# x
Skip to main content

Po niedawnym pobycie w Trzech Dolinach, odwiedziłem stację narciarską La Plagne. Ośrodek jest oddalony od portu lotniczego w Grenoble o 140 km, a od lotniska w Genewie o około 200 km. Odległość jest uzależniona od wybranej drogi.

La Plagne jest dużą stacją narciarską, gdzie długości tras narciarskich liczymy w setkach kilometrów. Ponad 70% nartostrad leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.  La Plagne to wiele malowniczych miejscowości - Plagne Montalbert, La Roche, Plagne 1800, Aime la Plagne, Plagne Bellecôte, Belle Plagne, Montchavin, Les Coches, L'Orgère.

Hotel Carlina La Plagne
Hotel Carlina La Plagne

Ośrodek ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację publiczną, a większość kwater ma bezpośredni dostęp do nartostrad, stąd osoby, które przyjechały do La Plagne samochodem, na czas pobytu w stacji mogą o nim zapomnieć. Dla łatwiejszej komunikacji pomiędzy Plagne Bellecote (1930 m n.p.m.) a Belle Plagne (2050 m n.p.m.) uruchomiono kolej linową Belle Plagne.

Miałem przyjemność gościć w czterogwiazdkowym hotelu Carlina, wybudowanym w stylu górskim. Hotel zapewnia bezpośredni dostęp do stoków narciarskich. W obiekcie znajdziemy kryty basen, łaźnię turecką oraz wannę z hydromasażem, a także pokoje z balkonem, z widokiem na góry. Przytulne pokoje w hotelu Carlina wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych. Można w nich także korzystać z bezpłatnego WiFi.  

La Plagne - ośrodek Famille Plus - przyjazny rodzinom

Ośrodek La Plagne od wielu lat nosi tytuł Famille Plus. Jest to gwarancja udanych wakacji rodzinnych, ponieważ pakiety cenowe, kluby dziecięce, szkółki narciarskie i odpowiednie zakwaterowanie zapewniają przyjemny pobyt rodzicom i ich dzieciom.

Nartostrady w La Plagne to nie tylko trasy dla dzieci i początkujących narciarzy, w ośrodku mamy 19 tras czarnych i 34 trasy czerwone (stan w 2017roku) . Szczególnie czarne trasy wymagają sporych umiejętności narciarskich. Szusując po ośrodku możemy podziwiać przepiękne panoramy górskie, szczególne wrażenie robi wszechobecny widok Mont Blanc. Porównując widoki z La Plagne z widokami z Val Thorens uważam, że La Plagne bije na głowę konkurenta, choć muszę przyznać, że bardzo lubię Val Thorens, byłem w nim na nartach siedem razy.

La Plagne jest częścią Paradiski

We wszystkich nowoczesnych ośrodkach narciarskich, w których istnieje ryzyko zejścia lawin, stosuje się różne metody zabezpieczenia stoków przed ich skutkami. W La Plagne zwróciłem uwagę na kolejki linowe, służące do transportu ładunków wybuchowych. Wybudowano je na graniach górskich nad zboczami, z których mogą zejść lawiny. Każdy narciarz teoretycznie wie, jak groźna jest lawina, ale czy zdajecie sobie sprawę z jej siły? Sunące tony śniegu mają ogromną potęgę niszczącą. Będąc na trasach ośrodka mieliśmy okazję przejechać przez historyczne lawinisko - trasa była w 100% bezpieczna. Sunąca lawina wpadła do zbiornika na wodę, wykorzystywaną w ośrodku do naśnieżania. W jednej chwili zbiornik został wychlapany, a miejscowość została zalana przez tsunami.

Pisząc o trasach La Plagne nie mogę nie wspomnieć, że ten ośrodek jest częścią większego ośrodka Paradiski. W skład Paradiski wchodzą stacje Les Arcs, Peisey-Vallandry i La Plagne, a łączna ilość tras to 425 km tras. Od 2003 roku La Plagne z Les Arcs łączy VANOISE EXPRESS, dwupoziomowy wagon kolei linowej. Przejazd z jednego ośrodka do drugiego trwa 4 minuty. W najwyższym punkcie gondola znajduje się 340 m na ziemią.

Jakie atrakcje poza narciarskie oferuje La Plagne?

Według mojej oceny do jednej z ciekawszych należy możliwość jazdy bobslejem na prawdziwym torze olimpijskim. Ktoś, kto lubi kolejki górskie, koniecznie powinien spróbować tych emocji. W zależności jak jesteśmy odważni i ile chcemy wydać Euro, możemy wybrać wersję lajt – Bobraft dla 4 osób rozpędza się „tylko” do 80 km/h, wersję pośrednią Speed Luge dla 1 osoby rozpędza się do 90 km/h, a dla najodważniejszych jest wersja Bob Racing dla 3 osób + obowiązkowy pilot, drużyna w tym bobie mknie z prędkością 120 km/h.

W ośrodku znajdziemy również Zip Lane - tyrolkę o długości 2 km, poprowadzoną 45 metrów nad stokiem.

Tor bobslejowy w La Plagne (foto: P. Tomczyk)
Tor bobslejowy w La Plagne (foto: P. Tomczyk)
Pyszne jedzenie na stoku (foto: P. Tomczyk)
Pyszne jedzenie na stoku (foto: P. Tomczyk)
Wypożyczenie sprzętu nie jest tu problem (foto: P. Tomczyk)
Wypożyczenie sprzętu nie jest tu problem (foto: P. Tomczyk)

Aplikacja o nazwie Paradiski Yuge

Większość dużych ośrodków narciarskich udostępnia turystom aplikacje na telefony. Specjalnie napisane programy pomagają w poruszaniu się po ośrodku i w zorganizowaniu pobytu. W La Plagne działa aplikacja o nazwie Paradiski Yuge, znajdziemy w niej mnóstwo przydatnych funkcji, aplikacja jest ciągle rozwijana.

Pośród wielu funkcji, aplikacja posiada interaktywne mapy tras narciarskich, panoramy, które możemy zobaczyć ze szczytów, pozwala też na porównanie naszych wyników z wynikami innych narciarzy. Możemy prześledzić w niej przejechane przez nas trasy, sprawdzić w czasie rzeczywistym warunki pogodowe i prognozy, znajdziemy w niej informacje dotyczące kolejek do wyciągów. Aplikacja udostępnia nam funkcje pomagające zaplanować pobyt w ośrodku, mapy połączeń autobusowych, rekomendacje restauracji i barów. Dzięki funkcji geolokacji aplikacja może nam pomóc w odnalezieniu znajomych.

W La Plagne byłem po raz pierwszy, jestem pewny, że jeszcze tam wrócę!

Tekst i zdjęcia: Piotr Tomczyk

Dodaj komentarz