Skip to main content

Francja - daleka czy bliska? Geograficznie francuskie ośrodki narciarskie należą do najbardziej oddalonych od Polski, warto jednak nadłożyć kilometrów samochodem lub wybrać samolot by zobaczyć i poczuć pod nartami bezkres francuskiej części Alp.

Francja gości na swoim terytorium największą część Alp, z wielu ośrodków rozpościerają się widoki na nietknięte narciarską infrastrukturą monumentalne szczyty górskie.

Jednym z ciekawszych ośrodków narciarskich w Alpach francuskich jest Alpe d`Huez, ponad 200 km zadowoli, zapewniam was, każdego.

Ośrodek przez duże "O", położony na stokach o południowej ekspozycji zapewnia jazdę na nartach w pełnym słońcu przez prawie 300 dni w roku (wg France Meteo). Widokowo Alpe d`Huez nie ma sobie równych choćby dlatego, że przy odpowiedniej pogodzie widać stąd prawie 20% całej Francji – brzmi nieprawdopodobnie – sprawdźcie sami wyjeżdżając na szczyt Pic Blanc. Jednak nie tylko widoki powodują ogromne zainteresowanie tym miejscem, dla narciarzy są to przede wszystkim trasy narciarskie których tu nie brakuje. Układ tras - łatwe są dostępne bezpośrednio z miejscowości bez konieczności dojazdu wyciągami, trudniejsze znajdują się w wyższych partiach gór, co powoduje, że ośrodek śmiało można polecić rodzinom z dziećmi lub grupom znajomych o różnym poziomie zaawansowania.

Wioska Huez: 1450m

Alpe d'Huez stacja narciarska: 1860m

Najwyższy punkt - Pic Blanc: 3330m

Położenie: Massif des Grandes Rousses - Dauphiné - Isère

Ekspozycja stoków: południowa

Charakterystyka: Stacja klimatyczna, turystyczna, przez Ski France uznana za dużą stację przyjazną nowym sportom zimowym.

Stali mieszkańcy : 1700 osób

Dla turystów: 32500 łóżek.

Nazwa Alpe d`Huez jest ściśle związana z tradycją wypasu zwierząt, pochodzi od słowa „alpage” Alpage d`Huez – letnie pastwisko i można ją na język polski przetłumaczyć na „ Hala Huez”. Wypas na trasach narciarskich ma również całkiem realny wpływ na bezpieczeństwo narciarzy – wyjadając trawy i chwasty niwelują warstwę roślin na której mógł by się gromadzić nadmiar śniegu, powodujący lawiny podczas pierwszych intensywnych zimowych opadów.

Alpe d`Huez jest ośrodkiem całorocznym, latem znanym szczególnie kolarzom z jednego z najbardziej morderczych podjazdów w zawodowym peletonie kończącym często jeden z etapów Tour de France. Podjazd składający się z 21 jeden zakrętów (każdy ma swoją nazwę) stanowi wyzwanie dla wielu kolarzy amatorów podejmujących co rok wyzwanie stanięcia twarzą w twarz z 1120 metrami różnicy poziomu na 14 kilometrowej trasie.

  • Ilość zakrętów : 21
  • Start Bourg d’Oisans : 717 m
  • Meta Alpe d’Huez : 1860 m
  • W pionie : 1121 m
  • Długość : 14,454 km
  • Średnie nachylenia : 7,9 %
  • Maksymalne nachylenie : 14 %
  • Rekord podjazdu (zawodowcy): 37’35’’, przy średniej prędkości  23,08km/h (Marco Pantani w 1997)

Narty w Alpe d`Huez

Nie czarujmy się, rowery rowerami jednak większość z nas przyjeżdża tu dla nart. Z centrum miejscowości możemy wybrać się na narty na dwie strony: do głównej części ośrodka w kierunku DMC skąd dostaniemy się w rejon Signal, Les Jeux, Lac Blanc by w końcu dojechać do najwyższego punktu stacji Pic Blanc lub do Bergers skąd przez   Marmottes, Clocher de Macle dojedziemy na wysokość 3060m do Herpie. Wybierajac drugą stronę, po skorzystaniu z wyciągu krzesełkowego ALPAURIS (jeden z dziwniej prowadzonych wyciągów) mamy do dyspozycji stoki do wysokości 2180m – Signal de l`Homme i Auris en Oisans położone na wysokości 1600m.

Oznaczenie tras we Francji

  • trasy zielone - trasy pełniące często rolę łączników, dojazdów do innych tras lub zjazdów do miejscowości - zazwyczaj bardzo łatwe choć miejscami wąskie
  • trasy niebieskie - łatwe - dla początkujących
  • trasy czerwone - trudne - dla dobrze jeżdżących
  • trasy czarne - dla zaawansowanych narciarzy

Dla początkujących najciekawsze będą trasy zaczynające się z Bergers i DMC, duży wybór bardzo łatwych zielonych i niebieskich tras pozwala na zapoznanie się z jazdą na nartach w dużym alpejskim ośrodku. Wbrew pozorom bardzo często nie brak lub niski poziom umiejętności jest największą bolączką początkujących narciarzy, często jest to strach przed majestatem gór, strach przed możliwością zgubienia  się w ogromie tras i wyciągów, w Alpe d`Huez można pozbyć się tych obaw, łatwe trasy dostępne bezpośrednio z stacji są tak poprowadzone, że zazwyczaj widać z każdego miejsca miejscowość i naprawdę trudno się na nich zgubić.

W Alpe d`Huez nie zapomniano o dzieciach, oprócz licznych stoków przeznaczonych dla szkółek narciarskich i przedszkoli dla jeszcze młodszych adeptów jazdy po śniegu w ośrodku przygotowano kilka specjalnych tras dla dzieci. Na trasach znajdują się bramki i różnego rodzaju przeszkody, małe garby i skocznie wywołujące u dzieci dreszczyk emocji i dumy z pokonanych trudności.

Zaawansowani narciarze i snowboardziści nie będą się w Alpe d`Huez nudzić, wielość czerwonych poprowadzonych przez piękną górską scenerię tras pozwala przemieszczać się z jednego końca ośrodka na drugi bez konieczności powtarzania tego samego zjazdu.

Część czerwonych tras, szczególnie w rejonie Lac Blanc, Alpette i Oz en Oisans poprowadzona jest mocno nachylonymi źlebami na których widoki są przepiękne lecz ekspozycja może czasami wystraszyć mniej obeznanego z wysokimi górami narciarza.

Jeśli o ekspozycji mowa to chyba najwyższa pora by przejść do dwóch narciarskich wisienek na torcie Alpe d`Huez, mowa oczywiście o dwóch słynnych czarnych trasach: Le Tunnel i La Sarenne, obie rozpoczynają się na wysokości 3330 na Pic Blanc. Na Pic Blanc można się dostać gondolą Pic Blanc z Lac Blanc (2700m), po wyjeździe warto, przy ładnej pogodzie rozglądnąć się wokół, można objąć wzrokiem 20% powierzchni Francji i spory kawałek Włoch

Słynne trasy w Alpe d`Huez - La Sarenne

Najdłuższa trasa w Alpe d`Huez, prowadzi z Pic Blanc prawie do centrum Alpe d`Huez (by wrócić do Alpe d`Huez należy skorzystać z krzesełka ALPAURIS) jest jednocześnie jednym z sposobów dotarcia do wspominanych na początku tras Signal de l`Homme i Aurin en Oisans.

Trasa La Sarenne

  • Długość: około 16km
  • Różnica wysokości: 1830m
  • Czas zjazdu: 60 minut (dla średnio zaawansowanego narciarza)
  • Widoki warte *** Michelin`a

Trasa oznaczona jest kolorem czarnym głównie ze względu na niektóre strome i dość wąskie odcinki, zdecydowanie dłuższa część trasy to płaskie odcinki. Jednak nawet z tych płaskich wydawało by się nudnych odcinków widoki są przepiękne, a z racji niewielkiej prędkości zjazdu czasu na ich podziwianie mamy więcej. Zjazd trasą Sarenne wprawnym narciarzom nie powinien zająć więcej niż 30 minut, mniej zaawansowanycm do godziny.

Na poniższym filmie autor zarejestrował swój zjazd trasą La Sarenne w marcu 2018 roku, film w technologii 360 najlepiej oglądać w googlach VR i pełnej rozdzielczości, na innych urządzeniach można obracać obraz w pełne sferze - naprawdę robi wrażenie!

Zjazd słynną trasą Sarenne - Alpe d`Huez - VIRB 360 Garmin

Trasa Sarenne - Alpe d`Huez - VIRB 360 Garmin (autor: P. Burda)

Słynne trasy w Alpe d`Huez - Le Tunnel

Polecamy wprawnym narciarzom górna część trasy nie wskazuje na trudności z którymi trzeba się będzie zmierzyć po przejechaniu tunelem pod lodowcem. Warto zatrzymać się przed wjazdem w tunel i zastanowić nad swoimi umiejętnościami, jest to ostanie miejsce by zmienić zdanie i dalej kontynuować zjazd łatwiejszą trasa Sarenne Zaraz za tunelem zaczyna się bardzo stromy, mocno eksponowany i zamuldzony odcinek trasy.

Trasa Le Tunnel

  • 200 metrów pod lodowcem
  • nachylenie 35% (średnie)
  • muldy
  • ekspozycja

Widoki są piękne jednak trudności na muldach całkiem spore, osobiście polecam tylko dobrym narciarzom.  Trasa Le Tunnel jest piękna, jest jednocześnie odcinkami naprawdę bardzo wymagająca. Trasa kończy się przy dolnej stacji gondoli Pic Blanc.

Le Tunnel i La Sarenne przyciągają wielu narciarzy, czasami zbyt wielu o zbyt niskich umiejętnościach, szczególnie jest to widoczne na Le Tunnel,  mierz zatem drogi czytelniku swoje umiejętności z zachowaniem zdrowego rozsądku. Planując zmierzenie się z jedną z tych tras pamiętaj o pogodzie, wraz z chmurami i mgłą trudności znacznie wzrastają.

Zjazd najtrudniejszym fragmentem Le Tunnel

Autor: TheHungryWanderer, źródło Youtube.com

Gdzie spać, gdzie jeść i gdzie się bawić w Alpe d`Huez

Oferta noclegowa zaspokoi każde wymagania, od pięciogwiazdkowych hoteli po typowe, małe francuskie apartamenty. Wiele hoteli znajduje się blisko stoków lub tuż przy stacjach wyciągów, do tych bardziej oddalonych można się dostać odkrytymi gondolkami wyciągu „televillage” który łączy Alpe d`Huez z niżej położoną wioską Huez.

Polecam hotel

Hôtel Grandes Rousses****

  • położony przy stoku narciarskim,
  • tuż przy hotelu krótki wyciąg prowadzący do tras.
  • bardzo dobrze oceniany przez klientów (8,8/10)

Zakupy, w miasteczku znajduje się kilka, różnej wielkości marketów i sklepów spożywczych oraz nie zliczona ilość sklepów sportowych i wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Wybierając się na kolację warto odwiedzić jedna z licznych Creperie – naleśnikarni serwujących naleśniki nie tylko na słodko, wersje „wytrawne” z gryczanej mąki warte są spróbowania – pamiętaj naleśniki najlepiej smakują gdy są popijane cydrem, oczywisćie tylko przez dorosłych. Warto również spróbować miejscowego piwa "21" nazwą nawiązującego do słynnych 21 zakrętów podjazdu do ALpe d`Huez

Co po nartach?

Krótko :) nie będziesz się nudził, jeśli mało ci wysiłku to polecam wizytę w „Palais des Sports et des Congres”, gdzie na niezmordowanych czeka siłownia, ścianka wspinaczkowa, korty, squash i wiele, wiele innych możliwości treningu. Jeśli chcesz popływać to do dyspozycji masz otwarty basen z ciepłą wodą położony tuż przy lodowisku.

Jeśli zas brak ci emocji i otwarty jesteś na nowe doznania, polecam zjazd sankami grawitacyjnymi w goglach VR. Popularne również w Polsce Alpin coastery nie robią już wielkiego wrażenie, gdy połączyć je z wirtualną rzeczywistością pojawia się zupełnie inna, magiczna jakość :)

Na dwuosobowych sankach osoba siedząca z tyłu odpowiada za hamowanie, siedząca z przodu wyposażona w gogle VR pogrąża się z każdą sekundą zjazdu w innym, bajkowym świecie, czym to się kończy nie powiem sprawdźcie sami. Warto wykupić dwa zjazdy i zamienić się miejscami po pierwszym :)

Zjazd alpine coasterem z virulal reality

Alpin coaster połączony z rozszerzoną rzeczywistością

Dojazd do Alpe d`Huez

Można oczywiście samochodem, wariantów z Polski jest kilka, przez Niemcy, Szwajcarię (uwaga: konieczność kupna winietki), można przez Czechy (winietka), Austrię (winietka), można zahaczyć o Liechtenstein – jednak każda z tych tras to ponad 1600km i 16 – do czasami ponad 24 godzin za kółkiem.

Można też polecieć samolotem do Genewy lub nawet bliżej do Grenoble i z lotniska autokarem, busem, wynajętym samochodem czy helikopterem - bardzo drogo :) dostać się do Alpe d`Huez.

Alpe d `Huez w liczbach

Oops, an error occurred! Code: 2024032814240255d250f1

Pragnę podziękować firmie Garmin za wypożyczenie kamery Garmin VIRB 360 oraz zegarka Fenix do sterowania kamerą. To był mój pierwszy kontakt z filmem 360 i na pewno nie ostatni.

Film 360 zmienia sposób pokazywania świata, zrywa z dyktatem kadru – teraz to widz decyduje co chce w danej chwili zobaczyć.

Film z zjazdu trasą Sarenne można również zobaczyć w serwisie veer.tv z nałożoną warstwą z danymi zapisywanymi (położenie, prędkość, przeciążenie) zapisywanymi przez kamerę.

Więcej o kamerze Garmin VIRB 360

Autor: Piotr Burda