Chełmowa Góra

Prognoza pogody na najbliższe dni

Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe

Informacje o ośrodku:

Krasnobród to malowniczo położone uzdrowisko na Roztoczu Środkowym w dolinie rzeki Wieprz, otoczone lesistymi wzgórzami. Miasteczko liczy około 4tyś. mieszkańców. Naturalne położenie jak również organizowana przez mieszkańców infrastruktura nadają miejscowości charakter wczasowo-turystyczny.

      Budowa pierwszego wyciągu narciarskiego w Krasnobrodzie sięga początku lat 70-tych. Wówczas usytuowany w pobliżu ośrodka wczasowego "Chełm". Kilka lat później został przeniesiony na "Chełmową Górę". Tutaj na stromym północno-zachodnim zboczu "do szkoły" wyciąg wyrwirączka okazał się mało funkcjonalny, za trudny dla wielu narciarzy. Był jednak w minionym czasie wielką zimową atrakcją.

      Konstrukcja obecnego wyciągu produkcji POLSPORT Bielsko Biała miała być pierwotnie zamontowana w okolicach Zwierzyńca lub Szczebrzeszyna, lecz brak miejsca na lokalizację tak dużego wyciągu wstrzymał dalsze prace. W 1983r. firma z Bielska Białej zainstalowała ten wyciąg na "Chełmowej Górze" na jej północnym stoku, długość 450m, przy różnicy poziomów 58m. Komfort i zawrotna prędkość, prawie 2m/s wjazdu pod górę przyciągały rzesze narciarzy. Utrudniony był jednak zjazd z powodu występującego prawie na całej trasie trawersu.

      W latach 1999-2000 nastąpiła zmiana ustawienia linii wyciągu o 20° i poprowadzenie stacji górnej na sam szczyt, co zwiększyło jednocześnie różnicę wysokości do 70m. Obecnie trwają prace nad rozbudową tras narciarskich, poprawieniem wydajności sztucznego naśnieżania, organizacją zaplecza. 

Dodaj komentarz