# x
Skip to main content

Południowy Tyrol/Südtirol to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Najbardziej wysunięty na północ region Włoch zachwyci nas bajecznym krajobrazem wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Dolomitów, nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi i obłędnie pyszną, wyjątkową alpejsko-śródziemnomorską kuchnią. Gdzie skierować swe pierwsze kroki? Do narciarskiego raju – 3 Zinnen Dolomity.  

(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)
(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)
(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)
(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)

300 słonecznych dni w roku, gwarancja śniegu, idealne stoki, nowoczesne urządzenia narciarskie, magiczny krajobraz Dolomitów – zalet Południowego Tyrolu

3 Zinnen Dolomity – dla rodzin i dla szukających wytchnienia

Przygodę z Południowym Tyrolem warto rozpocząć od wyjątkowego miejsca, gdzie szczyty Tre Cime/Drei Zinnen i jezioro Pragser Wildsee tworzą niepowtarzalny region 3 Zinnen w Dolomitach. Ośrodek narciarski 3 Zinnen Dolomity koncentruje się wokół 5 głównych wiosek: Sesto/Sexten, San Candido/Innichen, Dobbiaco/Toblach, Villabassa/Niederdorf i Braies/Prags. W żadnej z tych miejscowości nie spotkamy gwarnych tłumów, kolejek do wyciągów czy tłoku na stokach. Ten malowniczo położony resort idealnie sprawdzi się zarówno dla szukających spokoju rodzin, jak i potrzebujących wytchnienia od codzienności doświadczonych narciarzy.

3 Zinnen Dolomity – doskonała infrastruktura narciarska

Świeże powietrze, dziewicze widoki, wszechobecny biały puch. Ośrodek narciarski 3 Zinnen Dolomity oprócz obcowania z naturą zapewnia także 110 kilometrów doskonalone przygotowanych stoków. Bardziej doświadczeni narciarze docenią aż 12 kilometrów czarnych i 54 kilometry czerwonych tras. Ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach, także nie będą się nudzić. Czekają na nich 44 kilometry niebieskich tras. Wszyscy z uznaniem spojrzą na 31 nowoczesnych kolejek linowych. Takie zaplecze sprawia, że 3 Zinnen Dolomity to jeden z lepiej przygotowanych ośrodków w Alpach.

(foto: 3 Zinnen Dolomites/Christian Tschurtschenthaler)
(foto: 3 Zinnen Dolomites/Christian Tschurtschenthaler)

3 Zinnen Dolomity – atrakcje dla każdego

Warto wiedzieć, że znajduje się tu Holzriese, czyli tak zwany czarny stok – najbardziej stromy we Włoszech – jego nachylenie wynosi 72 proc. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla doświadczonych narciarzy jest tu Giro delle Cime. Trasa liczy 34 kilometry i jest położona na 5600 metrach różnicy wysokości. Możemy wybrać się na zaplanowaną jednodniową wycieczkę, podczas której zobaczymy pięć połączonych ze sobą szczytów: Monte Elmo/Helm, Stiergarten, Croda Rossa/Rotwand, Passo Monte Croce/Kreuzbergpass i Col d´la Tenda.

W 3 Zinnen Dolomity nie zabraknie także atrakcji dla rodzin z dziećmi. Godne polecenia jest Monte Baranci/Haunold. To położony w Innichen czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, który zabiera gości do górskiej stacji Monte Baranci położonej 1500 m n.p.m. Dzięki niemu dostaniemy się do pięciu wyciągów, gdzie czekają nas aż 23 kilometry tras, cztery chaty narciarskie i oświetlony stok, aby nawet jazda po zmierzchu sprawiała jak najwięcej radości i dostarczała wrażeń. Całą rodziną warto odwiedzić także Croda Rossa. W tym miejscu możemy sami nakarmić renifery! Dla dzieci to będzie niezapomniane przeżycie.

(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)
(foto: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger)

3 Zinnen Dolomity – kwestie organizacyjne

Ośrodek narciarski jest częścią Dolomiti Superski. To największa sieć narciarska w Europie. Wystarczy jeden skipass i możemy korzystać z 12 różnych kompleksów narciarskich położonych w samym sercu Dolomitów. Warto wiedzieć, że między popularnym resortem Kronplatz/Plan de Corones a 3 Zinnen Dolomity kursuje pociąg Ski Pustertal Express. Podróż między ośrodkami zajmie zaledwie 35 minut.

A skoro już jesteśmy przy komunikacji, do samego Południowego Tyrolu dojazd także jest prosty. Najłatwiej dostaniemy się tu samochodem – trasą Brennerpass lub „drogą brennerską”. Podróż z Warszawy zajmie 15 godzin, natomiast 11 z Krakowa. Możemy także wybrać pociąg lub samolot. Najbliżej położone są lotniska w Monachium i Wenecji.

Hotele i apartamenty w Drei Zinnen

Booking.com
Advertisement

Dodaj komentarz