Test kompresji

Wykop studnię o głębokości przynajmniej 1 metra, lub głębszą, jeśli zauważysz jakąkolwiek zasypaną słabą warstwę. Wykonując ten test dobrze jest powtórzyć go 2 lub 3 razy, tak by móc porównać wyniki. Dlatego studnia powinna mieć przynajmniej 60-70 cm szerokości.

Po pierwsze, odizoluj kolumnę śniegu. zaznacz łopatą krawędzie kolumny a następnie za pomocą piły lodowej lub narty wytnij tył i boki kolumny.

Musisz mieć możliwość odcięcia tylnej ściany kolumny, najłatwiej zrobić to piłą, jeśli jej nie masz to pomocna będzie narta. Jeśli nie masz narzędzia umożliwiającego wycięcie tyłu okop kolumnę od tylu.

Po odcięciu tyłu i boków (aż do podłogi studni) będziesz miał do swej dyspozycji kolumnę śniegu  o wymiarach 30 na 30 cm i o wysokości ok 100 cm. Pamiętaj że, wszystkie strony kolumny nie mogą stykać a otaczającym ją śniegiem.

Teraz przystąpisz do właściwego testu. Uderzając nadgarstkiem w łopatę położoną na kolumnie sprawdzisz jak poszczególne warstwy są ze sobą połączone. Gdy kolumna pęknie na słabej warstwie ocenisz, na podstawie siły jakiej użyłeś uderzając w kolumnę, jaka jest stabilność pokrywy.


BARDZO SŁABA
  gdy warstwa pękła podczas wycinania kolumny

Połóż łopatę na szczycie kolumny i uderz w nią 10 razy palcami, ruszając ręką tylko w nadgarstku.

SŁABA gdy warstwa pękła podczas uderzeń nadgarstkiem.

Uderz teraz łopatę 10 razy wyprowadzając rękę z ramienia.

ŚREDNIA gdy warstwa pękła gdy była uderzana "z ramienia".

W  końcu uderz łopatę otwartą dłonią lub pięścią wyprowadzając uderzenie z barku.

MOCNA  gdy warstwa pękła podczas uderzeń pięścią "z barku".

1. Zaznacz kolumnę "ostrzem" łopaty.

 

2. "Odetnij" boki i tył kolumny.

3. Uderz 10 razy nadgarstkiem w łopatę położoną na wyciętej kolumnie.

4. Przykład spoistej warstwy w pokrywie śnieżnej, ale słabo połączonej z warstwą lezącą poniżej.

Interpretacja wyników

By zrozumieć wyniki tego i pozostałych testów, należy pamiętać że, stabilność pokrywy jest uwarunkowana od ilości i wielkości naprężeń wywieranych na pokrywę śnieżną. Im większej siły należy użyć by warstwa pękła tym lepsza jest stabilność. Bardzo ważna jest również lokalizacja pęknięcia.

Na przykład  "SŁABE" pęknięcie na głębokości 50-60 cm będzie miało inne znaczenie niż takie samo na głębokości 10 cm.