Czy ukształtowanie terenu wpływa na lawiny?

LAWINY MOGĄ ZEJŚĆ ZE STOKÓW O NACHYLENIU MINIMUM 25 STOPNI, NAJCZĘŚCIEJ SCHODZĄ ZE STOKÓW O NACHYLENIU POMIĘDZY 35 A 45 STOPNI.

Nauczyć się rozpoznawania terenu zagrożonego lawinami jest pierwszym krokiem w szkoleniu.
Stromość stoku, ekspozycja i jego naturalne ukształtowanie są cechami na które należy zwracać uwagę przy ocenianiu czy dany stok może się osunąć. Z tych czynników najważniejsze jest nachylenie.

Większość lawin deskowych (desek śnieżnych) startuje na stokach o nachyleniu między 30 i 45 stopni, lecz niestety czasami przytrafiają się na stokach o nachyleniu mniejszym niż 30 stopni.

Stoki o nachyleniu pomiędzy 50 a 60 stopni nie są w stanie magazynować nadmiaru śniegu, ten śnieg zjeżdża, spada ciągle, natomiast stoki o nachyleniu poniżej 25 stopni nie są wystarczająco mocno nachylone. Jazda na nartach czy na snowboardzie jest najprzyjemniejsza na stokach o nachyleniu pomiędzy 30 a 40 stopni, i tu zaczyna się nasz dylemat. Sami pchamy się tam gdzie zagrożenie jest największe.

Uwaga! wcale nie musisz znajdować się na niebezpiecznym stoku by wyzwolić lawinę.
Zrozumienie tego jest to bardzo ważne dla Twego bezpieczeństwa. Cała pokrywa śnieżna jest ze sobą połączona, Ty będąc na płaskim terenie możesz naruszyć stabilność pokrywy śnieżnej na stoku powyżej i spowodować lawinę. Pamiętaj, śnieg po którym się poruszasz jest połączy ze śniegiem na stoku powyżej Ciebie. Ważne jest byś również zwracał uwagę na stoki powyżej terenu po którym się poruszasz.

Im lepiej będziesz umiał ocenić nachylenie stoku i ocenić zagrożenia tym lepszych będziesz dokonywał wyborów poruszając się po terenie zagrożonym lawinami.