Skip to main content

Narta nowa - przygotowanie krawędzi i zapięć

Autor: |
Prawidło vario
Prawidło vario

Przedstawiamy opis wszystkich niezbednych czynności podczas przeprowadzania przygotowania krawędzi, oraz przygotowania zapięć.

1. Przygotowanie krawędzi

1.1.Sprawdzenie kątów założonych fabrycznie na nartę, sprawdzenie stanu krawędzi po zcyklinowaniu smaru zabezpieczającego.

a) Przykładać do krawędzi kolejne blaszki-listki przymiaru kątomierza narciarskiego. Pod światło sprawdzać, przy którym listku krawędź przymiaru najlepiej pasuje do krawędzi deski. Odczytany z listka kąt charakteryzuje krawędź. Powtórzyć pomiar w kilku miejscach na długości krawędzi, bo narty kątowane bez kątowników „na oko” mogą mięć ten kąt zmienny. Strona wewnątrz „L” listka służy do pomiaru kąta bocznego, a zewnętrzna do pomiaru kąta dolnego podniesienia krawędzi.

b) Przy braku kątomierza umocować nartę, założyć cienki kamień do kątownika i ustawić go na spodziewany kąt. Delikatnie przeostrzyć próbnie krawędź. Jeżeli jaśnieje równomiernie to wcelowaliśmy w kąt. Jeżeli jaśnieje od strony krawędzi to kąt jest większy i powtarzamy próbę z powiększonym kątem. Jeżeli jaśnieje od strony narty to kąt jest mniejszy i powtarzamy próbę z pomniejszonym kątem. Czynność pomiaru powtórzyć od strony ślizgu używając pilnika na płasko, a gdy nie łapie krawędzi to używając kolejnych prawideł.

c) Przejechać wzdłuż krawędzi opuszkami palców. Wyczują one nierówności i zarysowania krawędzi. Opuszkiem przejechać w poprzek krawędzi z dołu do góry. Wyczuje ostrość, jeżeli się za łatwo nie ślizga. Spojrzeć na krawędź narty umocowanej ukośnie w dobrym oświetleniu. Sama krawędź metalu powinna być niewidoczna gołym okiem. W miejscu gdzie się błyszczy tam jest tępa.

1.2.Zdjęcie tworzywa znad krawędzi pazurem

a) Umocować nartę w imadle narciarskim w pozycji ukośnej lub, jeżeli imadło nie realizuje takiej pozycji to pionowej, zabezpieczyć skistopy za pomocą gumki, lub trzymaka skistopów, gdy imadło nie realizuje tej funkcji. W przypadku braku imadła uznać to za niewybaczalny błąd, a do czasu jego zakupu, nartę w jakiś inny sposób umocować eksponując ukośnie krawędź.

b) Przyłożyć pazura do narty i tak ustawić ząb pazura, aby nie zahaczając o krawędź był gotowy do zdzierania tworzywa boku narty tuż nad nią. W pazurze jako oddzielnym urządzeniu robi się to wygodnie pokrętłem z góry, a w pazurze jako przystawce do kątownika nieco mniej poprzez odkręcenie śrubki przytrzymującej ząb, jego ustawienie i zakręcenie tej śrubki.

c) Równomiernym ruchem wzdłuż krawędzi zdzierać warstwę tworzywa. Powinno tworzyć regularny skręcony wiór.

1.3Korekcyjne ostrzenie płaszczyzny dolnej krawędzi (od strony ślizgu). Podniesienie krawędzi w zależności od upodobania i zaawansowania w jeździe krawędziowej, czyli carvingu.

a) Umocować nartę w imadle narciarskim w pozycji poziomej, zabezpieczyć skistopy za pomocą gumki, lub trzymaka skistopów, gdy imadło nie realizuje tej funkcji. W przypadku braku imadła uznać to za niewybaczalny błąd, a do czasu jego zakupu, nartę umocować pewnie w jakiś inny sposób.

b) Obkleić ślizg taśmą malarską. Niepotrzebne, gdy dysponujemy rolkowym prawidłem do ostrzenia krawędzi od dołu.

c) Drobnym pilnikiem zamocowanym w prawidle, ciągłym ruchem od początku do końca narty, trzymając prawidło pod kątem 45o do osi narty, umiarkowanie naciskając ostrzyć powierzchnię dolną krawędzi ruchem od siebie.

d) W przypadku zarysowań od kamieni, co do których pilnik jest nieskuteczny z uwagi na miejscowe utwardzenie rys należy je rozhartować miejscowym pocieraniem grubym kamieniem w prawidle.

e) Gdy chcemy zmienić kąt krawędzi od dołu, czyli podnieść krawędź, to używając prawidła o docelowym kącie używamy, jak wyżej, najpierw pilnika grubego, a potem drobnego lub ostrożnie segmentu raszpli.

 1.4Korekcyjne ostrzenie bocznych boków krawędzi lub założenie nowego bocznego kąta na całej krawędzi.

a) Umocować nartę w imadle narciarskim w pozycji ukośnej lub, jeżeli imadło nie realizuje takiej pozycji to pionowej, zabezpieczyć skistopy za pomocą gumki, lub trzymaka skistopów, gdy imadło nie realizuje tej funkcji. W przypadku braku imadła uznać to za niewybaczalny błąd, a do czasu jego zakupu, nartę w jakiś inny sposób umocować ukośnie eksponując krawędź.

b) Obkleić ślizg taśmą malarską. Niepotrzebne, gdy dysponujemy rolkowym kątownikiem do ostrzenia krawędzi z boku.

c) Drobnym pilnikiem zamocowanym w kątowniku nastawionym na wymagany kąt boczny krawędzi, ciągłym ruchem od początku do końca narty, umiarkowanie naciskając go w kierunku krawędzi, ostrzyć powierzchnię boczną krawędzi ruchem do siebie. Przy pionowym mocowaniu narty zwracać szczególną uwagę na ww. docisk w dół i bok, aby kątownik się nie ześlizgnął i nie stępił krawędzi.

d) Przy zmianie kąta bocznego krawędzi, a szczególnie przy jego zwiększaniu czynność jak wyżej dokonać przy pomocy segmentu raszpli lub grubego pilnika zamocowanego w kątowniku nastawionym na nowy wymagany kąt..

1.5Wykończenie utwardzające i wygładzające krawędzie. Również dla nowych serwisów, * które mają krawędzie nieutwardzone.

a) Kamieniem drobnym, lub lepiej pilnikiem diamentowym, umocowanym w prawidle utwardzamy wyostrzoną pilnikami powierzchnię tym samym jednorodnym ruchem wzdłuż całej narty.

b) Kamieniem superdrobnym lub lepiej pilnikiem diamentowym drobnym umocowanym w prawidle polerujemy opracowaną płaszczyznę.

c) Kamieniem drobnym, lub lepiej pilnikiem diamentowym, umocowanym w kątowniku nastawionym na wymagany kąt utwardzamy wyostrzoną pilnikami powierzchnię tym samym jednorodnym ciągłym ruchem wzdłuż całej narty.

d) Kamieniem superdrobnym, lub lepiej pilnikiem diamentowym drobnym, umocowanym w kątowniku nastawionym na wymagany kąt polerujemy opracowaną płaszczyznę.

e) Gumką ścierną wykańczamy ostrzenie przeciągając krawędzie w płaszczyznach ostrzenia.

2. Przygotowanie zapięć.

2.1. Oczyszczenie, odkurzenie.
2.2. Dokręcenie śrub jeżeli wykazują luz.
2.3. Nasmarowanie .
2.4. Sprawdzenie siły wypięcia.

Prawidło vario Prawidło vario
Prawidło vario Prawidło vario
Prawidło vario Prawidło vario
Ostrzałka Toko Ostrzałka Toko
Ostrzałka Toko Ostrzałka Toko
Ostrzałka Toko Ostrzałka Toko
Miernik kąta naostrzenia krawędzi Miernik kąta naostrzenia krawędzi
Miernik kąta naostrzenia krawędzi Miernik kąta naostrzenia krawędzi
Miernik kąta naostrzenia krawędzi Miernik kąta naostrzenia krawędzi

    Narta nowa - przygotowanie… Narta używana - przygotowanie…