Nowe inwestycje w polskich ośrodkach narciarskich.

Data publikacji:
Autor: narty.pl
Czarna Góra
Czarna Góra
Stog Izerski (forto: www.swieradowzdroj.pl)
Stog Izerski (forto: www.swieradowzdroj.pl)
Kasprowy (foto: www.pkl.pl)
Kasprowy (foto: www.pkl.pl)

Więcej z tej kategorii: Newsy z Polski, Szczyrk ON Czyrna Solisko, Białka Tatrzańska ON Kotelnica, ON Wierchomla

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w ostatnich latach to nie bynajmniej budowa nowego ośrodka, jest nią, kończąca się właśnie modernizacja koleji linowej na Kasprowy Wierch. Nowe gondole mają ruszyć jeszcze w grudniu tego roku. Przepustowość wzrośnie do 360 osób na godzinę.

Świeradów Zdrój dołączy w najbliższym czasie do elitarnego ( w Polsce ;) klubu ośrodków posiadających gondole. Trwają prace przy budowie kolejki gondolowej na Stog Izerski. Nie jest jeszcze znany ostateczny termin otwarcia ośrodka (niektóre źródła podają termin jeszcze w tym roku, inne zaś mówią o feriach 2008).
Długość trasy kolei wynosić będzie 2172 m, przy wysokości stacji dolnej 620 m n.p.m. i stacji górnej 1060 m n.p.m. i różnicy poziomów 440m. Trasa narciarska ma 2500m długości i zróżnicowany poziom trudności, będzie naśnieżana w sezonie zimowym oraz oświetlona  (jazda nocna: 18 - 21). Średnie nachylenie trasy 28%. Czas przejazdu koleją to 8 minut. Na obu stacjach funkcjonować będzie gastronomia, ponadto na stacji dolnej znajdować się będzie wypożyczalnia sprzętu narciarskiego wraz z serwisem narciarskim, kiosk ruchu oraz bankomat.

Zupełnie nowy ośrodek wybudowano na Podhalu, 97 siedmiu mieszkańców Czarnej Góry założyło spółkę która wybudowała 4 osobową kolej krzesełkową. Tak o swojej inwestycji piszą na stronie internetowej:

Koziniec to kolej linowa położona w miejscowości Czarna Góra ok. 15 km od Zakopanego w sąsiedztwie Białki.

Nasza 4-osobowa kolej linowa wywiezie w przeciągu godziny 2400 osób.

Będąc na szczycie góry Koziniec mamy do wyboru dwie trasy:

  • o długości 900 metrów,
  • oraz o długości 1000 metrów

różnice poziomów to 130 metrów.

Ze szczytu na który wywiezie nas wyciąg krzesełkowy rozpościera się wspaniały widok w kierunku:

  • Tatr, od strony południowej
  • Babiej Góry, od strony zachodniej
  • Gorców, od strony północnej
  • Pienin, od strony wschodniej


Wyciąg będzie czynny 7 dni w tygodniu, w sezonie zimowym, w godzinach od 9 do 22

Obok kolei jest karczma góralska, wypożyczalnia nart, szkółka narciarska oraz mały wyciąg orczykowy dla dzieci.

Dojazd do kolei ... nic prostszego:
[GPS: E 20,13195 N 49,36661 - 780 m.n.p.m ]


W Białce Tatrzańskiej kończy się budowa kolejnego wyciągu krzesełkowego, oznaczonego numerem 13.

Stacja Narciarska Limanowa - Łysa Góra. - Otwarcie grudzień 2007

Powstały tam 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Doppelmayr oraz 2 wyciągi orczykowe (w przyszłym roku powstaną kolejne 2). Są tam 2 trasy zjazdowe 700m - FIS, 1100m oraz 300m. Wszystkie trasy są oświetlane i naśnieżane. Przy dolnej stacji Krzesełka powstał hotel (zostanie otwarty w przyszłym roku) oraz restauracja, parking na 500 samochodów oraz zbiornik ze schładzaną wodą do naśnieżania stoku.

Na szczycie powstała restauracja z tarasami widokowymi. Stacja jest usytuowana na północnym stoku Łysej Góry, dzięki czemu śnieg utrzymuje się tam nawet do końca kwietnia. Dla przykładu w zeszłym sezonie - bardzo kiepskim - naturalna pokrywa śnieżna zalegała na stokach Łysej Góry przez 3 miesiące.

Dwie Doliny Wierchomla-Muszyna
Na gwiazdkę br. miasto Muszyna dostanie długo oczekiwany prezent. Stacji Narciarska Dwie Doliny Wierchomla-Muszyna zakończy połączenie miejscowości Wierchomla i Muszyna systemem wyciągów. Inwestycja warta 40 milionów złotych stanie się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego gminy i miasta. Narciarska hossa rozpocznie się już w najbliższe Święta Bożego Narodzenia. W tym terminie pierwsi narciarze będą mogli szusować po najdłuższej w Małopolsce nartostradzie. (więcej w materiale poświęconym tej inwestycji - link poniżej)

I na końcu pragniemy wspomnieć o zapomnianej już nieco niedawnej zimowej stolicy Polski - Szczyrku. Prezentujemy fragment komunikatu GAT S.A. (właściciela ośrodka Czyrna Solisko)  na temat otwarcia ośrodka w sezonie 2007 / 2008.
a. Hala pośrednia (wyciągi V/IX, VI, VII) - ośrodek będzie czynny w sezonie 2007/2008
b.Czyrna-Solisko (wyciągi I/XI, II/X, III/XIII, IV/XII, VIII) - aby ośrodek był czynny niezbędne jest:

  • ze strony GAT S.A. przygotowanie techniczno-organizacyjne (gotowość do uruchomienia) - wykonane,
  • ze strony SON S.A. zgoda na podpisanie umowy poddzierżawy umożliwiającej GAT S.A. zapłacenie stosownych opłat w zamian za korzystanie z terenów pod wyciągami i trasami zjazdowymi niebędących własnością GAT S.A.

Komentarze - Zasady

Autor wpisów w działach Komentarze i Forum w serwisie www.narty.pl publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Właściciel serwisu Narty.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści zamieszczane przez uczestników na łamach Narty.pl.

www.narty.pl używa plików cookies. Więcej info Akceptuję