Dolina Stubai 2010/2011 kompendium wiedzy dla narciarzy i turystów.

Kategoria: Austriackie ośrodki, Stubai recenzje
Autor: www.stubai.at
Data publikacji: 27.09.2010
Stubai (foto: www.stubaier-gletscher.com)

Informacje ogólne

Położenie Doliny Stubai
Dolina Stubai położona jest w pobliżu stolicy Tyrolu, Innsbrucku. Ten jeden z najpiękniejszych regionów austriackich Alp pomimo, że znajduje się tuż przy autostradzie prowadzącej do Przełęczy Brenner, zachował swoje naturalne piękno i tradycyjny, tyrolski klimat. Wzdłuż ciągnącej się przez 35-kilometrów doliny, wznoszą się majestatyczne szczyty Sztubajskich Alp, gdzie znajduje się 80 lodowców i 109 trzytysięczniki. Najwyższy z nich to Zuckerhütl, którego wierzchołek znajduje się 3 507 m n.p.m. Dzięki obwodnicom usytuowanym na obrzeżach głównych miast, można łatwo dostać się do Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg. Sztubajskie miasteczka mają jeszcze jedną zaletę. Położone na wysokości ok. 1000 metrów nad poziomem morza, oferują turystom wyjątkowy, alpejski klimat, który jest doskonały dla alergików.

Dumą mieszkańców Doliny Stubai jest lodowiec o tej samej nazwie. Królestwo śniegu gwarantuje śnieg od października do czerwca.

Neustift
Tuż obok Lodowca Stubai znajduje się Neustift, najczęściej i najchętniej odwiedzany w Dolinie kurort. To właśnie z tego miejsca można dostać się wyciągiem znajdującym się w samym centrum miasta do kompleksu narciarskiego Elfer Lifte. Ze względu na doskonałe zaplecze turystyczne z wyciągu, który dojeżdża na wysokość 1780 m, korzystają zarówno entuzjaści sportów zimowych, jak i amatorzy kolarstwa górskiego i paralotniarstwa.

Ciekawostka: W Neustift ma swój początek niezwykle urokliwy 120 kilometrowy szlak trekkingowy Stubaier Höhenweg, na którego przejście trzeba przeznaczyć od 8 do 10 dni. To właśnie tu spoczywa pastor Franz Senn, założyciel Związku Alpejskiego, którego celem była poprawa sytuacji lokalnej ludności poprzez rozwój turystyki alpejskiej. Jego nazwiskiem nazwano bazę turystyczną, położoną na wysokości 3 000 m n.p.m, z której korzystają ekipy wyruszające na trzytysięczniki. Aby upamiętnić 125. rocznicę śmierci „Pastora Gór”, w Dolinie Stubai powstał tematyczny szlak trekkingowy.

Fulpmes
Fulpmes to miasteczko usytuowane wśród malowniczych łąk, z którego można dojechać wyciągiem do ośrodka Schlick 2000 - prawdziwego raju dla narciarzy i miłośników pieszych wycieczek. Szczególną atrakcją tego kurortu jest Alpin Adventure Park z ogrodami do wspinaczki, grotami do biwakowania, ścieżką dydaktyczną kwiatów alpejskich oraz najprawdopodobniej najpiękniejszym jeziorem w całych Alpach.

Ciekawostka: Przebywając w Fulpmes warto zajrzeć do lokalnego Muzeum Kowalstwa, w którym prezentowane są wystawy rzemiosła artystycznego.

Telfes
Telfes jest jednym z najbardziej słonecznych miast w dolinie. To prawdziwy raj usytuowany wśród rezerwatów, romantycznych ścian skalnych oraz lodowców królujących nad doliną Stubai. W zlokalizowanym w Telfes Alpine Leisure Centre można m.in. skorzystać z kortów tenisowych oraz parku wodnego. Z Telfes można ponadto w kilka minut dostać się do ośrodka narciarskiego Schlick 2000, gdzie zarówno amatorzy sportów zimowych, jak i wspinaczki przeżyją niezapomnianą przygodę w Alpin Adventure Park.

Ciekawostka: W Telfes warto zwiedzić Bird of Prey Park, gdzie można zobaczyć imponujące loty ptaków drapieżnych.

Mieders
Mieders to niewielka, tradycyjna, tyrolska wioska położona tuż obok góry Serles, którą światowej sławy podróżnik, Alexander von Humboldt, nazwał najpiękniejszą górą Alp. Wśród licznych atrakcji znajdują się tu niezapomniane szlaki wędrowne o różnym stopniu trudności, narciarskie trasy zjazdowe oraz długie, doskonale przygotowane nartostrady. Będąc w okolicy warto również odwiedzić położony niedaleko Mieders klasztor Maria Waldrast, miejsce pielgrzymek znane ze źródeł uzdrowiskowych.

Ciekawostka: Zaglądając do Mieders warto wybrać się na długi spacer po górskich wrzosowiskach oraz zobaczyć skąpaną w kwiatach górę Blaser.

Schönberg
Dziesięć minut drogi od Innsbrucku, stolicy Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2008 roku, znajduje się malowniczy Schönberg, z którego rozciąga się widok na lśniące w słońcu lodowce. Wioska słynie z wiaduktu Europabrücke, który w latach 1964-2004 był najwyższym mostem w Europie. Schönberg to prawdziwa oaza spokoju, w której każdy może znaleźć cos dla siebie.

Ciekawostka: W Schönberg szczególnie warto pooglądać panoramę roztaczającą się ze szczytu Gleinserhof, a także spróbować wyśmienitego jedzenia serwowanego w lokalnych restauracjach.

Zima - atrakcje turystyczne

Mapa tras w Dolinie Stubai
Mapa tras w Dolinie Stubai

W dolinie Stubai znajdują się cztery regiony narciarskie, które oferują ponad 146 kilometrów tras zjazdowych:

Lodowiec Stubai: 110 km tras narciarskich, 25 wyciągów i kolejek linowych, gwarancja śniegu od października do czerwca, trasa zjazdowa Wilde Grub´n do doliny o łącznej długości 10 km, park śnieżny Moreboards Stubai Zoo, wieża lodowa do wspinaczki, trasa narciarska dla rodzin, tor snowboardowy BIG Family Boardercross, szkółka narciarska BIG Family Skicamp, przedszkole i restauracja dla dzieci, 8 restauracji, wypożyczalnia i przechowalnia nart przy górnej stacji, 3 szkoły narciarskie, położona na szczycie platforma widokowa TOP OF TIROL z widokiem na wszystkie strony świata.

Centrum narciarskie Schlick 2000 w Fulpmes:
22 km tras narciarskich, 2 kolejki linowe, 1 czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, 7 wyciągów orczykowych, wiele tradycyjnych schronisk, naśnieżany zjazd do doliny o długości 2,6 km. Prowadząca do nowo otwartej przepięknej platformy widokowej „StubaiBlick“ trasa widokowa „Panoramaweg der Kreativität“. Z położonej na wysokości 2.160 m platformy rozpościera się wspaniała panorama.

Rodzinny ośrodek narciarski Serles w Mieders: 8 km tras narciarskich, 1 kolejka linowa, 3 wyciągi orczykowe, 1 stok saneczkowy oraz bajeczne wysokogórskie trasy do biegów narciarskich.

Wyciągi Elfer oraz inne atrakcje Neustift: siedmiokilometrowy stok narciarski, 1 kolejka  linowa,  4  wyciągi  orczykowe,  nocne  zjazdy  narciarskie i saneczkarskie oraz najdłuższy, naturalnie ukształtowany stok saneczkowy w Tyrolu.

Karnety narciarskie
Chcąc zapewnić sobie dostęp do wszystkich wyciągów a także basenów krytych w Neustift oraz Fulpmes trzeba wykupić specjalny karnet Stubai Super Ski Pass. Na jego podstawie można korzystać ze 130 kilometrów urokliwych tras do narciarstwa biegowego,  88  kilometów  zimowych  tras  trekkingowych,  10  naturalnie ukształtowanych torów saneczkowych wraz z wypożyczalniami sanek, 60 kilometrów tras do downhillu, tras do trekkingu na rakietach śnieżnych, kuligów oraz wielu innych atrakcji.

Uwaga:  „Autobus  narciarski”,  który  kursuje  w  dolinie,  jest  bezpłatny. W towarzystwie jednej osoby dorosłej każde dziecko poniżej 10 roku życia może korzystać z darmowych przejazdów wszystkimi wyciągami w Dolinie Stubai.

Atrakcje na świeżym powietrzu
W Dolinie Stubai oprócz czterech tradycyjnych pór roku, panuje również piąta: tzw. pora wiecznego lodu. Warto zobaczyć ten niesamowity zlodowaciały krajobraz i podczas wizyty w Dolinie Stubai przejść się drogą wzdłuż kolejki Stubai Gletscher. Warto  również  przeżyć  niesamowitą  przygodę  i  wybrać  się z przewodnikiem górskim na wyprawę, podczas której można zjechać na linie do szczeliny lodowca. Dolina Stubai jest jednak nie tylko stolicą sportów zimowych. Latem turyści mogą korzystać ze szlaków wspinaczkowych oraz trekkingowych, polatać na paralotni, pojeździć po górach na rowerze, czy popływać. Swoje ulubione miejsca mają tu także miłośnicy nordic walkingu i wielu innych, nowoczesnych dyscyplin sportowych.

Rodzinne wakacje
Dolina Stubai jest bardzo przyjazna dla rodzin. Dzieci poniżej 10 lat w towarzystwie jednej osoby dorosłej otrzymują darmowy bilet na wszystkie wyciągi w Dolinie Stubai!

Dolina Stubai urzeka bogatą ofertą dla rodzin z dziećmi, proponując jazdę na nartach, sankach lub konno, a także loty na dwuosobowej lotni.

 • BIG Family Ski-Camp zaprasza dzieci i dorosłych na największy stok narciarski na zboczu lodowca Stubai.
 • Ronny’s Kinderland, przygotowana specjalnie dla dzieci szkółka znajdująca się w ośrodku narciarskim Schlick 2000, oferuje dwa „magiczne dywany”, „falujące ścieżki” i wiele innych atrakcji.
 • BIG Family Stubai Summer Club to doskonałe rozwiązanie na letnie wakacje dla rodzin z dziećmi. W programie klubu znajduje się mnóstwo atrakcji na łonie natury.

Kalendarz imprez - zima 2010-2011

 • W dniach 22-24 października 2010 podczas MOREBOARDS Stubai Premiere snowboardziści oraz mistrzowie freeskiing’u zaprezentują swoje umiejętności w nowo otwartym parku śnieżnym Moreboards Stubai Zoo na Lodowcu Stubai. Będzie można także zobaczyć najnowszą ofertę producentów sprzętu sportowego.
 • 30.10.2010 Otwarcie nowej górnej stacji Eisgrat na lodowcu Stubai, na której odbywać się będą Oktoberfest oraz wybory na najlepszą parę narciarską ubraną w tradycyjne stroje regionalne.
 • Między 4 a 7 listopada 2010 na stokach lodowca Stubai odbędzie się dwudziesty  drugi  SportScheck  Festival,  podczas  którego  zostanie zaprezentowanych 3,5 tysiąca produktów wiodących marek sportowych.
 • Na SAAC Basic Camp 13 i 14 listopada 2010 oraz 7 i 8 maja 2011 górscy przewodnicy podzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą dotyczącą zagrożeń i poprawnego zachowania na terenach górskich podczas dwudniowego „obozu lawinowego”.
 • W dniach 19-21 listopada 2010 fani narciarstwa typu free-heel spotkają się na dziewiątym festiwalu Telemark w Dolinie Stubai. Zawody Freeheel Masters, specjalistyczne kursy narciarstwa telemarkowego oraz testy sprzętu sportowego przyciągają co roku do doliny Stubai wielu turystów.
 • 11.12.2010 Otwarcie sezonu narciarskiego na Schlick 2000 z koncertem open air na dolnej stacji kolejki Schlick 2000
 • Począwszy od 31 grudnia 2010, na Schlick 2000 w każdy czwartek będzie można zasmakować nocnej jazdy na sankach. Nowy 2600-metrowy oświetlony  tor  zaprasza  fanów  białego  szaleństwa  na  dawkę niezapomnianych wrażeń.
 • W sezonie zimowym 2010/2011 szkoły narciarskie Stubai i Schlick 2000 organizują popisy instruktorów oraz pokazy fajerwerków podczas Night Show. Terminy: 29.12.2010, 05.01.2011, 02.02.2011, 09.02.2011, 16.02.2011, 23.02.2011, 02.03.2011, 09.03.2011, 16.03.2011.
 • Podczas Narciarskiego Dnia Młodych (Go for Ski Youth Days) dzieci oraz młodzież otrzymają 50-procentową zniżkę na karnety całodniowe lub półdniowe. Terminy: 8-9 stycznia, 15-16 stycznia oraz 22-23 stycznia 2011.
 • Od 14 marca 2011 w każdy czwartek panie otrzymają w promocyjnej cenie całodniowe lub półdniowe karnety oraz jednorazowe kupony na kulinarne przysmaki serwowane podczas Ladies Day na Schlick 2000.
 • 7 marca 2011 fani nart i dobrej muzyki będą mogli bawić się na imprezie Schlick Snow Party na Schlick 2000. Wstęp bezpłatny!
 • W marcu 2011 na lodowcu Stubai po raz czwarty odbędą się zawody Stubai Jam.
 • 26 kwietnia 2011 roku odbędzie się Countdown Party zwiastujące zakończenie sezonu narciarskiego w Schlick 2000.


Dodatkowe atrakcje:
Specjalnie na grupowe zamówienie w Dolinie Stubai kursuje zabytkowa kolej licząca ponad 100 lat, którą można wybrać się w romantyczną podróż między Innsbruckiem a Fulpmes.

Dolina Stubai - informacje praktyczne.

(foto: Stubaier Gletscher)
(foto: Stubaier Gletscher)
(foto: Stubaier Gletscher)
(foto: Stubaier Gletscher)
(foto: Stubaier Gletscher)
(foto: Stubaier Gletscher)

Zakwaterowanie
Dolina Stubai oferuje duży wybór zakwaterowania: 1 hotel pięciogwiazdkowy, 1 hotel cztero i półgwiazdkowy, 36 czterogwiazdkowych pensjonatów, 33 trzygwiazdkowe apartamenty o wysokim standardzie oraz około 4000 miejsc na prywatnych kwaterach. Zakwaterowanie można też znaleźć w gospodarstwach agroturystycznych.
Szczegółowa oferta znajduje się na stronie internetowej www.stubai.at/angebote.

Restauracje
Smakosze mogą udać się na poszukiwanie kulinarnych arcydzieł, które serwowane są zarówno w schroniskach górskich, gospodarstwach agroturystycznych czy eleganckich restauracjach. Ten, kto stawia na autentyczność i chętnie próbuje lokalnych specjałów, takich jak świeże pstrągi lub koktajl z mleka koziego, powinien odwiedzić miejscowe gospody i knajpki (więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem www.stubaier-kostbarkeiten.at). Informacje dotyczące restauracji można szukać także w specjalnym przewodniku „Culinary Delight in the Stubai Valley”, dostępnym w punktach informacji turystycznej.

Poruszanie się po Dolinie Stubai

Stubai-Card to korzystne rozwiązanie pozwalające swobodnie poruszać się po Dolinie Stubai. Karta ta obowiązuje przez 5 kolejnych dni i obejmuje darmowe przejazdy kolejkami oraz autobusami w dolinie, bezpłatny przejazd kolejką między Innsbruckiem a Fulpmes, a także wolny wstęp na odkryte i kryte baseny.

Kartę Sztubai mozna kupić między 16 maja a 24 października 2011. Jej koszt wynosi 50 euro dla dorosłych oraz 25,5 euro dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Karta jest wydawana przez Tyrolskie Towarzystwo Turystyczne w Neustift.

Wycieczki

Innsbruck: w tym urokliwym miejscu z pewnością warto obejrzeć Stare Miasto ze słynnym „Złotym Dachem” (GoldenesDachl), które nabiera szczególnego uroku w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Innsbruck oddalony jest zaledwie 15-25 minut drogi od Doliny Stubai (www.insbruck-tourismus.com)

Kopalnia Srebra Schwaz: kopalnia oddalona od Innsbrucku o 30 kilometrów, w której można można zgłębić tajemnicę średniowiecznego górnictwa (www.silbergwerk.at).

Świat kryształów Swarovskiego w Wattens: jest jednym z najpopularniejszych miejsc wartych zobaczenia w Austrii jest położony 15 km od Innsbrucku Świat Kryształów Swarovskiego w Wattens. Są tu wystawione prace takich artystów, jak: Salvador Dali, Keith Haring, Niki de Saint Phalle i Andy Warhol (www.kristallwelten.at).

Skocznia narciarska Bergisel: położona tuż obok Innsbrucku, została wyróżniona w austriackim konkursie architektonicznym w 2002 roku. Bedąc w pobliżu, warto odwiedzić restaurację Panorama. (www.bergisel.info)

Południowy Tyrol: niedaleko doliny Stubai rozciąga się południowy Tyrol, gdzie warto zajrzeć do oddalonego o ok. 50 minut drogi samochodem średniowiecznego miasteczka Sterzing (dziś włoskie Vipiteno), a także do znajdującego się kawałek dalej miasteczka Bozen (dziś włoskie Bolzano), gdzie znajduje się tradycyjny austriacko-włoski targ.

Dojazd do Doliny Stubai

Do Doliny Stubai można z łatwością dostać się samochodem, pokonując trasę autostradami prowadzącymi do przełęczy Brennerskiej.

Można także wybrać się pociągiem do Innsbrucku, skąd co godzinę wyjeżdżają bezpłatne autobusy dojeżdżające do Doliny Stubai, lub wygodniejszą, lecz droższą opcję - lot do Innsbrucku np.: z Bonn (w każdy poniedziałek, środę i piątek), z Hanoweru (w każdy poniedziałek i wtorek), a także z Hamburga lub z Berlina.

Komentarze na Facebooku:

Wasze komentarze:

Napisz komentarz* wymagane pola

X Portal Narty.pl wykorzystuje na tej stronie pliki cookies. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witryny. W urządzeniu, z którego aktualnie korzystasz można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Przeglądanie i korzystanie z naszej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Forum i Komentarze - Zasady

Autor wpisów w działach Komentarze i Forum w serwisie www.narty.pl publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Właściciel serwisu Narty.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści zamieszczane przez uczestników na łamach Narty.pl.