# x
Skip to main content

Zimowy urlop w Południowym Tyrolu – dla sportowców, rodzin, miłośników kultury i dobrego jedzenia

Masz ochotę poszusować na nartach i wygrzewać się w promieniach słońca jednocześnie? Marzy ci się wyjazd, podczas którego możesz oddać się urokom białego szaleństwa na zawsze ośnieżonych stokach, a przy okazji zwiedzić urzekające miasteczka? Najbliższe ferie zimowe zaplanuj w Południowym Tyrolu/Südtirol. Wybierz się do Vipiteno-Racines/Sterzing-Ratschings, gdzie moc atrakcji przywita cię już pierwszego dnia.

Południowy Tyrol to doskonały pomysł na zimowe wakacje dla wszystkich, którzy chcieliby połączyć aktywny wypoczynek z możliwością wygrzewania się w promieniach słońca. Niemal zawsze jest tu piękna pogoda – w tym rejonie jest aż 300 słonecznych dni w roku! Okolica zaskoczy świetnie przygotowanymi stokami oraz mieszanką włoskiego i alpejskiego stylu życia.

W wyjątkowych okolicznościach można tu szusować na nartach, wypić dobre wino i skosztować regionalnych produktów. Zapierająca dech w piersiach przyroda sąsiaduje z malowniczo położonym miasteczkiem Vipiteno/Sterzing, a możliwość relaksu oferują spokojne doliny gminy Racines/Ratschings – Val Ridanna/Ridnauntal, Val Racines/Ratschingstal i Val Giovo/Jaufental.

(fot. Ratschings Tourismus Gen./Manuel Kottersteger)
(fot. Ratschings Tourismus Gen./Manuel Kottersteger)

Narciarski urlop w Vipiteno-Racines

Urlopowa oferta regionu Vipiteno-Racines jest tak bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – szczególnie zimą, kiedy miejsce zmienia się w prawdziwy raj dla narciarzy. Warto wiedzieć, że obowiązuje tu jeden skipass dla wszystkich trzech ośrodków narciarskich: Ladurns, Racines-Giovo/Ratschings-Jaufen i Monte Cavallo/Rosskopf znajdującego się powyżej Vipiteno.

Resort Racines-Giovo jest jednym z najlepiej przygotowanych stoków w całych Alpach. Świetnie spędzą tu czas zarówno dorośli, jak i dzieci, które są już zaawansowanymi narciarzami.

Teren narciarski Ladurns to natomiast propozycja dla tych, którzy szukają kameralnego miejsca na wypoczynek. Ladurns otrzymał wiele nagród jako mały ośrodek narciarski, który oferuje doskonałe warunki dla rodzin oraz początkujących i doświadczonych narciarzy.

Monte Cavallo zdecydowanie trafi do serca tych rodziców, którzy sami nie jeżdżą na nartach, ale chcą bacznie obserwować postępy swoich pociech. Dorośli mogą cały czas przyglądać się, jak ich dzieci biorą lekcje. A w między czasie mogą wziąć udział w degustacji włoskiego „Aperitivo”.

Kiedy będziemy potrzebować chwili wytchnienia od śnieżnego szaleństwa na nartach, warto wybrać się w podróż kulinarną – Vipiteno-Racines słynie z bogatej oferty dań kuchni regionalnej. W okresie zimowym alpejskie chaty rozpieszczą nas lokalnymi produktami – spróbujemy na przykład pikantnych serów czy południowotyrolskiego przysmaku – suszonej i wędzonej szynki dojrzewającej około 22 tygodnie.

(fot. M. Ratschings Tourismus Gen./Manuel Kottersteger)
(fot. M. Ratschings Tourismus Gen./Manuel Kottersteger)

Vipiteno wizytówką Południowego Tyrolu

Warto wybrać się także do Vipiteno – to typowo alpejskie miasteczko jest położone w najbardziej wysuniętej na północ części Włoch. Jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. W tutejszych kościołach przechowywane są cenne skarby sztuki z różnych epok. Spragnieni kulinarnych doznań mogą natomiast odwiedzać kolejne restauracje, które serwują niesamowitą mieszankę kuchni alpejskiej i śródziemnomorskiej.

Jak dojechać do Południowego Tyrolu?

Podróż do tej malowniczej krainy nie zajmie wiele czasu. Dojedziemy tu samochodem – trasą Brennerpass lub „drogą brennerską”. Z Warszawy zajmie to 12 godzin, a z Krakowa – 10. Możemy też wybrać samolot – najbliższe lotniska znajdziemy w Monachium i Wenecji. Jeśli chodzi o podróż pociągiem, dostępne są dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.

(fot. Sterzing-Ratschings /Alex Filz)
(fot. Sterzing-Ratschings /Alex Filz)
(fot. Tourismusverein Gossensass/Klaus Peterlin)
(fot. Tourismusverein Gossensass/Klaus Peterlin)
(fot. TV Sterzing)
(fot. TV Sterzing)

Rosskopf Monte Cavallo - Sterzing Vipiteno - Südtirol

Advertisement

Hotele i apartamenty w Vipiteno

Booking.com

Dodaj komentarz