruktor. Zazwyczaj dyżury GOPR. Gastronomia na miejscu.

W dolnej części trasy, niemal na jej środku, rośnie rozłożyste drzewo, o średnicy pnia około 70-80cm. Na okres zimowy obwiązywane jest materacem. Ze względu na położenie stoku, pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo. Wyciąg idealny dla początkujących. Wadą bywają częste choć krótkotrwałe postoje, które wynikają z faktu, iż przy wypinaniu z orczyka, należy poczekać aż "kosz" objedzie koło napędowe i puścić orczyk w momencie gdy już wraca do nas. W przeciwnym wypadku linka orczyka zostaje wplątana pomiędzy koło, a linę główną i jedynym wyjściem jest zatrzymanie wyciągu i wyplątanie linki.
Noclegi: schronisko PTTK przy drodze do klasztoru, kwatery prywatne. 

Dodaj komentarz