Skip to main content

Jazda na nartach a ból kolan – uwaga na kontuzje!

Autor: |
źródło: Narty.pl
źródło: Narty.pl

Wydaje ci się, że problemy ze stawami dotyczą tylko osób starszych lub prowadzących mało aktywny tryb życia? Warto pamiętać, że kontuzje przytrafić się mogą w każdym wieku, także osobom uprawiającym sport, a zwłaszcza dyscypliny obciążające kolana. Jazda na nartach to jedna z najbardziej niebezpiecznych dla stawów kolanowych aktywności. Jak bezpiecznie szaleć na stoku?

Najbardziej zapracowane stawy
Stawy kolanowe należą do najbardziej obciążanych ze wszystkich stawów – na co dzień znosić muszą wiele, a co dopiero kiedy dodajemy im wyzwań podczas uprawiania różnego rodzaju sportu. Struktura stawów jest delikatna i z biegiem czasu ulega osłabieniu. Chrząstki stawowe ścierają się, więzadła stają się mniej elastyczne, spada jakość oraz ilość mazi stawowej. Cały proces postępuje bardzo powoli, jednak tylko zachowując zdrową dietę oraz prowadząc aktywny tryb życia możemy dobrze przygotować stawy do forsownego treningu i znoszenia dodatkowych obciążeń.

Narty bez bólu
Jazda na nartach to dla naszych stawów prawdziwe wyzwanie! Miłośnicy białego szaleństwa nie potrafią wyobrazić sobie bez niej żadnego sezonu, jednak niekiedy ból kolan niweczy ich zimowe plany. Aby zapobiegać kontuzjom, dbajmy o stawy na co dzień, dostarczając im odpowiednią ilość białka, witaminy C oraz błonnika – składników niezbędnych do produkcji kolagenu, budującego więzadła i chrząstki stawowe. Ważny jest także ruch, ponieważ pomaga uelastycznić oraz zwiększyć ruchomość stawów. Pamiętajmy zawsze o rozgrzewce oraz dostosowaniu poziomu aktywności fizycznej do kondycji swojego organizmu. Także już na stoku lepiej zbytnio nie szarżować, zwłaszcza jeśli na co dzień nie uprawiamy sportu.

<content>19112</content>

Ratunku, kontuzja!
„Urazy narciarskie wiążą się najczęściej z urazami kolan: uszkodzenia więzadeł (głównie więzadła krzyżowego przedniego lub więzadła pobocznego przyśrodkowego ), łąkotki lub chrzastki stawowej, zazwyczaj w wyniku skręcenia stawu. Mogłoby się wydawać, że wysoki but narciarski chroni nas przed kontuzją okolicy stopy, gdyż usztywnia nogę, a jednak wielu amatorów zimowego szaleństwa skręca również staw skokowy. Zdarzają się też  złamania typowe dla nart - na granicy górnej buta narciarskiego. Urazy narciarskie dotykają coraz więcej osób odkąd pojawiły się  carvingi. Wcześniej, zjazd ze stoku wymagał pewnych umiejętności. Na carvingach łatwiej wykonywać skręty, przy mniejszych szybkościach i o mniejszym promieniu skrętu” - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski ze Szpitala Centrum ENEL-MED, lekarz reprezentacji Polski w piłce nożnej i warszawskiej Legii.

Gdy dochodzi do kontuzji, najważniejszy jest dla nas szybki powrót do zdrowia. Kiedy inne leczenie jest niewystarczające, przeprowadza się operację kolana – w ten sposób pacjent odczuje ulgę i będzie mógł znowu normalnie funkcjonować. Warto wybrać miejsce, w którym nie musimy czekać na operację w długiej kolejce, na przykład Szpital Centrum ENEL-MED, gdzie znajdziemy wybitnych specjalistów, mających duże doświadczenie w zakresie nowoczesnych zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych.   Na pacjentów czeka nowoczesny sprzęt, komfortowe pokoje oraz techniki małoinwazyjne zapewniające szybki powrót do zdrowia. Leczenie jest kompleksowe – pacjent jest indywidualnie prowadzony od konsultacji wstępnej poprzez nowoczesną diagnostykę i operację, aż po rehabilitację. Dzięki współczesnej medycynie możemy wrócić do pełnej sprawności nawet po poważniejszych kontuzjach – a w przyszłości znów czerpać radość z aktywnego życia.

źródło: Narty.pl źródło: Narty.pl

    Urlop na południu - na narty… Sylwester i nowy rok na…