Czy pogoda wpływa na niestabilność?

Opady, wiatr i temperatura: każdy z tych elementów może zmienić stabilność pokrywy śnieżnej przez zmianę równowagi między  naciskiem i zwartością.

1) Opady:
Rodzaj opadu jego częstotliwość ma takie samo znaczenie jak intensywność opadu. Ogólnie rzecz biorąc im szybszy i bardziej intensywny opad tym mniej czasu ma pokrywa śnieżna by się dostosować do dodatkowego obciążenia, co prowadzi do lawin

2) Wiatr:
Nie tylko opady zwiększają ryzyko lawin. Przez wiele dni może utrzymywać się piękna słoneczna pogoda, lecz wiejący wiatr  przenosząc śnieg z miejsca na miejsce zwiększa ryzyko lawin. Wiatr przenosi ogromne ilości śniegu. Wiatr czyści nawietrzne stoki przenosząc śnieg na stoki zawietrzne tworząc niebezpieczne nawisy. Zwracaj uwagę na siłę i kierunek wiatru, pomoże Ci to w ocenie które stoki są bardziej niebezpieczne. Należy pamiętać, że "wiatr to główny budowniczy lawin".

3) Temperatura:
Zazwyczaj "cieplejsza" pokrywa osiada szybciej od zimnej dzięki czemu szybciej staje się zwarta. Jednak gdy ocieplenie jest zbyt gwałtowne pokrywa może stać się wilgotna i stracić stabilność. Kontroluj temperaturę podczas wyprawy. W zimniej pokrywie stan niestabilności trwa dłużej gdyż proces osiadania i łączenia trwa dłużej. Nasłoneczniony i zacieniony stok w tym samym rejonie będą miały pokrywy śnieżne o różnej stabilności.